Mitsubishi Outlander 2024. Wiemy o nim więcej

maciektestuje.pl 1 dzień temu

Mitsubishi Outlander 4. generacji w specyfikacji europejskiej został (w końcu) zaprezentowany. Nowa generacja tego dużego SUV-a (nowy Outlander ma 4 719 mm długości i 2 704 mm rozstawu osi) została zaprojektowana zgodnie z japońską koncepcją I-Fu-Do-Do. Dowiedz się więcej o tym samochodzie, który już niedługo wjedzie do polskich salonów.

Wiosną tego roku zastanawiałem się, czego możemy się spodziewać po nowym Mitsubishi Outlanderze. Wówczas o tym samochodzie wiadomo było niewiele. Wersja przeznaczona na rynek europejski dopiero była opracowywana. Pisząc o samochodzie (jego rozmiarach, napędzie czy wyglądzie), posługiwałem się danymi dotyczącymi wersji oferowanej na rynku amerykańskim. W tym czasie trwały dopiero prace nad Outlanderem w specyfikacji europejskiej.

Po kilku miesiącach oczekiwania poznaliśmy w końcu wersję, w jakiej Mitsubishi Outlander będzie sprzedawany w Europie.

Mitsubishi Outlander z zewnątrz – majestatyczny

Gdybym miał opisać jednym słowem to, jak nowy Mitsubishi Outlander wygląda z zewnątrz, to użyłbym słowa majestatyczny. Z informacji prasowej udostępnionej przez polskiego importera marki wynika, iż podczas projektowania samochodu, przyjęto koncepcję projektową I-Fu-Do-Do, co w języku japońskim oznacza autentyczny i majestatyczny.

Importer pisze także: stylistyka modelu podkreśla jego śmiały i zadziorny charakter, emanujący duchem przygody i przyciągający wzrok wyrazistą estetyką. W przedniej partii Mitsubishi Outlandera PHEV zastosowano charakterystyczną koncepcję dynamicznej tarczy Mitsubishi Dynamic Shield. Sylwetka pojazdu oglądana z boku zwraca uwagę stabilnością i mocną, poziomą linią nadwozia o muskularnych kształtach. W projekcie tyłu formuła wymodelowanego sześciokąta wyraża potęgę, a tylne światła podkreślają stabilność i szerokość samochodu.

W zależności od wersji wyposażenia Mitsubishi Outlander będzie oferowany na osiemnasto- lub dwudziestocalowych felgach.

Samochód będzie wyposażony w adaptacyjne reflektory diodowe. Wyższe światła przednie zwracają uwagę drapieżnym kształtem i podnoszą rozpoznawalność modelu na ulicy. Niższe reflektory, korzystające choćby z 12 pojedynczych diod, zmieniających konfigurację i snop światła zależności od tego, co znajduje się na drodze, gwarantują jaśniejsze oświetlenie dalszych obiektów bez oślepiania pojazdów nadjeżdżających z przeciwka. Sekwencyjne kierunkowskazy z 21 diodami LED dodają pojazdowi dynamicznego wyglądu, a jednocześnie poprawiają jego widoczność dla innych użytkowników drogi.

Mitsubishi Outlander – wymiary

Rozmiary Mitsubishi Outlandera czwartej generacji są następujące:

  • długość – 4 719 mm,
  • wysokość – 1 750 mm,
  • szerokość – 1 862 mm,
  • rozstaw osi – 2 704 mm.

Importer nie podaje co prawda, ile będzie wynosić prześwit nowego Mitsubishi Outlandera, ale trzeba spodziewać się, iż wyniesie około 200 mm (tyle, ile wynosi prześwit w wersji amerykańskiej).

Mitsubishi Outlander wewnątrz – nowoczesny

Zmiany, jakie zaszły wewnątrz nowego Mitsubishi Outlandera, można opisać jednym słowem: rewolucyjne. Co prawda kabinie trzeciej generacji Outlandera, którą jeździłem latem 2020 r., trudno było odmówić komfortu, ale, jak napisałem wówczas:

Wnętrze Outlandera PHEV można określić mianem vintage. Nie znajdziesz w nim np. cyfrowego kokpitu czy sterowania np. klimatyzacją przy pomocy ekranu dotykowego. Przeciwnie. Większością funkcji steruje się w sposób tradycyjny – przyciskami i pokrętłami.

Teraz kierowcę witają:

  • kolorowy wyświetlacz TFT, który zastąpił analogowe wskaźniki,
  • dotykowy, kolorowy ekran systemu multimedialnego.

Każdy z nich ma 12,3 cala.

To jeszcze nie wszystko. Nowy Mitsubishi Outlander będzie wyposażony w system audio, który został opracowany we współpracy z firmą Yamaha. W zależności od opcji wyposażenia będą dostępne dwa systemy nagłośnienia:

  • Dynamic Sound Yamaha Premium, który składa się z ośmiu głośników
  • i Dynamic Sound Yamaha Ultimate, w którego skład wchodzi 12 głośników, a w tym subwoofer.

Każdy z nich przekształca kabinę w prywatną salę odsłuchową i wypełnia wnętrze realistycznym dźwiękiem sali koncertowej. Całość opracowana została na bazie wiodącego głośnika elektroniki użytkowej Yamaha NS-5000 i zawiera także podwójne wzmacniacze z DSP (Digital Signal Processor) Yamahy.

System może dostosować brzmienie do panujących warunków, dzięki kompensacji głośności w zależności od prędkości pojazdu (Premium i Ultimate), szumu deszczu i klimatyzacji (Ultimate).

W kabinie znajdzie się także cyfrowe lusterko wsteczne, na którym będzie mógł być wyświetlany obraz z kamery cofania.

Wnętrze kabiny doświetli panoramiczne okno dachowe. Jego długość wyniesie 928 mm a szerokość 702 mm.

Pojemność bagażnika wynosi 495 litrów, a po złożeniu tylnych siedzeń wzrasta do 1 422 litrów.

Napęd

Podobnie jak w przypadku poprzedniej odsłony, także i czwarta generacja Mitsubishi Outlandera będzie dostępna na europejskim rynku tylko jako hybryda plug-in (PHEV).

Układ hybrydowy będzie składał się z:

  • silnika spalinowego o pojemności 2 360 cm3, mocy 136 KM i o maksymalnym momencie obrotowym 203 Nm,
  • przedniego silnika elektrycznego o mocy 116 KM i momencie obrotowym 255 Nm,
  • tylnego silnika elektrycznego o mocy 136 KM i momencie obrotowym wynoszącym 195 Nm.

Łączna moc układu hybrydowego wynosi 302 KM.

Pojemność akumulatora trakcyjnego to 22,7 kWh, a zasięg w trybie elektrycznym sięga 86 km.

Nowy Mitsubishi Outlander korzysta także z pompy ciepła. Zmniejsza to zużycie energii choćby podczas korzystania z klimatyzacji i przyczynia się do wydłużenia zasięgu elektrycznego w niskich temperaturach.

Dostępne są trzy tryby jazdy:

  • w pełni elektryczny (EV), z którego można korzystać podczas jazdy z niską lub średnią prędkością (do 135 km/h)
  • hybrydowy szeregowy (silnik spalinowy generuje energię elektryczną, kiedy jest to konieczne, na przykład podczas przyspieszania na wzniesieniu),
  • i hybrydowy równoległy: silniki elektryczne i silnik spalinowy pracują jednocześnie podczas jazdy z dużą prędkością,

Do dyspozycji kierowcy są cztery opcje:

  • Normal: w tym przypadku tryb jazdy jest dobierany automatycznie (EV/hybrydowy),
  • EV, czyli napęd w pełni elektryczny (w trybie EV można jechać, kiedy akumulator jest dostatecznie naładowany),
  • Save, w jego przypadku priorytetem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu naładowania akumulatora
  • i Charge, ładujący akumulator.

Mitsubishi Outlander – cena

Tego, ile będzie wynosiła cena nowego Mitsubishi Outlandera, importer jeszcze nie ujawnił. Importer poinformuje o tym z pewnością bliżej terminu wprowadzenia auta do sprzedaży, czyli w I kwartale 2025 r.

Na razie wiemy tylko, iż Mitsubishi Outlander 4. generacji będzie dostępny w czterech wersjach wyposażenia: Inform, Invite, Intense i Instyle. Kupujący będzie mógł wybrać jeden z 12 wariantów barwnych. Pięć z nich będzie dwukolorowych, a siedem jednokolorowych. Nowością będzie metaliczny kolor Moonstone Grey. Importer pisze, iż ten kolor wprowadza ostrą niebieską poświatę w jednolitej szarości, wykorzystując zjawisko interferencji światła niebieskiego z odbitym światłem aluminium. Uzyskana barwa zmieniła się z dwóch w trzy warstwy, co dało efekt kolorystyczny podobny do refleksu światła diamentu.

Samochód, podobnie jak inne modele Mitsubishi sprzedawane w Polsce, będzie objęty zobowiązaniem serwisowym Mitsubishi. W jego skład wchodzą takie elementy jak:

  • 5 lat/100 000 km gwarancji producenta,
  • 12 lat gwarancji antykorozyjnej,
  • 8 lat/160 000 km gwarancji na akumulator trakcyjny,
  • 5 lat wsparcia Mitsubishi Assistance bez limitu przebiegu.
Idź do oryginalnego materiału