Michael Schumacher jako Stig – ikoniczny moment w historii Top Gear

rallyandrace.pl 3 dni temu
Zdjęcie: top gear


Era Jeremy’ego Clarksona, Richarda Hammonda i Jamesa Maya w Top Gear była pełna spektakularnych momentów z samochodami w roli głównej. Jednakże jednym z najbardziej kultowych wydarzeń tego okresu był odcinek nagrany w starym hangarze lotniczym w Dunsfold, w pobliżu lotniska Gatwick. W centrum uwagi znalazł się Michael Schumacher, wcielający się w rolę Stiga.

Kim był Stig?

Stig, znany z programu, był tajemniczym kierowcą testowym, który nie odzywał się ani słowem. Odpowiadał za ustanawianie czasów okrążeń samochodów prezentowanych w programie oraz pełnił rolę instruktora jazdy dla celebrytów występujących w segmencie „Gwiazda w rozsądnie wycenionym samochodzie”. Pierwszy Stig, ubrany na czarno, to był były kierowca F1 Perry McCarthy. Po jego „śmierci” w programie zastąpił go biały Stig, którym okazał się Ben Collins – kaskader znany z filmów o Jamesie Bondzie.

Schumacher jako Stig

W premierowym odcinku 13. sezonu wyemitowanym w czerwcu 2009 roku widzowie zostali zaskoczeni. Po tygodniach spekulacji w brytyjskiej prasie tabloidowej, dotyczących prawdziwej tożsamości Stiga, okazało się, iż jest nim… Michael Schumacher.

W odcinku Stig wkroczył do studia, a po delikatnym zachęceniu ze strony prowadzących zdjął kask, ujawniając twarz niemieckiego mistrza świata Formuły 1. Było to jednak tylko pozory. Prawdziwym powodem tej „ujawnionej tożsamości” był fakt, iż Ferrari zgodziło się wypożyczyć Schumacherowi hipersamochód FXX do przejazdu po torze Dunsfold – pod warunkiem, iż to on zasiądzie za kierownicą, a nie regularny biały Stig (Collins).

Rekordowe okrążenie

Schumacher za kierownicą Ferrari FXX ustanowił czas 1:10.7, wznosząc się na szczyt tablicy wyników programu. Jednakże czas ten został usunięty z oficjalnych rezultatów, ponieważ przejazd odbył się na gładkich oponach wyścigowych, zamiast homologowanych opon drogowych, zgodnie z regulaminem programu. Co więcej, Schumacher nie mógł uczestniczyć w segmencie z Suzuki Lianą, używaną przez innych kierowców F1, ponieważ blokadę na to nałożył Fiat, będący udziałowcem Ferrari.

Tożsamość Stiga

Ben Collins pozostał białym Stigiem do 2010 roku, kiedy ujawnił swoją tożsamość. Został wtedy zastąpiony nowym białym Stigiem, którego tożsamość nigdy oficjalnie nie została ujawniona. Dopiero w 2024 roku Jeremy Clarkson zdradził, iż ostatnim wcieleniem Stiga był Phil Keen, brytyjski kierowca GT.

Dziedzictwo

Moment z Schumacherem jako Stigiem pozostaje jednym z najpamiętniejszych w historii programu Top Gear. Było to nie tylko widowiskowe połączenie świata Formuły 1 z popkulturą, ale również sprytna strategia marketingowa Ferrari. Ten odcinek symbolizuje kreatywność i nieprzewidywalność programu, które uczyniły go globalnym fenomenem.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.

Idź do oryginalnego materiału