Kierowcy są jednogłośni. Taka sytuacja na drodze irytuje najbardziej

2 godzin temu

Wszyscy kierowcy wiedzą, iż jazda samochodem to czynność, podczas której nie zawsze udaje się zachować spokój. Zwłaszcza w ruchu drogowym zdarzają się sytuacje, kiedy nie trudno o pot na czole. Najnowsze badanie specjalistów z niemieckiego ADAC pozwoliły wyciągnąć wnioski na temat tego, jakie zachowania na drodze są największym źródłem stresu dla kierowców.

Jaka sytuacja jest szczególnie stresująca dla kierowców?

Stres to zjawisko, które towarzyszy nam codziennie. W drodze, gdy trzeba coś gwałtownie załatwić, czy w korku, gdy mamy umówione spotkanie. Także podczas podróży na wakacje lub na specjalne okazje. W związku z tym towarzyszy nam nie tylko w życiu codziennym, ale także we własnym samochodzie.

Jako kierowcy nie zawsze udaje nam się zachować spokój. Aktualne badanie ADAC wskazało, co powoduje u ludzi największy stres za kierownicą i jakie sytuacje są najczęściej przyczyną stresu.

Dla niektórych sytuacją szczególnie stresującą jest na przykład wjazd na autostradę. Zachowania innych użytkowników dróg powodują, iż wielu kierowcom trudno jest utrzymać nerwy na wodzy. To dlatego, iż często pojawiają się nieporozumienia dotyczące zachowania na pasie do przyspieszenia.

fot. Freepik

Jakiego zachowania na drodze kierowcy szczególnie się obawiają?

Według sondażu ekspertów niemieckiego automobilklubu szczególnie jedna rzecz niepokoi kierowców. To sytuacja, kiedy przy dużej prędkości inni użytkownicy drogi podążają tuż za nimi (76 proc.). Kierowcy stwierdzili także, iż także agresywne „popędzanie” sprawia, iż czują się zagrożeni.

Takie zachowania na drodze są nie tylko niebezpieczne i stresogenne, ale mogą mieć kosztowne konsekwencje. Każdy, kto przesadza z jeżdżeniem na zderzaku i np. mruga reflektorami, może zostać ukarany, jeżeli jego zachowanie zostanie zinterpretowane jako wymuszenie w ruchu drogowym.

W Niemczech jest to przestępstwo, a kary są odpowiednio surowe. W Polsce takie zachowanie traktowane jest jako wykroczenie. O wysokości kary zadecyduje to, czy policjanci zastosują ten sam wymiar kary, co za nieuzasadnione użycie świateł drogowych, czy potraktują takie zachowanie jako agresję drogową. W drugim przypadku kara jest znacznie surowsza.

Biorący udział w badaniu ADAC wskazali, iż nie tylko kierowcy jeżdżący na zderzaku i zachowujący się agresywnie są dla nich dużym źródłem stresu.

foto: Freepik

Także nieprawidłowo poruszający się rowerzysta powoduje stres u kierowcy

Uczestnicy badania przeprowadzonego przez ADAC wskazali, iż także rowerzyści niestosujący się do przepisów są dla nich źródłem stresu (72%). Wśród pięciu głównych sytuacji powodujących stres u kierowców to właśnie brak zachowania ostrożności i poszanowania przepisów ze strony rowerzystów znalazł się na trzecim miejscu listy.

Spór rowerzyści kontra kierowcy trwa także w Polsce. Niebezpieczna jazda i lekceważenie przepisów wynikają często z braku wzajemnego poszanowania. Nie wszyscy zdają się zawsze brać sobie do serca podstawową zasadę zachowania ostrożności na drodze i stosowania się do obowiązującego prawa.

Brak sygnalizowania manewrów przez „rowerowych szaleńców” używających naprzemiennie, w zależności od przepustowości, chodnika, ścieżki i jezdni kończy się często nie tylko stresem u kierowców.

Kolejną pozycję na liście irytujących zachowań na drodze zajmują rozproszeni użytkownicy dróg. Aż 68% ankietowanych stwierdziło, iż kierowcy nie zwracający uwagi, na to co się dzieje na drodze, bo skupiają się np. na telefonie są szczególnie irytujący. Na ostatnim miejscu w top 5 stresujących sytuacji znajduje się zmiana pasa lub skręcanie bez kierunkowskazu (64% ankietowanych).

foto: Freepik

Podsumowanie

Na liście sytuacji, które najczęściej wywołują napięcie, przez cały czas króluje jazda na zderzaku przy dużych prędkościach. Pomimo zaostrzenia przepisów do takich sytuacji wciąż zbyt często zachodzi także na polskich autostradach i drogach szybkiego ruchu. Fakt, iż wydaje się, iż zdecydowanie więcej kierowców uznaje za zasadne stosować się do przepisów i utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu.
Agresja drogowa pozostaje jednak wielkim problemem. Agresywny styl jazdy, wymuszanie pierwszeństwa są głównym powodem emocjonalnych reakcji. Zwłaszcza iż dochodzi do nich najczęściej, kiedy kierowcy biorą udział w ruchu drogowym, będąc pod stałą presją czasu.

Co zatem zaleca kierowcom psycholog ruchu drogowego ADAC Ulrich Chiellino?

„Powinniśmy pomyśleć o okazywaniu większego szacunku w ruchu drogowym. Nieostrożne zachowanie wpływa nie tylko na mnie, ale także na innych. Więcej rozwagi oznacza większe bezpieczeństwo dla wszystkich. A emocje są tego częścią. Nikt nie jest doskonały. Większy szacunek jest kluczem do unikania konfliktów. Wystarczy spróbować”.

źródło: ADAC

Idź do oryginalnego materiału