Wiele osób lubi gloryfikować tylko autentyczne, wykonane zgodnie ze sztuką produkty. Przykładowo fani prawdziwej pizzy gardzą takim plackiem określanym jako „hawajska”, czyli z szynką i anansem. Purystów nie brakuje także wśród fanów motoryzacji i to właśnie dla nich stworzono auto zgodne z „religią”. Z okazji 60 rocznicy premiery Porsche 911, niemiecki producent zaprezentował wersję, która powinna trafić w gusta wyznawców „prawdziwej motoryzacji”.
Niska masa, silnik z GT3 RS, manual, tylny napęd – czego chcieć więcej?
Aby uczcić okrągłą rocznicę kultowego 911, inżynierowie z Weissach zaprojektowali niezwykle purystyczny samochód sportowy. Hołduje on czystej przyjemności z jazdy i nazywa się Porsche 911 S/T. Ten ekskluzywny jubileuszowy wariant scala atuty 911 GT3 z pakietem Touring oraz 911 GT3 RS. Efekt: wyjątkowe połączenie zwinności i dynamiki jazdy. Wolnossący 4,0-litrowy silnik typu bokser o mocy 525 KM z 911 GT3 RS współpracuje tu z manualną skrzynią biegów o skróconym przełożeniu.
Zestaw ten uzupełnia lekka konstrukcja, konsekwentna aż po najdrobniejsze szczegóły. Nie bez znaczenia jest też konfiguracja podwozia zoptymalizowana pod kątem zwinności prowadzenia i adekwatności jezdnych. Nowe 911 S/T waży zaledwie 1380 kg (masa własna DIN, ze wszystkimi płynami), co czyni je najlżejszym wariantem obecnej generacji 992. Opcjonalny pakiet Heritage Design czerpie inspiracje z wyścigowej wersji 911 S z późnych lat 60. i wczesnych 70.
Puryści nie będą mieć się do czego przyczepić
Konstrukcja jubileuszowego modelu uwzględnia rozległą wiedzę Porsche w obszarach GT oraz sportów motorowych. Znajduje to odzwierciedlenie w jego szczególnie zwinnym prowadzeniu – z myślą o maksymalnej przyjemności z jazdy krętymi lokalnymi drogami. Ograniczenie mas wirujących w silniku oraz kołach i hamulcach owocuje szczególnie spontanicznymi reakcjami na wszystkie komendy kierowcy. Każdy ruch kierownicą, każde naciśnięcie pedału przyspieszenia lub hamulca są tu realizowane bez najmniejszej zwłoki i z najwyższą precyzją. W przeciwieństwie do 911 GT3 RS rozwój 911 S/T nie koncentrował się na użytku torowym, ale głównie na jeździe po publicznych drogach.
Nazwa 911 S/T oznacza, iż jubileuszowy model jest spadkobiercą szczególnie sportowej wersji pierwszej generacji 911. Od 1969 r. Porsche oferowało 911 S w specjalnej wyścigowej odmianie. Wewnętrznie samochody te nosiły nazwę 911 ST. Modyfikacje podwozia, kół, silnika i nadwozia znacznie poprawiły ich przyspieszenie, skuteczność hamulców, poziom przyczepności oraz dynamikę w zakrętach. Nie stosowano wtedy jeszcze dużych spojlerów i innych aerodynamicznych udoskonaleń. Nowe 911 S/T dziedziczy ducha oryginalnego 911 S (ST), przenosząc go do obecnej generacji Porsche 911. Łączy przy tym elementy 911 GT3 RS z nadwoziem 911 GT3 z pakietem Touring. Kompletuje to lekkimi komponentami opracowanymi specjalnie dla 911 S/T. Rezultatem jest doświadczenie z jazdy unikalne w gamie 911 GT.
Lekka konstrukcja – od błotników po sprzęgło
Swoje wyjątkowo zwinne, bezpośrednie prowadzenie nowe 911 S/T zawdzięcza między innymi spójnej lekkiej konstrukcji. Przednia pokrywa, dach, przednie błotniki i drzwi z ich efektownymi wlotami są wykonane z lekkiego tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym (CFRP), podobnie jak klatka bezpieczeństwa, stabilizator tylnej osi oraz jej panel usztywniający. Urodzinowy wariant standardowo otrzymuje również felgi z magnezu, układ hamulcowy PCCB, litowo-jonowy akumulator rozruchowy oraz lekkie szyby. Dzięki ograniczonej izolacji, pominięciu skrętnej tylnej osi i zmniejszeniu wagi układu napędowego masa własna 911 S/T wynosi zaledwie 1380 kg (DIN), czyli o 40 kg mniej niż 911 GT3 Touring z manualną skrzynią biegów.
Specjalnie dla 911 S/T inżynierowie Porsche opracowali nowe, lekkie sprzęgło łączone z jednomasowym kołem zamachowym. Zestaw ten zmniejsza wagę mas wirujących o 10,5 kg. To dodatkowo zauważalnie zwiększa responsywność wolnossącego boksera, który nabiera obrotów z niesamowitą szybkością i spontanicznością. W połączeniu z sześciobiegową manualną przekładnią – o przełożeniu krótszym niż w 911 GT3 – wysokoobrotowy motor 911 S/T odznacza się jeszcze bardziej bezpośrednią naturą. Samochód rozpędza się od 0 do 100 km/h w 3,7 s i osiąga prędkość maksymalną 300 km/h (ograniczoną elektronicznie). Standardowy lekki sportowy układ wydechowy wzbogaca wrażenia z jazdy charakterystycznym krajobrazem dźwiękowym. 911 S/T to jedyne 911 obecnej generacji, które łączy przednią oś z podwójnymi wahaczami poprzecznymi z wielowahaczową tylną osią bez skrętnych tylnych kół. Na potrzeby nowego wariantu odpowiednio dostrojono amortyzatory i systemy kontroli.
Wygląda sportowo i elegancko
Również aerodynamika 911 S/T została zoptymalizowana bardziej pod kątem użytkowania drogowego niż torowego. Jubileuszowy wariant standardowo dysponuje listwą Gurneya na chowanym tylnym spojlerze. Seryjna specyfikacja obejmuje 20-calowe (przód) i 21-calowe (tył) lekkie obręcze z magnezu, z mocowaniem centralną śrubą. Opony UHP (o ultrawysokich osiągach) w rozmiarze 255/35 ZR 20 zapewniają wysoki poziom mechanicznej przyczepności przedniej osi. Z tyłu zagościło ogumienie 315/30 ZR 21. Standardem są w pełni kubełkowe fotele z CFRP, które można bezpłatnie zastąpić siedzeniami sportowymi Plus z 4-kierunkową regulacją elektryczną. Zestaw wskaźników i stoper pakietu Sport Chrono stawiają na klasyczną zieloną kolorystykę Porsche.
Producent sportowych samochodów oferuje 911 S/T z opcjonalnym, ekskluzywnym pakietem Heritage Design. Wyłącznie dla tego szczególnie eleganckiego wariantu zarezerwowano nowy odcień nadwozia Shoreblue Metallic oraz obręcze w kolorze Ceramica. Na drzwiach na życzenie można umieścić numer startowy (od 0 do 99) oraz folię dekoracyjną. Rodowód 911 S/T podkreśla klasyczny herb Porsche z oryginalnego 911, który zdobi przedni pas, osłony piast, kierownicę, zagłówki i klucz do samochodu. Wnętrze wyróżniają środkowe panele foteli wykończone tkaniną w kolorze Classic Cognac z czarnymi prążkami. To kolejny ukłon w stronę dziedzictwa specjalnej edycji. W skład pakietu są również: dwukolorowa tapicerka z półanilinowej skóry w zestawieniu czarny/Classic Cognac, w tym obszerne skórzane wykończenia kabiny, podsufitka z perforowanego materiału Dinamica oraz inne elementy z oferty Porsche Exclusive Manufaktur. Napis „PORSCHE” i oznaczenie modelu 911 S/T z tyłu mają w tym przypadku złoty kolor.
Dwie bańki wystarczą
Wyłącznie dla nabywców jubileuszowego modelu Porsche Design przygotowało Chronograph 1 – 911 S/T. Wyposażono go w tytanową kopertę, niepowlekaną i piaskowaną w celu zmniejszenia masy. Ten ekskluzywny zegarek wpisuje się w koncepcję lekkiej konstrukcji nowej, purystycznej edycji 911. Sercem chronografu jest mechanizm Porsche Design WERK 01.240 z certyfikatem COSC i funkcją flyback. Wzornictwo rotora nawiązuje do designu magnezowej obręczy 911 S/T.
Nowe Porsche 911 S/T można już zamawiać, w cenie 1 623 000 PLN. Pakiet Heritage Design kosztuje 90 041 PLN. Czasomierz Chronograph 1 – 911 S/T jest dostępny od 61 700 PLN.
Źródło: Porsche