Jak wymienić olej i filtr w aucie? Poradnik krok po kroku, jak to zrobić samemu

1 rok temu

Wykonany we własnym zakresie przegląd olejowy daje nie tylko oszczędności finansowe. Samodzielna wymiana oleju silnikowego i filtra zajmie około godzinę, ale poznamy też kondycję naszego silnika i będziemy mieli pewność, iż wszystko zostało wykonane zgodnie z zasadami.

Wymiana oleju silnikowego to podstawowa czynność serwisowa w samochodzie. Większość kierowców zleca ją warsztatom, zostawiając tam auto na cały dzień. Tymczasem wymiana oleju z filtrem to czynność, którą choćby niedoświadczona osoba wykona w niecałą godzinę dzięki nieskomplikowanych narzędzi.

https://magazynauto.pl/porady/plukanka-do-silnika-czy-usuwa-osady-i-nagary-nasz-test,aid,1738

Na początek trzeba pomyśleć o dostępie do samochodu od spodu. Osoby nieposiadające kanału w garażu mogą skorzystać ze stanowiska warsztatowego wynajmowanego na godziny. Poza dostępem do narzędzi takie miejsca umożliwiają zostawienie zużytego oleju, filtra czy brudnych szmat i zapewniają ich prawidłową utylizację.

Na samodzielnej wymianie oleju zaoszczędzimy ok. 50 zł, jednak mamy pewność, iż czynność została wykonana poprawnie, co nie jest regułą w serwisach.

https://magazynauto.pl/porady/warsztat-samoobslugowy-tu-mozesz-samemu-naprawic-auto,aid,1739

Wymiana oleju: podstawy

Olej silnikowy

Olej dobieramy według zaleceń producenta auta. We współczesnych samochodach jest to zwykle olej syntetyczny 5W30. Często różni się w zależności od zastosowania (do diesla czy silnika benzynowego).

Gdzie kupować

  • Hurtownia – tu mamy pewność co do pochodzenia.
  • Internet – pewne są oferty od sklepów. Na aukcjach można trafić na podróbkę.

Filtr oleju

Najpewniej jest dobrać filtr na podstawie numeru VIN samochodu. Zdarza się, iż filtry różnią się choćby w ramach jednej wersji silnika.

Markowe filtry oleju

  • Bosch
  • Filtron
  • Mann
  • Knecht
  • Purflux
https://magazynauto.pl/porady/filtry-samochodowe-powietrza-kabinowe-oleju-paliwa-gazu-kiedy-wymieniac-jakie-sa-ceny,aid,2448

Potrzebne narzędzia

Poza podstawowym zestawem kluczy trzeba wyposażyć się w klucz do filtrów oraz miskę do zlewania oleju. Przyda się zmywacz i klucz dynamometryczny.

1156

Wymiana oleju i filtra krok po kroku

Spuszczanie oleju

Wymianę oleju powinno się przeprowadzać na rozgrzanym silniku. o ile auto wcześniej nie było uruchamiane, aby olej uzyskał ok. 80?C trzeba przejechać 5-10 km. Spuszczenie wymaga odkręcenia korka w misce olejowej, dlatego czynność wymaga dostępu do auta od spodu. Można zrobić to z kanału, jednak najwygodniej jest skorzystać z podnośnika. Można go wynająć w warsztacie samoobsługowym.

Demontaż osłony

W części samochodów zdjęcie górnej pokrywy silnika wymaga odkręcenia kilku śrub. W innych przypadkach (fot.) wystarczy ją energicznie pociągnąć.

Odkręcenie korka wlewowego

Przed przystąpieniem do wymiany powinno się odkręcić i odłożyć na bok korek wlewowy oleju. Ułatwia to ściekanie zużytego oleju z silnika.

Zdjęcie płyty

W wielu autach, by dostać się do korka spustowego i filtra oleju trzeba zdjąć osłonę silnika. Często jest przykręcona na śruby typu Torx.

Odkręcenie korka spustowego

Spust najlepiej odkręcić kluczem nasadowym. Gdy stawia opór, uderzenie ręką w rękojeść klucza powinno wystarczyć.

Spuszczenie oleju

Przed wykręceniem korka pod spód należy podstawić miskę (w warsztacie zlewarkę). Uwaga! Olej jest gorący. Metalową uszczelkę korka spustowego powinno się wymienić (koszt 50 groszy). Gdy jest niewymienna, należy wkręcić nowy korek (koszt 10 zł.)

Zlanie oleju

Gdy wynajmujemy warsztat, stary olej możemy tam zostawić. W innych przypadkach musimy go oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Wymiana wkładu filtra

Po zlaniu oleju z silnika trzeba wymienić filtr. W zależności od typu czynność może wymagać użycia specjalnego klucza. Należy pamiętać, iż filtr jest odpadem niebezpiecznym.

Poprawa dostępu

Gdy filtr umieszczony jest głębiej, czasem trzeba odkręcić elementy utrudniające dostęp. Zwykle są to rurki, wiązki czy czujniki elektryczne.

Odkręcenie dekla

By dostać się do wkładu filtra trzeba odkręcić dekiel jego obudowy. Wcześniej należy dobrać nasadkę odpowiedniego rozmiaru. Do odkręcenia dekla przyda się przedłużka do klucza.

Demontaż filtra

Należy pamiętać, żeby przed wyjęciem filtra umieścić pod nim szmaty. Podczas wyciągania dekla, z filtra wycieka jeszcze niewielka ilość oleju. Wkład filtrujący zamocowany jest do dekla na wcisk, aby go wyjąć należy po prostu mocno za niego pociągnąć.

Utylizacja filtra

Podobnie jak z olejem filtr należy oddać do PSZOK. jeżeli korzystamy z wynajętego warsztatu nie ma z tym problemu. Zostawiamy go na miejscu.

Wymiana uszczelki

Z filtrem powinna być nowa uszczelka. Zakładamy ją w miejsce starej.

Smarowanie uszczelki

Nową uszczelkę dobrze jest posmarować olejem silnikowym. Zapobiega to jej uszkodzeniu podczas wkręcania dekla obudowy filtra.

Montaż filtra

Po zamontowaniu na wcisk nowego wkładu filtrującego do dekla wkręcamy go z powrotem w obudowę.

Przykręcenie filtra

Na deklu filtra znajduje się informacja, z jaką siłą powinno się go przykręcić. Tu należy użyć klucza dynamometrycznego. Za mocne dokręcenie może uszkodzić plastikowy gwint.

Nalewanie świeżego oleju

Przed nalaniem oleju do silnika powinno się sprawdzić jaka jest objętość układu smarowania naszego samochodu. Dodatkowo dobrze jest ocenić dostęp do otworu wlewowego. Czasem do nalewania wygodnie jest użyć lejka.

Nalewanie oleju

Na początku powinno się wlać do silnika nieco mniej oleju, niż zaleca producent, tuż przed znakiem maks. na bagnecie. Stan obniży się po uruchomieniu silnika.

Uruchomienie silnika

Na około 30 sekund trzeba uruchomić silnik. W tym czasie olej wypełnia kanały oraz filtr. Dopiero wtedy należy uzupełnić olej do 3/4 stanu.

Zmycie oleju

Po zakończonej wymianie okolice prac powinno się oczyścić zmywaczem, pamiętając o podłożeniu pod spód szmaty. Ją, podobnie jak butelkę po oleju, trzeba zutylizować w PSZOK.

Wymiana filtra puszkowego

Jeżeli auto nie jest wyposażone w obudowę z wkładem filtrującym, należy szukać filtra w postaci metalowej puszki. Jest ona przykręcona do bloku silnika lub do podstawy zamontowanej blisko bloku. Najczęściej filtr znajduje się w przedniej lub tylnej części silnika, rzadziej od spodu. W niektórych autach łatwiej się do niego dostać spod maski. Uwaga! Po odkręceniu, w filtrze znajduje się około 100-200 ml oleju.

Odkręcanie

Tu do odkręcenia metalowego filtra potrzebny jest specjalny klucz np. opaskowy. Czasem czynność wymaga użycia siły.

Smarowanie

Po zdjęciu filtra powinno się oczyścić jego podstawę (miejsce mocowania w silniku) i nasmarować gumkę nowego filtra olejem.

Przykręcanie

Do przykręcania nowego filtra nie używa się narzędzi. Puszkę dokręca się momentem ok. 20 Nm (do oporu ręką).

https://magazynauto.pl/porady/jak-samemu-wymienic-filtr-powietrza-kabinowy-i-paliwa-poradnik-krok-po-kroku,aid,3161

PODSUMOWANIE

Samodzielna wymiana oleju z filtrem zajmuje około godziny i pozwala zaoszczędzić niewielką kwotę. Daje jednak pewność co do jakości użytych materiałów i wykonanych czynności.

Idź do oryginalnego materiału