Jak systemy Cupry dbają o bezpieczeństwo?

moto-przestrzen.pl 12 godzin temu

Jak podają statystyki Policji, liczba aut na polskich drogach rośnie, a wraz z nią – prawdopodobieństwo wystąpienia, mniej lub bardziej niebezpiecznych, zdarzeń drogowych. Liczba wypadków z roku na rok maleje i w 2023 r. wyniosła 20 936. I choć jest ona nieporównywalnie mniejsza niż 34 970 odnotowane w 2014 r., wciąż pozostaje wysoka. Z kolei kolizji przybyło – w 2023 r. było ich 365 991, o 1% więcej niż w 2022 r. Dlatego CUPRA, w trosce o maksymalne bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, w swoich samochodach instaluje najnowocześniejsze systemy, które zapobiegają zarówno niewinnym stłuczkom, jak i poważnym wypadkom.

Z myślą o wszystkich uczestnikach ruchu

Według najświeższych danych Policji, w 2023 r. za co czwarty wypadek odpowiedzialni byli kierowcy, którzy nie dostosowali prędkości do warunków na drodze lub nie zachowali odpowiedniej odległości między innymi pojazdami. CUPRA ma sposób na rozwiązanie tego problemu – adaptacyjny tempomat (ACC). Funkcja ta integruje informacje odbierane przez czujniki, radary i kamerę z przodu auta z danymi pobieranymi przez nawigację. Na ich podstawie ocenia sytuację na drodze (natężenie ruchu, ograniczenia obowiązujące na danym odcinku itp.) i automatycznie dostosowuje do niej prędkość jazdy.

W 2023 r. odnotowano także 1 802 spowodowane przez samochody osobowe wypadki, w których poszkodowani zostali rowerzyści i 3 027, w których ucierpieli piesi. CUPRA dba o bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu poprzez funkcję Front Assist, która choćby w trudnych warunkach, takich jak ulewny deszcz czy mgła, wykrywa przeszkody i ostrzega kierowcę wizualnie oraz dźwiękowo. o ile ten nie zareaguje odpowiednio wcześnie, system samodzielnie zatrzyma samochód.

Wzorowi asystenci

Nieprawidłowa zmiana pasa ruchu odpowiadała za 2,7% wypadków w 2023 r. Niepoprawne wykonanie tego manewru zdecydowanie częściej kończy się zderzeniem bocznym lub tylnym, a tym samym uszkodzeniem pojazdów i koniecznością poniesienia kosztów ich naprawy. Podczas zmiany pasa duży problem stanowi tzw. martwe pole, czy fragment drogi, którego kierowca nie widzi w lusterku. Zainstalowany w samochodach CUPRA system Side Assist ostrzega kierowcę o obecności innego, niewidocznego w lusterku pojazdu na sąsiednim pasie. Funkcja ta działa już przy prędkości 15 km/h i przystosowana jest do wysokich prędkości.

Wielogodzinna, nocna jazda potrafi być nużąca. W efekcie niektórym kierowcom zdarza się zasnąć lub w skrajnych przypadkach zasłabnąć za kierownicą. Jak wynika ze statystyk Policji, zmęczenie prowadzącego przyczyniło się do wystąpienia 480 wypadków. Coraz większym problemem są także telefony. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie fundacji Vinci Autoroutes, w 2021 r. 30% polskich kierowców przyznało się do wysyłania SMS-ów lub e-maili podczas prowadzenia auta. 40% rozmawiało przez telefon bez użycia zestawu głośnomówiącego, a 11% oglądało film. CUPRA dba o pełną uważność swoich użytkowników podczas jazdy. System Lane Assist automatycznie utrzymuje pojazd na danym pasie ruchu, a Emergency Assist reaguje, gdy kierowca nie trzyma obu rąk na kierownicy przez dłużej niż 15 sekund. o ile ostrzeżenia dźwiękowe i wizualne nie zadziałają, system łagodnie zatrzyma auto, włączy światła awaryjne i uruchomi funkcję eCall, która przekaże służbom ratowniczym wszystkie niezbędne do podjęcia interwencji informacje.

Wymienione technologie to tylko część rozwiązań, jakie stosuje CUPRA w swoich samochodach w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa swoim użytkowników. Są one docenianie zarówno przez kierowców, jak i niezależne organizacje promujące bezpieczeństwo na drodze, o czym świadczą dobre wyniki wielu modeli CUPRA w testach Euro NCAP.

Idź do oryginalnego materiału