Nie każdy samochód ma klimatyzację. Warto znać sposoby na szybkie schłodzenie wnętrza auta bez „klimy”, bo wpływa to na komfort i bezpieczeństwo.
Wnętrze zaparkowanego na słońcu samochodu może nagrzać się do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Wsiadanie do niego nie jest komfortowe, nie mówiąc już o rozpoczynaniu jazdy. Fali gorąca można jednak uniknąć – choćby w aucie bez klimatyzacji.
Wykorzystaj centralny zamek
Nie każdy kierowca wie, iż kluczyk do jego pojazdu może umożliwiać zdalne otwieranie wszystkich szyb, a choćby szyberdachu czy dachu w kabriolecie. o ile w danym pojeździe jest dostępna ta funkcja, wystarczy wcisnąć i trzymać przycisk odpowiadający za odryglowanie drzwi. o ile natomiast udogodnienie nie działa, warto przejrzeć zakładki menu komputera pokładowego lub systemu multimedialnego – niewykluczone, iż wystarczy zaznaczyć jedno pole, by aktywować funkcję zdalnego otwierania szyb.
Otwarcie okien jest w stanie obniżyć temperaturę w kabinie auta choćby o kilkanaście stopni Celsjusza. Zbliżony efekt można uzyskać, o ile na postoju na minutę czy dwie otworzymy wszystkie drzwi pojazdu i przewietrzymy wnętrze.
Ruszaj z otwartymi oknami
Co w sytuacji, gdy spieszymy się, jednak chcielibyśmy gwałtownie przewietrzyć wnętrze? W takiej sytuacji wystarczy otworzyć wszystkie szyby i rozpocząć jazdę. Intensywność wywiewania z kabiny gorącego powietrza będzie niemal identyczna jak w przypadku wietrzenia z otwartymi drzwiami na postoju. Prędkość nie musi być wysoka. Już przy 50 km/h zawirowania powietrza w kabinie będą wystarczająco duże, by usunąć z niej ciepłe powietrze. Podczas jazdy autem bez „klimy” otwarte okna także sprawdzają się lepiej niż poleganie na wentylacji – wpada przez nie większa ilość powietrza, a jego zawirowania i prędkość sprawiają, iż jego odczuwalna temperatura jest relatywnie niska. Niestety wiąże się to z hałasem w kabinie. Czasami pojawiają się także rezonanse powietrza. Warto więc eksperymentować z optymalnym sposobem otwarcia okien – może nim być np. otwarcie ich po przekątnej – jednego z przodu, drugiego z tyłu.
Warto wiedzieć: Wystarczy nacisnąć ten przycisk, by błyskawicznie schłodzić wnętrze auta!
Zaparkuj w cieniu
Maksyma, iż lepiej zapobiegać niż leczyć sprawdza się w różnych aspektach życia – także dotyczących temperatury w kabinie pojazdu. o ile chcielibyśmy uniknąć nagrzewania wnętrza, warto ustawić pojazd w cieniu. Obniży to temperaturę w jego kabinie o połowę. Gdy regularnie parkujemy w tych samych miejscach, np. w pracy i w domu, warto obserwować ruch słońca i rozkład cienia rzucanego przez budynki czy drzewa. Dobre efekty przynosi też parkowanie samochodu tyłem do słońca – tylna szyba jest mniejsza od przedniej, więc ogranicza nagrzewanie kabiny.
Takie rozwiązanie, podobnie jak stosowanie mat refleksyjnych, to jednak półśrodek, który jedynie w pewnym stopniu redukuje temperaturę. Nie oznacza to bynajmniej, iż odradzamy maty. Wręcz przeciwnie. Korzystając z nich można ograniczyć ekspozycję kokpitu na słońce, co niestety sprzyja odbarwianiu się tworzyw czy ich pękaniu.
Przesłoń lub przyciemnij szyby
Prawo wymaga, by kierowca miał nieograniczoną widoczność przez przednią szybę oraz te, które znajdują się w przednich drzwiach. Pozostałe można w dowolny sposób przesłonić czy przyciemniać. Warto z tego korzystać zwłaszcza w aucie bez klimatyzacji – największa ilość ciepła do wnętrza przenika przez szyby, więc ich zasłonięcie lub przyciemnienie znacząco ogranicza nagrzewanie kabiny.
Data aktualizacji: 5 lipca 2023 r.