Ile można jechać na drodze ekspresowej? To nie takie oczywiste!

1 rok temu

Nie na wszystkich drogach ekspresowych obowiązuje taka sama prędkość. Ile można jechać na drodze ekspresowej w Polsce? To zależy gdzie i czym się poruszamy.

Obecnie budowane nowe drogi ekspresowe wielu kierowcom przypominają autostrady – do tego stopnia, iż nierzadko poruszają się po nich z prędkościami dopuszczalnymi na najszybszych rodzajach dróg w Polsce. Tymczasem autostrada i droga ekspresowa to dwa zupełnie różne typy dróg, tj. cechujące się innym oznakowaniem i wytycznymi od strony technicznej. Oczywiście na drogach ekspresowych i autostradach obowiązują też odrębne ograniczenia prędkości. Sytuacji nie ułatwia fakt, iż „ekspresówki” dodatkowo dzielą się na różne typy, na których można poruszać się z inną prędkością. Osobne limity prędkości obowiązują poza tym na pojazdy ciężarowe i autobusy. W dalszej części artykułu jasno powiemy, ile można jechać na drodze ekspresowej w Polsce.

Droga ekspresowa – czym się wyróżnia?

Szerokie, dwupasmowe, z bogatą siecią rozjazdów i wieloma punktami obsługi podróżnych – takie zwykle są drogi ekspresowe w Polsce. Przepisy jednak wcale nie wymagają od nich, by wyglądały podobnie jak autostrady. Drogi ekspresowe nie muszą mieć bowiem dwóch pasów w każdą stronę: nie ma co do tego wymaganej liczby, stąd może to być droga z jednym pasem ruchu na każdą stronę, ale też np. z dwoma w jednym kierunku i jednym pasem w drugim kierunku. W świetle przepisów przeciwne kierunki ruchu nie muszą być oddzielone od siebie np. pasem zieleni lub barierką, stąd „ekspresówką” może być choćby trasa przypominająca zwykłą drogę krajową. W odróżnieniu od niej, o wjeździe na trasę ekspresową musi informować stosowany znak, tj. D-7.

Znak D-7 „Droga ekspresowa”
Znak D-8 „Koniec drogi ekspresowej”

Droga ekspresowa – prędkość. Ile można jechać?

Z uwagi na rozdzielenie dróg ekspresowych na jednojezdniowe i dwujezdniowe, kierowcy muszą pamiętać o osobnych limitach dopuszczalnej prędkości na tych drogach. Oczywiście nie można zapominać o tym, iż inne ograniczenia tyczą się samochodów osobowych i motocykli, a inne autobusów i ciężarówek. Istnieją jeszcze inne wyjątki, ale o nich wspomnimy poniżej.

Przykładem drogi ekspresowej jednojezdniowej jest S10 w okolicy Torunia.

Kierującego samochodem osobowym, motocyklem lub samochodem ciężarowym o DMC poniżej 3,5 t obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h (na drodze ekspresowej dwujezdniowej), z kolei na drodze ekspresowej jednojezdniowej nie może on przekraczać prędkości 100 km/h. Dla pozostałych pojazdów nie ma już osobnych limitów dla dróg o różnej liczbie jezdni. Autobusy na „ekspresówkach” mogą jechać 100 km/h, a samochody ciężarowe o DMC powyżej 3,5 t – 80 km/h. Tego drugiego limitu muszą też „trzymać się” samochody osobowe z przyczepami. Z kolei dopuszczalna prędkość motocykla przewożącego dziecko w wieku do lat 7 wynosi 40 km/h.

Dopuszczalne limity prędkości na drogach ekspresowych Pojazd Droga ekspresowa dwujezdniowa Droga ekspresowa jednojezdniowa
Samochód osobowy, motocykl, samochód ciężarowy o DMC poniżej 3,5 t 120 km/h 100 km/h
Autobus 100 km/h 100 km/h
Samochód ciężarowy o DMC powyżej 3,5 t 80 km/h 80 km/h
Pojazd z przyczepą 80 km/h 80 km/h
Motocykl przewożący dziecko w wieku do lat 7 40 km/h 40 km/h
Przykładem drogi ekspresowej dwujezdniowej jest S7 w okolicach województwa warmińsko-mazurskiego (aktualnie kilka brakuje do utworzenia pełnej „ekspresówki” z Warszawy do Gdańska).

Prędkość na drodze ekspresowej – czy zawsze taka sama?

Powyższych limitów prędkości nie można jednak uznawać za ostateczne. Zarządca drogi ekspresowej ma prawo wprowadzić dodatkowe ograniczenie prędkości, o którym poinformuje stosowny znak (tradycyjny, świetlny lub na tablicy pryzmatycznej). Mogą one się pojawiać z wielu powodów, m.in. robotów drogowych, braku pasa awaryjnego, zwiększonego natężenia ruchu na danym odcinku, niebezpiecznego zakrętu lub uwarunkowań środowiskowych (np. ograniczenia emisji hałasu).

Polecamy również:

Więcej na temat ograniczeń prędkości na drogach ekspresowych

Autostrada i droga ekspresowa. Czym się od siebie różnią?

Idź do oryginalnego materiału