Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Są cenione za wyższą od samochodów spalinowych wydajność, niższą awaryjność, cichą pracę oraz ekologiczny charakter. Dlaczego jeszcze warto postawić na samochód elektryczny? Jak go wybrać? I czy lepiej kupić nowy, czy używany model?
Zalety posiadania samochodu elektrycznego
Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która zaczęła obowiązywać w Polsce w 2018 roku, nadała kierowcom samochodów elektrycznych różne przywileje, na przykład poruszanie się po buspasach, niezależnie od obowiązujących w danym mieście godzin zakazu poruszania się po pasach przeznaczonych dla autobusów i taksówek. Pozwala to zatem na bezpieczne ominięcie korków. Z przywileju wyłączone są jednak samochody hybrydowe typu plug-in oraz auta elektryczne wyposażone w tzw. range extendery.
Posiadacze samochodów elektrycznych mogą zaparkować w dowolnym miejscu bez konieczności zakupu biletu – nie muszą bowiem płacić za postój w strefach płatnego parkowania. Co więcej, w niektórych miejscach mają wyznaczone specjalne strefy parkingowe, niedostępne dla innych kierowców.
Właścicieli elektryków nie dotyczą natomiast strefy ograniczone ruchu, obecne w miastach, w których ruch jest wzmożony przez większą część dnia.
Samochody elektryczne znane są ze swojego ekologicznego charakteru. Wyposażone są bowiem w nowoczesne motory napędzane prądem, nie emitują więc spalin i nie generują toksycznych związków. Do zasilania często wykorzystują odnawialne źródła energii (na przykład fotowoltaikę), a do tego ich akumulatory są wytrzymałe i długotrwałe. Cechują się również cichą pracą, a co za tym idzie, są wygodne w codziennym użytkowaniu.
Co ważne, koszty jazdy i ewentualnych napraw są zdecydowanie tańsze niż w przypadku samochodów spalinowych. Ceny prądu nie zmieniają się tak szybko, jak ceny paliw, a poza tym, elektryki nie posiadają takich elementów, jak sprzęgło czy wielobiegowa skrzynia, które stanowią przyczynę najdroższych napraw u samochodów spalinowych. W elektrykach nie trzeba także wymieniać filtrów lub olejów. Mniejsza ilość komponentów, które mogłyby się popsuć, oznacza również mniejszą awaryjność pojazdu.
Jak wybrać samochód elektryczny?
Do aktualnie wiodących marek na rynku elektryków w Polsce w tej chwili należą Tesla, Volvo i Mercedes, jak również BMW i Audi. Natomiast, wybierając samochód elektryczny do poruszania się po mieście, niekoniecznie należy sugerować się marką. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak zużycie energii, zasięg, rodzaj oferowanej gwarancji na baterię samochodu elektrycznego, możliwość skorzystania z dopłat do zakupu elektryka i koszty związane z eksploatacją,
Należy pamiętać, iż zasięg nie jest tak istotny, jak zużycie energii. Pojazdy z mniejszym zasięgiem mają mniejszą baterię, przy czym warto pamiętać iż takie pojazdy są też zdecydowanie lżejsze od swoich odpowiedników z większymi bateriami. Lżejszy pojazd zużywa znacznie mniej energii.
Samochody elektryczne wymagają regularnego ładowania. Częstotliwość podłączania ich do ładowarki zależy natomiast od oferowanego przez nie zasięgu, a także tego, ile kilometrów pokonujemy nimi każdego dnia. W przypadku typowego auta miejskiego wystarczający będzie model ze standardowym zasięgiem – do 300-400 km.
Sprawność pojazdów elektrycznych zależy w dużej mierze od zastosowanej baterii, dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na gwarancję, jaka je obejmuje. Zwykle elektryki mają 8-letnią gwarancję na baterię i limit 160 000 kilometrów. Oznacza to, iż producent zapewnia, iż zastosowane akumulatory nie stracą swojej sprawności poniżej 80% co najmniej przez 8 lat lub do momentu aż samochód elektryczny nie przejedzie 160000 kilometrów. Warto natomiast zwrócić uwagę na ten czynnik podczas zakupów.
Planując zakup samochodu elektrycznego, warto także rozważyć dofinansowanie w ramach programu “Mój elektryk”, który pozwala skutecznie obniżyć ceny takich aut. Istotne jest jednak to, aby zmieścić się w limicie cenowym. Osoby chcące skorzystać z dofinansowania muszą dodatkowo pamiętać, iż takiego samochodu nie można sprzedać w ciągu 2 lat ani rejestrować poza granicami Polski.
Biorąc pod uwagę koszty użytkowania elektryka, należy pamiętać o konieczności jego ładowania. Warto więc zadać sobie pytanie, czy auto będzie ładowane na publicznych stacjach, czy w domowych warunkach. Oprócz tego nie można także zapominać o ubezpieczeniu, w którego przypadku warto wybrać nie tylko obowiązkową polisę OC, ale także AC.
Ważny jest również wybór pojazdu, który jest w 100% napędzany OZE – hybrydy mają bowiem swoje ograniczenia, na przykład nie mogą korzystać z buspasów.
Czytaj też: Stacja ładowania samochodów elektrycznych w domu. Jaką wybrać? Zapytaliśmy eksperta
Czy wybór używanego auta elektrycznego to dobry pomysł?
I tak, i nie. Przed zakupem zdecydowanie należy przeprowadzić oględziny samochodu – czy ma bezwypadkową przeszłość, sprawność zawieszenia oraz sprawdzić, w jaki sposób samochód się prowadzi. Używany samochód elektryczny napędzany jest jednak innym rodzajem napędu, dlatego dalsza procedura będzie się różnić. W pierwszej kolejności warto podpiąć samochód do komputera i sprawdzić błędy, bo niektóre z nich są wyjątkowo uciążliwe. Czerwoną lampkę powinny zapalić informacje o przegrzewających się ogniwach czy zawilgoceniu instalacji elektrycznej. Usterki związane z zasilaniem auta elektrycznego często są trudne do usunięcia, dlatego przed zakupem warto skontrolować stan instalacji w profesjonalnym serwisie. To stosunkowo nieduży koszt, biorąc pod uwagę ceny napraw elektryków.
Podczas oględzin samochodu elektrycznego sprawdź też:
- stan kabli, wtyczek i gniazd,
- rodzaj gniazd ładowania,
- tryby oszczędzania baterii i odzysku energii,
- kody błędu zapisane w sterowniku,
- tempo spadku naładowania baterii,
- układ hamulcowy – ze względu na korzystanie z rekuperacji tarcze mogą być zardzewiałe,
- przewidywany zasięg, obliczony przez komputer,
- temperaturę baterii w trakcie dynamicznej jazdy,
- odporność układu elektrycznego na deszcz (np. na myjni samochodowej).
Przeczytaj też: Stacja ładowania samochodów elektrycznych – nowe przepisy od 2025 roku
Źródło: hydro-energy.pl, pap.pl, qservicecastrol.eu
Fot.: Canva (jamesteohArt)