Hybrydowa Dacia Jogger – pierwsza Dacia z hybrydą i jedyny Jogger z automatem | TEST

8 miesięcy temu

Mieszanka kombi i minivana, do tego ze sporym prześwitem i nowym napędem hybrydowym, a wszystko to w rozsądnej cenie. Brzmi dobrze, ale jak sprawdza się w praktyce? Testujemy Dacię Jogger w nowej hybrydowej i zarazem najmocniejszej w gamie wersji.

Gdy do salonów w 2004 r. wchodziła pierwsza generacja Logana, samochód niezwykle prosty i ewidentnie budżetowy, nikt wtedy raczej się nie spodziewał, iż po zaledwie 18 latach rozwoju Dacii pojawią się w jej ofercie np. wersje hybrydowe.

Ale takie są plusy przynależności do potężnego koncernu, jakim jest Renault. Warto zauważyć, iż hybrydowy napęd, który debiutował właśnie w Joggerze w 2022 r., trafi do Dacii tylko trzy lata po wprowadzeniu go do Clio.

Jogger prowadzi się wystarczająco pewnie, ale jego układ jezdny zestrojono z myślą o komforcie, a nie popisach na zakrętach.

Silnik – mocy wystarczy, ale...

Hybrydowy Jogger jest najmocniejszy w gamie. W jego układzie napędowym „pierwsze skrzypce” gra benzynowa czterocylindrowa wolnossąca jednostka o pojemności 1,6 litra (rozwija 94 KM), a do pomocy ma jeden główny silnik elektryczny (49 KM) oraz drugi, pełniący rolę rozruszniko-alternatora (20,4 KM). Ponadto zastosowano tutaj litowo-jonowy akumulator (1,2 kWh) oraz automatyczną przekładnię (ma cztery biegi dla silnika benzynowego i dwa dla elektrycznego). W sumie do dyspozycji jest 140 KM.

https://magazynauto.pl/testy/dacia-duster-eco-g-100-4x2-journey,aid,4308

Wystarczająco dużo, by Dacią sprawnie się poruszać. Trzeba jednak zauważyć, iż to samochód, który ewidentnie lubi łagodniejsze traktowanie. Ostre ruszanie z miejsca i rozpędzanie się z gazem w podłodze nie przynosi wielkiej satysfakcji (dla porządku trzeba zaznaczyć, iż podczas pomiarów uzyskaliśmy czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h zbliżony do danych fabrycznych), a jedynie niepotrzebnie podbija poziom hałasu i spalanie. Zdecydowanie przyjemniej jeździ się Dacią spokojnie. Dzięki elektrycznemu wspomaganiu auto płynnie i bez zwłoki rusza z miejsca, co można docenić szczególnie w ruchu miejskim.

Dane techniczne i ceny Dacia Jogger Hybrid 140 Extreme Silnik Pojemność skokowa Układ cylindrów/zawory Moc maksymalna (benz.) Moc maksymalna (elektr./syst.) Maks. moment obr. (benz.) Maks. moment obr. (elektr./syst.) Napęd, skrzynia biegów Dług./szer./wys./rozstaw osi Średnica zawracania Masa/ładowność Poj. bagażnika za 3./2./1. rzędem Poj. zbiornika paliwa Opony Osiągi, zużycie paliwa (dane prod.) Prędkość maksymalna Przyspieszenie 0-100 km/h Średnie zużycie paliwa Zasięg Cena wersji podstawowej z tym samym silnikiem Cena wersji testowanej
benzynowy + elektr.
1598 cm3
R4/16
94 KM/b.d.
49/140 KM
148 Nm/3200
205/b.d. Nm
przedni, aut./wielotryb.
455/178/167/290 cm
11,7 m
1385/606 kg
160/607/1819 l
50 l (Pb 95)
205/60 R16
167 km/h
10,0 s
4,7-4,8 l/100 km
1060 km
109 550 zł
118 850 zł

Niestety nie wszystko w przypadku tego napędu odbywa się bez zarzutu. Drażnią dwie rzeczy. Podczas choćby niespiesznego rozpędzania elektronika często zupełnie niepotrzebnie utrzymuje za długo niski bieg i aż się prosi, by zmianę wymusić manualnie – niestety nie ma takiej możliwości. Z kolei podczas jazdy np. autostradą w równym tempie czasami wystarczy delikatne odpuszczenie gazu, a potem łagodne naciśnięcie, by nastąpiła niepotrzebna redukcja biegu, skutkująca nieprzyjemnym dla ucha wzrostem obrotów.

O tym, iż to prawdopodobnie przede wszystkim „wina” systemu sterującego układem świadczy fakt, iż w najnowszym Dusterze z tym napędem oba wspomniane problemy zdarzają się znacznie rzadziej i są mniej dokuczliwe.

W hybrydowym układzie napędowym Dacii współpracują silniki wolnossący benzynowy 1.6 i elektryczny oraz automatyczna przekładnia.

Poza tym, iż Jogger Hybrid jest jedynym wyposażonym w automatyczną skrzynię, jego istotny atut to niewielkie zapotrzebowanie na paliwo. Wyłączanie silnika benzynowego i napędzanie auta tylko przez elektryczny oczywiście najczęściej zdarza się w mieście, ale podczas szybszej jazdy na trasie (np. około 100 km/h) chwilowo Jogger także podróżuje „na prądzie” (co potwierdza symbol EV wyświetlający się na wskaźnikach).

https://magazynauto.pl/porady/hybrydy-mild-hev-phev-i-rex-co-kryje-sie-za-tymi-oznaczeniami-rodzaje-napedow-hybrydowych-korzysci-przykladowe-modele,aid,3862

W ruchu miejskim zużycie benzyny wynosi tylko nieco ponad 5 l/100 km, natomiast w trakcie niezbyt szybkiej czy dynamicznej jazdy w trasie oscyluje w okolicach 5,5 l/100 km. Jedynie na autostradzie, przy 140 km/h, układ hybrydowy nie może się specjalnie wykazać i zużycie rośnie do ok. 8,3 l/100 km (co i tak jest wynikiem możliwym do zaakceptowania).

dane Testowe Dacia Jogger Hybrid 140 Extreme Przyspieszenie 0-50 km/h Przyspieszenie 0-100 km/h Przyspieszenie 0-120 km/h Hamowanie 100-0 km/h (zimne) Hamowanie 100-0 km/h (ciepłe) Poziom hałasu przy 50 km/h Poziom hałasu przy 100 km/h Rzeczywista prędkość przy wskazaniu 100 km/h Liczba obrotów kierownicą Testowe zużycie paliwa (miasto/trasa/cykl miesz.) Rzeczywisty zasięg
3,9 s
10,2 s
15,8 s
37,0 m
37,5 m
56,1 dB
64,9 dB
96 km/h
3,2
5,1/5,4/5,3 l/100 km
940 km

Nadwozie, funkcjonalność: dużo więcej zalet

Jogger to interesująca propozycja dla osób poszukujących niezbyt drogiego, ale użytecznego samochodu, który w razie potrzeby będzie mógł przewieźć siedem osób (wersja z dodatkowymi fotelami w bagażniku kosztuje o 4500 zł więcej niż taka bez nich). Co ważne, siedzenia trzeciego rzędu to nie „ławka kar”, a porządne pełnowymiarowe miejsca, na których zmieszczą się dorosłe osoby średniego wzrostu.

Choć Jogger to ani nie typowy crossover, ani tym bardziej SUV, ma duży, bo dwudziestocentymetrowy prześwit oraz opony o sporym profilu (rozmiar 205/60 R16 – notabene warto podkreślić, iż to ogumienie marki Continental, co szczególnie w autach tej klasy nie jest powszechne). W efekcie można nim zjechać z asfaltu na wyboiste dukty bez obaw o natychmiastowe szorowanie podłogą po ziemi czy uszkodzenie jakichś elementów.

Dacia Jogger Hybrid 140 Extreme: galeria zdjęć

1596

Dacia Jogger Hybrid 140 Extreme: plusy i minusy

Nadwozie i wnętrze

  • dużo miejsca z przodu oraz w 3. rzędzie
  • prosta obsługa
  • udane multimedia
  • pojemny bagażnik
  • niezbyt wygodna kanapa II rzędu
  • twarde plastiki

Układ napędowy

  • w zupełności wystarczające osiągi
  • niskie zużycie paliwa
  • duży zasięg
  • niezbyt płynna praca napędu
  • czasem zbyt szybkie redukcje po lekkim dodaniu gazu

Właściwości jezdne

  • zadowalająca stabilność, także na autostradzie
  • niezły komfort resorowania
  • podczas bardziej dynamicznej jazdy wyraźniejsze przechyły i podsterowność

Wyposażenie i cena

  • sensownie skalkulowana cena
  • niezłe wyposażenie seryjne
  • brak możliwości dokupienia wielu elementów (np. aktywnego tempomatu)

Dacia Jogger Hybrid 140 Extreme – test: podsumowanie

Jogger w wersji hybrydowej skutecznie dowodzi, iż oszczędzanie nie musi się kończyć na LPG.

Dobrze, iż Dacia wprowadziła do oferty hybrydową wersję Joggera, bo nie każdy, kto chce oszczędzać, ma ochotę na zakup wersji z LPG. Mimo pewnych wad (przeciętny komfort pracy układu napędowego) ten wariant Dacii kombi warto rozważyć ze względu na niskie spalanie, a także to, iż jako jedyny ma automatyczną przekładnię.

Idź do oryginalnego materiału