W samochodach z automatyczną skrzynią biegów oraz w trakcie jazdy po mieście, szczególnie przydatna jest funkcja Auto Hold. Inaczej jest nazywana również automatycznym hamulcem postojowym. Według ekspertów funkcja ta jest stosowana we wszystkich samochodach zaopatrzonych w elektroniczny hamulec postojowy.
REKLAMA
Zobacz wideo Stany Zjednoczone nakładają cła odwetowe, m.in. na samochody
Co to jest funkcja Auto Hold?
Funkcja Auto Hold ma zapobiegać przypadkowemu toczeniu się samochodu podczas postoju w korkach lub gdy pojazd stoi na wzniesieniu. "Auto nie tylko się nie stoczy, ani nie ruszy w przód, ale również uwalnia kierowcę od konieczności trzymania stopy na pedale hamulca. Może to nie brzmieć, jako coś szczególnego, ale dla ludzi często jeżdżących po mieście w godzinach szczytu automatyczny hamulec postojowy stanowi naprawdę solidne ułatwienie" - czytamy na stronie otomoto.pl.
Gdy samochód stoi, funkcja Auto Hold utrzymuje ciśnienie w układzie hamulcowym. jeżeli samochód się poruszy i wykryją to czujniki ABS, ciśnienie w układzie hamulcowym się zwiększy. Wówczas samochód się nie stoczy. jeżeli kierowca naciśnie hamulec, wówczas Auto Hold obniża ciśnienie w układzie hamulcowym i pojazd może ruszyć.
Skąd wiadomo, iż samochód ma hamulec postojowy?
O tym, iż w danym pojeździe jest funkcja Auto Hold, świadczy przede wszystkim przypisany jej przycisk. Najczęściej jest on zlokalizowany niedaleko skrzyni biegów. Co ważne, wystarczy raz włączyć tę funkcję, a po ponownym odpaleniu samochodu, zostanie ona zapamiętana. Zdarza się również, iż wystarczy mocniej wcisnąć hamulec, aby funkcja włączyła się automatycznie. O włączeniu funkcji świadczy przede wszystkim to, iż pojazd się nie rusza, a także wyświetlana na desce rozdzielczej zielona ikona "p". Po ruszeniu z miejsca powinna automatycznie zgasnąć.