W okresie wakacyjnym burze w Polsce nie należą do rzadkości. Nic dziwnego, iż wiele osób zadaje sobie pytanie, czy auto jest bezpieczne podczas burzy. Odpowiedź okazuje się złożona.
Jednym z najbardziej niebezpiecznych zjawisk naturalnych w Polsce są burze. I to wcale nie tylko z powodu ryzyka porażenia piorunem. Burzom mogą towarzyszyć porywiste wiatry, grad czy duże opady, kończące się powodziami. Dopóki jesteśmy w zamkniętym pomieszczeniu – jesteśmy względnie bezpieczni. Budynki są wyposażane w piorunochrony. Sytuacja wygląda gorzej na otwartej przestrzeni. Mimo rozwoju nauki nie sposób przewidzieć, gdzie uderzy piorun. Może stać się to nie tylko pod chmurą burzową, ale choćby kilka kilometrów od niej.
Z założenia pioruny dążą do ziemi najkrótszą i najlepiej przewodzącą drogą. Dlatego najbardziej narażone są wysoko położone punkty. Powietrze do dobrych przewodników nie należy, więc piorun może uderzyć np. w drzewo czy stojący na polu samochód.
Samochód w trakcie burzy zapewnia bezpieczeństwo
Okazuje się, iż w trakcie burzy samochód może być stosunkowo bezpiecznym miejscem. Jego karoseria, mimo obecności otworów na okna, stacje się klatką Faradaya, która jest w stanie odprowadzić ładunek elektryczny bez rażenia nim osób znajdujących się wewnątrz. A kto ma wątpliwości, powinien obejrzeć relację z eksperymentu przeprowadzonego przez Top Gear.
W praktyce, siedzenie w samochodzie podczas burzy jest stosunkowo bezpieczne w porównaniu z przebywaniem na otwartej przestrzeni. Samochód zapewnia ochronę przed bezpośrednim kontaktem z piorunem, ale istnieje ryzyko, iż piorun może spowodować uszkodzenie pojazdu lub systemów elektrycznych, co może prowadzić do potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. Przebywając w aucie podczas burzy należy unikać dotykania metalowych powierzchni wewnętrznych pojazdu, takich jak metalowe ramy drzwi, bo metal może przewodzić prąd w przypadku uderzenia pioruna.
Mimo tego burza może okazać się poważnym zagrożeniem dla osób znajdujących się w pojeździe. o ile burza jest naprawdę silna, warto rozważyć jej przeczekanie na postoju. Wybierając miejsce do zatrzymania należy unikać parkowania pod słupami energetycznymi wysokimi drzewami, które mogą łatwo ulec uszkodzeniu podczas burzy i spadną na samochód. O ile porażenie piorunem można przeżyć, o tyle zmiażdżenia nie.
Redakcja poleca: Uważaj na głębokie kałuże! Zobacz, jak obfity deszcz niszczy samochód
Jeżeli zdecydujemy się ja kontynuowanie jazdy podczas burzy, warto ograniczyć prędkość i wzmóc czujność. Nie tylko dlatego, iż drogi mogą być śliskie, a widoczność ograniczona. Porywisty wiatr mógł połamać gałęzie, które wraz z innymi przedmiotami mogą znajdować się na jezdni. W przypadku intensywnych opadów deszczu możliwe jest podniesienie pokryw studzienek kanalizacyjnych. Powstają też duże kałuże, które mogą kryć wyrwy w nawierzchni. Lepiej jechać w takim tempie, by w razie czego móc przed nimi zwolnić i je ominąć. Zwłaszcza w miejscach, których nie znamy, woda może okazać się głębsza, niż się wydaje – wjechanie w nią może podtopić samochód lub uszkodzić silnik.
Zdjęcie otwierające: Newspress