Czy oświetlenie tablicy rejestracyjnej jest obowiązkowe? Co mówią przepisy? Jak wymienić żarówkę?

1 rok temu

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej to kwestia, która bardzo często jest bagatelizowana. zwykle tego nie sprawdzamy, więc choćby nie wiemy, czy żarówki działają. jeżeli mamy szczęście, poinformuje nas o tym znajomy, który jedzie samochodem za nami. jeżeli jednak szczęścia nie mamy, poinformuje nas o tym dopiero patrol policji, który zatrzyma nas do kontroli. Co się wtedy wydarzy? Czeka nas mandat?

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej – czy jest obowiązkowe?

Jakie w Polsce jest obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu? zwykle wymieniamy tutaj trójkąt ostrzegawczy oraz sprawną gaśnicę. Trójkąt będzie potrzebny, kiedy nasz pojazd ulegnie awarii na drodze i trzeba będzie powiadomić innych kierowców o niebezpieczeństwie. Gaśnica musi być oczywiście sprawna i musi znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Kierowca musi przede wszystkim wiedzieć, gdzie te przedmioty się znajdują. jeżeli nie będziemy potrafili wskazać ich policji podczas kontroli, jest to jednoznaczne z tym, iż ich nie posiadamy.

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej – czy jest obowiązkowe? | Obraz Leopictures z Pixabay

Natomiast jest też trzeci obowiązkowy element wyposażenia samochodu i jest nim oświetlona, czytelna, adekwatna i odpowiednio zainstalowana tablica rejestracyjna. Tego elementu raczej w tym zestawieniu nie wymieniamy, ponieważ uważamy to za oczywistość. Tymczasem wielu kierowców nigdy tego elementu nie sprawdza. Wiemy, iż posiadamy tablicę rejestracyjną – jasne. Ale oświetlenie? Nie mamy zwykle pojęcia, czy żarówki jeszcze świecą, czy już nie. Za niesprawne oświetlenie tablicy rejestracyjnej oczywiście grożą nam pewne konsekwencje.

Tablica rejestracyjna i jej oświetlenie – przepisy

Art. 60. ustawy Prawo o ruchu drogowym dotyczy w części tablic rejestracyjnych.

  • 1.2) Zabrania się zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne.
  • 1.3) Zabrania się ozdabiania tablic rejestracyjnych oraz umieszczania z przodu lub z tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów, które ograniczają czytelność tych tablic.
  • 1.3a) Zabrania się umieszczania na pojeździe tablic (tablicy) rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone.
  • 1.3b) Zabrania się umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, o ile pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej
  • 1a) Utrzymywanie tablic (tablicy) rejestracyjnych i innych wymaganych oznaczeń pojazdu w należytym stanie oraz zapewnienie ich czytelności jest obowiązkiem kierującego pojazdem.

Szczególnie ten ostatni punkt jest tutaj istotny. Tablica rejestracyjna musi być utrzymana w należyty sposób, który zapewnia jej czytelność. Chodzi tutaj również o oświetlenie, które musi być sprawne. Bez tego tablica po zmroku może być niewidoczna. Oświetlenie tablicy rejestracyjnej musi być zawsze sprawne. Nie ma tutaj taryfy ulgowej. jeżeli diagnosta stwierdzi jego brak podczas badania technicznego, samochód nie zostanie dopuszczony do ruchu. jeżeli policja zatrzyma nas bez sprawnego oświetlenia tablicy rejestracyjnej, grozi nam mandat w wysokości 500 zł.

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej LED – czy jest legalne?

Oświetlenie LED ma oczywiście mnóstwo zalet. M.in. długi czas pracy. Natomiast może być ono używane wyłącznie w reflektorach z homologacją. Mówiąc w skrócie, oświetlenie LED może być wykorzystywane wyłącznie w samochodzie, w którym fabrycznie również taki rodzaj oświetlenia występował. Dotyczy to wszystkich rodzajów świateł. jeżeli zmieniamy żarówkę, musi być to taki sam rodzaj światła, jaki występował w lampie oryginalnej. Nie możemy sobie tego samowolnie zmienić.

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej LED – czy jest legalne? | Obraz Welcome to All z Pixabay

Żarówki do oświetlenia tablicy rejestracyjnej muszą spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim muszą posiadać odpowiednią homologację – ECE lub ABE. zwykle będzie to ten pierwszy znak, natomiast ten drugi też umożliwia jazdę zgodną z przepisami. Przede wszystkim ta homologacja zapewnia to, iż światło będzie białe i będzie miało barwę od ciepłej do zimnej. Żaden inny rodzaj oświetlenia tablicy rejestracyjnej nie jest legalny. Światło nie może być kolorowe. Za to również grozi mandat.

Tablica rejestracyjna – jak wymienić żarówki?

Przed przystąpieniem do wymiany żarówki należy wyłączyć zapłon i światła. Warto będzie również odłączyć biegun ujemny od akumulatora. W celu ułatwienia sobie dostępu do żarówki, powinniśmy odkręcić tablicę rejestracyjną oraz ramkę. Nie jest to konieczne, natomiast dla naszego komfortu i wygody warto to zrobić, abyśmy mieli większe pole manewru. Wtedy wystarczy odłączyć wtyczkę zasilania. jeżeli mamy już przygotowane nowe żarówki, możemy przystąpić do dalszego działania.

Tablica rejestracyjna – jak wymienić żarówki? | Obraz dgozgozz z Pixabay

Kiedy podłączymy światło w sposób prawidłowy, powinniśmy usłyszeć kliknięcie oznajmiające o adekwatnym zablokowaniu. Lampę wkładamy do mocowania i na tym kończy się najtrudniejsza część zadania. Następnie po kolei podłączamy ponownie akumulator, zakładamy ramkę, tablicę rejestracyjną, uruchamiamy zapłon oraz światła. I to jest chwila prawdy. jeżeli oświetlenie działa, wszystko jest w porządku i wymiana przebiegła poprawnie. jeżeli nie… trzeba będzie wybrać się do serwisu.

Idź do oryginalnego materiału