Co oznacza zielony listek na samochodzie? To ważna informacja dla kierowców

3 godzin temu
Zdjęcie: FOT. GRZEGORZ DABROWSKI / Agencja Wyborcza.pl


Zielony listek ma długą i dość zawiłą historię, jeżeli chodzi o przepisy ruchu drogowego. Od wielu lat stanowi cenną informację dla doświadczonych kierowców, którzy mają okazję stworzyć bezpieczną przestrzeń nowicjuszom. Niestety nie każdy początkujący chce z niego korzystać. Konsekwencje mogą być poważne.
Młodzi kierowcy, rozpoczynając swoją przygodę z ruchem drogowym, tuż po otrzymaniu prawa jazdy mogą odczuwać mnóstwo emocji. Ekscytacja przeplata się niekiedy ze strachem, i to jest zupełnie naturalne zjawisko. Należy jednak pamiętać, aby unikać brawurowych zachowań na jezdni. Co więcej, warto, aby nowicjusz wyposażył się w symbol zielonego listka. Dzięki niemu inni kierowcy otrzymają wyjątkowo istotną informację.

REKLAMA







Zobacz wideo Mandaty za prędkość w Polsce. Ile kierowcy zapłacą za jakie przewinienia?



Zielony listek na samochodzie? Ten symbol towarzyszy kierowcom od lat
Zielony listek klonu umieszczony na białym tle, otoczony zieloną obwódką już w 1974 roku stanowił oznaczenie dla młodych kierowców, którzy dopiero odebrali prawo jazdy i rozpoczęli swoją przygodę z uczestniczeniem w ruchu drogowym. Symbol ten został wprowadzony przez międzynarodową Organizację Prewencji Drogowej i zaczął być stosowany w Europie Zachodniej. To dobrowolny sposób komunikowania, iż za kierownicą znajduje się nowicjusz, dzięki czemu pozostali kierowcy mogli zachować szczególną ostrożność oraz wykazać się większą wyrozumiałością dla sposobu poruszania się danego pojazdu. W 2008 roku podjęto pracę nad ustawą, która miała regulować obowiązek stosowania tego typu oznaczenia przez początkujących. Na przestrzeni lat podejmowano rozmowy i konsultacje, których efektem finalnym miało być wprowadzenie wymogu stosowania zielonego listka. W 2011 roku stworzono choćby zapis.


Czy zielony listek jest obowiązkowy? Prawo stawia sprawę jasno
Jak już wspomnieliśmy, zielony listek swoją "karierę" rozpoczął w 1974 roku. W tamtym czasie został ustanowiony jako obligatoryjny dla młodych kierowców, którzy przez rok od momentu odebrania dokumentu uprawniającego ich do poruszania się samochodem w ruchu drogowym, musieli mieć ten symbol umieszczony w widocznym miejscu w pojeździe. W styczniu 2011 roku bazując na kilkuletnich doświadczeniach i przeprowadzonych na przestrzeni lat rozmowach doszło do zapisania formuły ustawy, która miałaby nakazywać nowicjuszom posiadanie w aucie zielonego listka.

W okresie próbnym kierowca jest obowiązany: 1) odbyć między 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym; 2) przedstawić staroście zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i kursu, o których mowa w pkt 1, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy; 3) kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego

- podano w art. 91 ustawy o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 roku. Zapis nie został jednak zatwierdzony na mocy prawnej, w związku z czym młodzi kierowcy nie mają obowiązku naklejać zielonego listka w samochodzie. W 2018 roku na nowo podjęto pracę nad jego uchwaleniem, ale do tej pory wciąż nie doszło do żadnych zmian. Jedyną uregulowaną kwestią jest miejsce, w którym powinno się znaleźć dobrowolnie manifestowanie swojego statusu drogowego nowicjusza.


Gdzie nakleić zielony listek? To cenna informacja dla innych kierowców
Okrągła naklejka o średnicy co najmniej 11 cm, na której widnieje symbol zielonego liścia klonu o wymiarach 10x10 umiejscowionego na białym tle powinna znajdować się zarówno na przedniej jak i tylnej szybie. W obu przypadkach oznaczenie należy zlokalizować w prawym górnym rogu. Dzięki temu inni uczestnicy ruchu z łatwością będą mogli dostrzec nowicjusza na drodze i przyczynić się do stworzenia mu bezpiecznej przestrzeni. Symbol można kupić na stacjach benzynowych, w sklepach motoryzacyjnych, niektórych marketach oraz online.



Zobacz też: Nie mów tego kasjerowi, jeżeli płacisz kartą. Przez ten popularny błąd możesz stracić pieniądze
Osoby początkujące powinny poczuwać się do obowiązku oznaczenia pojazdu, w którym się poruszają przez minimum dwa lata od otrzymania prawa jazdy. Jest to tak zwany "okres próbny". W przyszłości, jeżeli nowelizacja ustawy o ruchu drogowym zostanie uchwalona na mocy prawnej, zmniejszy się on do 8 miesięcy, a młodzi kierowcy, którzy nie będą posiadali zielonego listka, będą musieli zapłacić 500 zł mandatu.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału