Cena i rocznik sprawiają, iż ten Fiat cieszy się dużą popularnością. Przez wielu jest niedoceniany

4 godzin temu

Mam często takie wrażenie, iż ten Fiat jest trochę niedoceniany. Być może wynika to z jego nazwy, historii, czy dosyć „łagodnego” wyglądu. Ale to nic – ten model wciąż cieszy się dosyć sporą popularnością. Jest dostępny w atrakcyjnej cenie i ma duże możliwości. A sceptycy mogą zupełnie zmienić zdanie, kiedy podamy jeden, konkretny argument. Nagle punkt widzenia jest inny?

Ten Fiat to hit. To fakty

Umówmy się – Fiat 500 z natury nie ma zbyt wiele wspólnego z dużym, rodzinnym samochodem. jeżeli wziąć ten temat na logikę, to jest zupełnie odwrotnie. To małe, miejskie auto, gdzie w wielu przypadkach najlepiej czuły będą się tylko dwie osoby. Oczywiście dotyczy to podstawowej wersji. Równolegle produkowana jest bowiem wersja 500X, czyli taki trochę… Fiat 500 na sterydach. O ile bazowa wersja zaliczana jest do klasy aut najmniejszych i segmentu A, tak już odmiana X to crossover segmentu B. Sytuacja zatem zdecydowanie się tutaj zmienia.

fot. Fiat / Stellantis

Ktoś wciąż może powiedzieć – no tak, ale to wciąż 500, tylko w nieco innym wydaniu. Można tu podnieść temat silników, osiągów, wyglądu i tak dalej. Natomiast wiele osób nie ma pojęcia o tym, iż 500X to w gruncie rzeczy bliźniak… Jeepa Renegade. Powiedzmy to sobie wprost – 500X i Renegade technologicznie są niemal identycznie. Mają tę samą płytę podłogową, te same silniki i były produkowane równolegle w tej samej fabryce marki Fiat w miejscowości Melfi, w prowincji Potenza na południu Italii. Zatem ktoś powie, iż to tylko 500 w innym wydaniu. Natomiast ktoś inny może mu odpowiedzieć, iż w gruncie rzeczy to Jeep Renegade, tylko w innej bryle…

Czym dziś zachęca?

500X był produkowany w kilku wariantach wyposażenia, m.in. urban, cross, czy sport. Do wyboru w zależności od wersji był też napęd na przód bądź na wszystkie cztery koła. Silnikowo jest całkiem nieźle. Tylko najsłabsza wersja ma moc mniejszą, niż 100 koni mechanicznych. W gruncie rzeczy mamy tu trzy progi – okolice 120, 150 i 170 koni mechanicznych. Do wyboru są jednostki benzynowe i dieslowskie a zakres pojemności rozciąga się od jednego do dwóch litrów. W dużym skrócie – każdy znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie.

fot. Fiat / Stellantis

Na portalu „Autocentrum” 500X ma świetną ocenę średnią na poziomie 4,4 na 5. Wśród głównych zalet wymienia się tam silnik, układ jezdny oraz wentylację i ogrzewanie. Natomiast jako wadę podaje się stosunek ceny do jakości. Dotyczy to pierwszej odsłony auta, jeszcze przed liftingiem, a więc roczników 2014-2018. O ile problem ze stosunkiem ceny do jakości mógł być realny te 10 lat temu, przy zakupie nowego auta… tak czy teraz rzeczywiście sytuacja jest podobna? Mówimy już o autach, które mają swoje lata i w tym okresie zdecydowanie potaniały.

Ile kosztuje 500X?

Dziś Fiata 500X można kupić bez problemu w przedziale cenowym 35-40 tysięcy złotych. I mowa tu w większości o bardzo dobrych rocznikach 2015-2017. Na tle konkurencji z tego segmentu cena wygląda naprawdę całkiem nieźle. Zwróćmy uwagę na fakt, iż wiele SUV-ów, czy crossoverów choćby z okolic 2010 roku dzisiaj potrafi kosztować 40 tysięcy złotych. Tu mamy świetnego, rodzinnego, nowoczesnego crossovera – choćby 7 lat młodszego – w podobnej, bądź choćby niższej cenie. W taki sposób wada stała się kolejną zaletą.

Zdjęcia: Fiat / Stellantis

Idź do oryginalnego materiału