Auto Nostalgia – gdzie wiosna spaliną oddycha

8 miesięcy temu

“Trumna Królewny Śnieżki”, “Bawarskie Ferrari” i “Uciekający namiot” – te i inne arcyciekawe pojazdy już w najbliższy weekend pojawią się w Warszawie. Zbliża się Auto Nostalgia czyli najstarsze w Polsce targi pojazdów zabytkowych. Na dwa dni teren EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego zamieni się w ogromne motoryzacyjne muzeum i giełdę samochodową w jednym.

Największa edycja w historii

Auto Nostalgia to kultowa już impreza, która co roku otwiera sezon spotkań miłośników klasyki. Tegoroczne wydarzenie zapowiada się jednak wyjątkowo ciekawie, ponieważ po raz pierwszy zajmie aż 4 pawilony EXPO XXI co łącznie da 13 tysięcy m² ekspozycji. Wystawcy wypełnią je prawdziwymi legendami.

Unikatowe modele

Wydawać by się mogło, iż trudno jest odkryć coś, co należy już do historii i tego typu wystawa co roku co najwyżej odtworzy to samo. Nic bardziej mylnego. Pasjonaci motoryzacji z roku na rok wyłapują coraz ciekawsze modele, które w ten weekend wyprowadzą z garaży, by przedstawić szerszej publiczności.

Przykładowo: Antyki z Ameryki przywiozą jedyne (z 8077 wyprodukowanych) czarne Volvo 1800ES, czyli tzw. “trumnę Królewny Śnieżki”, rocznik 1972. Bracia Goźlińscy pokażą BMW 635 CSI E24 z 1982 roku, uważane za najlepiej wyglądające BMW, a w niektórych kręgach nazywane choćby “Bawarskim Ferrari”. Nie sposób będzie nie zwrócić uwagi na Velorexa 16/350 z 1968 roku na stoisku Giełdy Klasyków, który, jak niegdyś mawiano, przypomina uciekający domek, szmatę lub worek dla kalek.

A jak często trafia się okazja, by zobaczyć samochód z 1933 roku, nigdy nie restaurowany, z oryginalną karoserią, a równocześnie w doskonałej kondycji mechanicznej? Jeden z 282 wyprodukowanych Salmsonów S4C Faux Cabriolet, bo o nim mowa, do obejrzenia już 20-21 kwietnia na Auto Nostalgii. Dodajmy do tego jeden z najstarszych ciągników w kraju – LanzBulldog PS 12 z 1923 roku od Klubu “Traktor i Maszyna” i wychodzi nam prawdziwa motoryzacyjna uczta.

Wystawa, renowacje, giełda

Na liście wystawców można znaleźć muzea, m.in. Muzeum TamteLata.pl i Muzeum Narodowe w Szreniawie, a także kluby miłośników różnych marek, m.in. Porsche Club Poland czy Klub Miłośników Syren i Warszaw. Ponadto nie zabraknie przedstawicieli rajdów pojazdów zabytkowych – Rajdu Koguta i Złombolu. Silną reprezentację wystawią fani amerykańskiej motoryzacji, a ciekawostką będzie tor przeszkód, który można będzie pokonać zdalnie sterowanymi samochodami.

Ale Auto Nostalgia to nie tylko wystawa. To również okazja do zakupu własnego klasyka. Swoje oferty przedstawią zarówno firmy profesjonalnie zajmujące się sprowadzaniem, wyszukiwaniem i handlem zabytkami, jak również indywidualni kolekcjonerzy, którzy licznie stawią się w hali nr 4. Całość dopełnią specjaliści od renowacji samochodów i rejestracji pojazdów. Jednym słowem – kompleksowa wiedza o nabywaniu wiekowych modeli.

Rozmowy i spotkania na scenie

W hali nr 2 mieścić się będzie scena, na której organizatorzy przewidzieli spotkania i rozmowy z ciekawymi osobistościami. Jan Garbacz z Pawłem Hoffmanem opowiedzą o swojej wyprawie Syreną Bosto do Turcji. Kamil Jaśkowski z Ministrem Leszkiem przedstawią jaka przyszłość czeka powstające Muzeum Motoryzacji WENA w Oławie. Autoplac.pl kilka słów powie o rynku używanych samochodów. Swoją wiedzą i historiami podzieli również Tomasz Skrzeliński – rzeczoznawca samochodowy, Tomasz Burdziakowski z ABcarOldtimers, Marek Fijałkowski z NovantaClassics.

2 dni, 4 hale, setki wspomnień

Mnogość atrakcji i zróżnicowanie ekspozycji sprawia, iż prawdopodobnie każdy znajdzie tam coś, co go zaciekawi. Będzie i zagranicznie, i polsko. I ekskluzywnie, i swojsko. w uproszczeniu – wielowymiarowo. Bo taka właśnie jest motoryzacja.

Wszystko to zobaczyć można w najbliższy weekend, 20-21 kwietnia 2024 na terenie EXPO XXI w Warszawie przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w godzinach od 10:00 do 17:00. Bilety do piątku w niższych cenach: ulgowy 39zł, normalny 45zł. W dni wydarzenia będą o 5zł droższe – do kupienia online lub w kasie na miejscu. Więcej informacji na www.autonostalgia.pl.

Idź do oryginalnego materiału