Polowanie na lśniący, nowy zestaw kół może być niezwykle ekscytujące — i równie przerażające! Kupowanie samochodu nie jest jak kupowanie ubrań, z których z czasem wyrastasz; to inwestycja, i to inwestycja, która zostanie z tobą na dłuższy czas. Chcesz mieć pewność, iż Twoje nowe dziecko będzie w stanie bezpiecznie przewieźć Cię z punktu A do punktu B i tak niezawodnie na pierwszym kilometrze, jak 5000 mil. Nie ma nic gorszego niż zjechanie samochodem z parkingu tylko po to, by dowiedzieć się, iż to cytryna, zanim wyjdziesz za róg.
Jakie są więc czerwone flagi, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie samochodu? Wypatruj na radarze tych typowych zdarzeń, a będziesz mógł robić zakupy z większą pewnością siebie podczas następnego zakupu samochodu.
1. Czerwona flaga: brudny tytuł lub skomplikowana historia
Prawdopodobnie nie raz słyszałeś zwrot „Pokaż mi Carfax”. I chociaż czysty raport Carfax jest krokiem we adekwatnym kierunku, musisz pamiętać o wielu raportach CARFAUX, które pomijają niektóre szczegóły historii pojazdu; sam fakt, iż sprzedawca przedstawia udokumentowaną historię samochodu, nie oznacza, iż raport musi być dokładny lub wyczerpujący.
Za niewielką opłatą Krajowy System Informacji o Tytułach Pojazdów Silnikowych wygeneruje tytuł pojazdu, dane licznika kilometrów i historię uszkodzeń. Dołóż wszelkich starań i porównaj ten raport z raportem dostarczonym przez sprzedawcę, aby upewnić się, iż informacje są spójne.
Załóżmy na przykład, iż patrzysz na pojazd, który został nabyty przez firmę ubezpieczeniową i sprzedany na aukcji firmie ratowniczej. Jest teraz z powrotem na rynku z niższymi przebiegami i czystym tytułem, co oznacza, iż można założyć, iż pojazd prawdopodobnie miał cofnięty licznik kilometrów, a tytuł został wyprany przez pozbawioną skrupułów firmę – a jest to zdecydowanie sytuacja, której chcesz uniknąć.
Uwaga: Przede wszystkim, jeżeli w tytule interesującego Cię samochodu widnieje napis „Salvage”, nie zbliżaj się do niego z 3-metrowym kijem!
2. Czerwona flaga: Niedopasowana farba
To, iż samochód miał wypadek, nie oznacza, iż wypadek został zgłoszony. Wielu właścicieli samochodów stara się trzymać firmę ubezpieczeniową z dala od incydentów, aby utrzymać miesięczne składki na niskim poziomie. Zamiast tego zapłacą mechanikowi ofiary bezpośrednio z własnej kieszeni i dokończą naprawę samochodu w domu, w garażu.
Uważaj na nierówny lakier, niedopasowane tylne światła i inne sposoby zakamuflowania uszkodzeń. jeżeli zobaczysz, iż jakaś taśma klejąca coś trzyma, zdecydowanie biegnij w przeciwnym kierunku!
3. Czerwona flaga: nadmierna rdza
Nie musisz mieszkać przy plaży, aby doświadczyć erozji samochodu. Niezależnie od tego, czy kupujesz nowe Audi na sprzedaż w Peorii, czy używanego SUV-a w Detroit, Matka Natura wciąż ma moc, by skorodować Twoje błyszczące koła. Chociaż jest to kosztowne i czasochłonne, można technicznie wymienić zardzewiałe panele nadwozia — ale jeżeli na ramie samochodu jest nadmierna rdza, trzymaj się z daleka. Rama jest podstawą samochodu; zastąpienie go jest nie tylko absurdalnie drogie, ale także osłabia ogólną infrastrukturę. Pamiętaj, zawsze przedkładaj bezpieczeństwo nad słodką ofertę!
4. Czerwona flaga: młody samochód, wielu właścicieli
Kiedy patrzysz na tytuł samochodu i widzisz wielu właścicieli obejmujących młode życie samochodu na drodze, powinieneś się zatrzymać i zaniepokoić. Kiedy właściciel samochodu próbuje odsprzedać swój nowy pojazd innej osobie niedługo po zakupie, wydaje się to trochę podejrzane. Kiedy to samo dzieje się raz za razem, oznacza to, iż z samochodem zdecydowanie jest coś nie tak — choćby jeżeli to „coś” nie pojawia się w raporcie serwisowym. Może to nieregularne zwarcie elektryczne, które powoduje włączanie i wyłączanie systemu dźwiękowego, a może to po prostu pechowy magnes przyciągający mandaty za przekroczenie prędkości. Cokolwiek to jest, ucz się z długiej listy właścicieli przed tobą, którzy zrozumieli swój błąd!
5. Czerwona flaga: Światła ostrzegawcze
Światła ostrzegawcze powinny być szybką wskazówką, iż pojazd ma jeszcze kilka tajnych informacji.
Jeśli na desce rozdzielczej zapali się lampka ostrzegawcza, nie lekceważ jej. Potraktuj i zbadaj to natychmiast jako czerwoną flagę. Mówiąc swobodnie, czerwone światło oznacza utrudnianie poważnej uciążliwości. Staraj się nie prowadzić pojazdu. Pomarańczowy oznacza czujność i pokazuje, iż coś wymaga krytycznego rozważenia. Zielony to przypomnienie, a nie problem.
Wszyscy jeździliśmy prawdopodobnie przez kilka tygodni z zapaloną kontrolką silnika w naszym pojeździe. Biorąc wszystko pod uwagę, jeżeli pojazd jest w ruchu, nie jest całkiem oczywiste, iż zobaczysz lampkę na desce rozdzielczej. Co więcej, czasami te światła zapalają się w wyniku fatalnego czujnika lub dlatego, iż nie dokręciliśmy odpowiednio korka wlewu paliwa.
W każdym razie, jeżeli masz nadzieję kupić pojazd na wymianę, który ma deskę rozdzielczą przypominającą choinkę, wystarczy czerwona flaga, nad którą musisz się zastanowić.
6. Czerwona flaga: bardzo niska cena
Prawdopodobnie myślisz o tym, jak niski koszt może być czerwoną flagą. Oczekuje się, iż niska cena to zabójcza okazja. Chociaż być może, raz na jakiś czas, ktoś znajdzie używany pojazd wysokiego kalibru bez żadnych problemów za śmiesznie niską wartość, szanse na to są okropnie niskie.
Z reguły zbyt niski koszt pojazdu w zamian pokazuje, iż sprzedawca musi się go gwałtownie pozbyć i ma nadzieję, iż wizja dolarów, nad którymi będziesz się zastanawiać, wystarczy, aby olśnić cię różnymi problemami, które ma pojazd . Z wyjątkiem sytuacji, gdy chcesz przeznaczyć swoje fundusze na naprawy — być może kosztowne — nowego samochodu, unikaj używanych samochodów, których koszty są znacznie niższe niż w przypadku modeli porównawczych.
Umów się na przegląd samochodu przed zakupem, zabierz go na jazdę próbną po autostradach i poza nimi, a następnie potwierdź tytuł samochodu. jeżeli sprawdzi każde pole, wynegocjuj cenę, a następnie pociągnij za spust na nowe koła!