Woskowanie auta – jak woskować lakier samochodu?

apjgarage.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Woskowanie auta – jak woskować lakier samochodu?


Lakier samochodowy po pewnym czasie traci swój blask. Można doszukiwać się w tym niezbyt częstego mycia auta lub korzystania z nieodpowiednich środków czystości. choćby podczas korzystania z bezdotykowych myjni samochodowych można z biegiem czasu zauważyć utratę połysku lakieru samochodowego. Czy da się jeszcze uzyskać efekt niczym z salonu? Czy lakier może jeszcze błyszczeć? Co zrobić, aby zadbać o stan powłoki lakierniczej? Więcej wskazówek udzielimy w poniższym artykule.

Sposób na połysk – regularne woskowanie auta



Woskowanie samochodu to jeden ze skuteczniejszych sposobów na przywrócenie dawno utraconego połysku lakieru samochodowego. Jest to metoda pielęgnacji samochodu, która powinna być wykonywana systematycznie, podobnie jak mycie pojazdu. Wielokrotnie korzystamy z myjni samochodowych, jednak trzeba wiedzieć, iż gdy wybieramy te szczotkowe, lakier dużo szybciej traci blask. Najlepiej byłoby samodzielnie myć, polerować i woskować auto. Poniżej przedstawimy sposób na skuteczne woskowanie auta, aby przywrócić powłoce lakierniczej połysk.

W jakim stanie jest lakier?

Na samym początku dobrze jest sprawdzić, w jakim stanie jest powłoka lakiernicza. Oszacowanie stanu lakieru pomoże dobrać adekwatną metodę pielęgnacji. Lakier, który nie nosi śladów zarysowań i innych defektów, który dodatkowo jest dobrze oczyszczony i odtłuszczony, dużo lepiej przyjmie wosk, a wytworzona powłoka będzie utrzymywać się na nim znacznie dłużej i lepiej. Do tego, aby zbadać stan lakieru nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Niektóre uszkodzenia widać na pierwszy rzut oka, inne zaś (te subtelniejsze) trzeba wymacać palcami. Aby to zrobić, wystarczy założyć rękawiczkę na dłoń i delikatnie przesuwać ją po powierzchni. Drobne niedoskonałości powinny być wyczuwalne pod palcami. Powłoka lakiernicza jest gładka, wszelkie odchylenia od normy na pewno będzie można w ten sposób wyłapać.

Lakier z defektami – jak przygotować powłokę do woskowania?

Kiedy lakier został zbadany i niestety jest zarysowany, zanim wykonamy woskowanie, należy odpowiednio przygotować powłokę lakierniczą. jeżeli sprawdzenie lakieru nie wypadło pomyślnie, a pod palcami wyczuć można było nierówności, nie ma co panikować. Wystarczy odpowiednie przygotowanie powłoki. Tutaj zalecane jest usunięcie zarysowań z wykorzystaniem past polerskich. Na rynku dostępne są zarówno mleczka, jak i pasty, dzięki którym można usunąć zarysowania. Dużo lepszy efekt daje wykorzystanie polerki z dedykowanymi środkami usuwającymi zarysowania. Tutaj zróbmy jednak małą pauzę, ponieważ nieumiejętne wykorzystanie maszyny polerskiej może przynieść więcej szkód niż korzyści. Zastanów się, czy jesteś na tyle wprawiony, aby poradzić sobie z tym zadaniem. jeżeli nie czujesz się na siłach, lepiej zostaw to fachowcom!

Jak woskować auto?

Najpierw zajmijmy się dokładnym oczyszczeniem lakieru. Zabrudzony lakier, pomimo tego, iż był myty, można doczyścić poprzez glinkowanie. Jest to bardzo dobry sposób na doczyszczenie choćby najbardziej uporczywego brudu, który osadził się w zakamarkach i porach lakieru. Zwykłe mycie popularnymi szamponami nie jest w stanie oczyścić lakieru w taki sposób, aby pozbyć się brud, jaki wniknął w pory. Tak dokładne mycie jest najważniejsze nie tylko ze względu na oczyszczenie powłoki z kurzu i brudu, ale przede wszystkim ze środków nabłyszczających, których stosowano poprzednio. Należy więc dokładnie usunąć stary wosk, by móc nałożyć nową warstwę. Przyda się tutaj nie tylko glinka czyszcząca, ale także i odtłuszczacz.

Gdzie woskować auto?

Jak woskować samochód, aby zrobić to dobrze? Po pierwsze trzeba znaleźć odpowiednie miejsce. Woskowanie samochodu krok po kroku należy zacząć od znalezienia odpowiedniej przestrzeni, najlepiej garażowej. Woskowanie karoserii nie może odbywać się w pełnym słońcu, dlatego lepiej zrezygnować z tej czynności na świeżym powietrzu, a na czas woskowania schować auto do garażu. Pamiętać należy także o tym, iż nie tylko zaciemnienie jest ważne, wosku nie wolno nakładać na rozgrzaną powierzchnię.

Niezbędne akcesoria

Woskowanie lakieru samochodowego wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Niezbędne będą gąbki (aplikator), ściereczka z mikrowłókna, a także odpowiedni wosk. Pierwszym krokiem będzie nałożenie wosku. Woskowanie lakieru rozpocznij od nałożenia wosku dzięki aplikatora, czyli gąbeczki, a jeżeli nie ma takiej możliwości, wosk należy nałożyć manualnie (gołymi rękami). Warstwa wosku nie może być zbyt gruba. Aby można było nałożyć wosk manualnie, najlepiej stosować dobrej jakości produkt. Środek doskonałej jakości choćby szybciej nakłada się rękami, aniżeli aplikatorem. Wosku nie nakładaj na całej powierzchni lakieru, zrób to etapami, ponieważ po 2-5 minutach od nałożenia trzeba zabrać się za polerowanie. Skąd wiadomo, iż to już czas na polerowanie? Po kilku minutach, kiedy wykonasz woskowanie karoserii samochodu, na takiej powierzchni nie powinien odcisnąć się ślad palca – wtedy wiadomo, iż to najlepszy czas na polerowanie.

Następnym krokiem jest polerowanie, do czego wykorzystasz szmatkę z mikrofibry. Polerowanie najlepiej wykonać kolistymi ruchami. Taka czynność wymaga nieco siły, ale także i rozwagi. Należy polerować powierzchnię tak długo, aż dostrzeże się lustrzany połysk. Do polerowania nie używaj zużytych ścierek, czy kawałków ubrań. Zaopatrz się w ściereczkę z mikrowłóknami. Woskowanie auta krok po kroku odpowiednimi narzędziami i dobrej jakości woskiem, gwałtownie przyniesie oczekiwany rezultat.

Po co woskować auto?

Po co nam woskowanie samochodu, co daje taki zabieg? Zabezpieczenie lakieru to przede wszystkim daje profesjonalny zabieg, jakim jest woskowanie auta. Cena dobrej jakości produktów i narzędzi do woskowania nie powinna wynieść zbyt wiele, a efekt woskowania utrzymuje się na wiele miesięcy. Jest to z pewnością bardzo dobra inwestycja. Jak często woskować auto? Odpowiedź, w zasadzie już padła. Dobrze nałożony wosk może zabezpieczyć lakier na kilka miesięcy i utrzymać się na powierzchni lakieru przez kilka cykli myć. Więc zabieg woskowania można wykonywać raz na kilka miesięcy.

Co oprócz zabezpieczenia powierzchni lakierniczej daje zabieg, jakim jest woskowanie? Nie tylko chroni lakier, ale także wykazuje adekwatności hydrofobowe. Woskowanie auta umożliwia skuteczniejsze spływanie wody, co możesz zauważyć na powierzchni lakieru. Widać wyraźnie, iż na lakierze tworzą się kuliste krople wody, które spływają. Dzięki temu, iż użyjesz wosku na lakier, będziesz mógł cieszyć nie tylko pięknym połyskiem lakieru, ale także zauważyć, iż do takiej powierzchni brud nie przylega tak łatwo. Pamiętać należy także o tym, iż po nałożeniu wosk potrzebuje więcej czasu (kilkanaście godzin, czasem choćby dobę) na związanie z powierzchnią lakieru.

Idź do oryginalnego materiału