Wielka Wyprawa Maluchów 2025 dotarła do Krakowa. Jest rekord zbiórki

8 godzin temu

Przy wtórze kilkudziesięciu klaksonów, Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci wjechała w czwartek po południu na Rynek Główny w Krakowie. Zakończyła tym samym liczącą ponad pięć tysięcy kilometrów, 17-dniową podróż. Ponad 500 uczestników, którzy zmieniali się w sztafetach za kierownicami tych małych aut, swoim wysiłkiem zapracowało na ponad trzy miliony złotych, zebranych na Zrzutka.pl dla dzieci poszkodowanych w wypadkach oraz na programy edukacyjne i prewencyjne. Jednak Rafał Sonik z finałowej sceny zapowiedział, iż już za parę dni będzie to pięć milionów!

Mały Fiat – symbol polskiej motoryzacji i najmniejsze, rodzinne auto świata – po raz kolejny stał się narzędziem do czynienia wielkiego dobra. W czwartkowy wieczór na Rynek Główny w Krakowie wjechała Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci, by świętować finał swoich zmagań z trasą. W tym roku 98 Fiatów 126p pokonało niemal pięć i pół tysiąca kilometrów przez sześć krajów, nie tylko by zbierać środki dla dzieci poszkodowanych w wypadkach, ale również edukować i wpływać na świadomość polskich kierowców. Barwny konwój prowadzili giganci motorsportu.

– Kiedy wróciłem z Syberii, wstąpiłem do wojska, byłem na froncie i stale walczyłem o Polskę. O to żeby była wielka. I dlatego teraz walczę, żebyśmy zebrali jak najwięcej środków na leczenie dla dzieci oraz zapobieganie wypadkom drogowym – powiedział na mecie najstarszy uczestnik Wyprawy, pilot rajdowy Longin Bielak, który we wrześniu skończy 99 lat.

Dookoła Bałtyku i dookoła Polski

Po dwóch latach podróży na południe do Monte Carlo i Monte Cassino, tym razem Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci skierowała się na północ. Wystartowała z Warszawy 1 lipca, by przez kolejne 10 dni przejechać przez terytoria Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy i wrócić do kraju. Konwój Małych Fiatów codziennie pokonywał ok. 500km, trzykrotnie przeprawiał się promem i niestrudzenie parł do przodu. Po dotarciu do Gdańska i wizycie na Westerplatte rozpoczął się polski etap. Na nim Maluchy odwiedziły Elbląg, Iławę, Kurzą Górę, Warszawę, Toruń, Poznań, Wrocław, Oławę, Opole, Wisłę oraz Tychy – tuż przed metą w Krakowie.

– Ta Wyprawa daje każdemu z uczestników wiele radości, ale to również wysiłek. Czasem ciężko jest wstać rano, po bardzo długim dniu w trasie, ale napędza nas świadomość, iż robimy coś dobrego. Chcemy robić jeszcze więcej i właśnie dlatego ten projekt rozkręca się każdego roku i angażuje coraz więcej osób – mówił na Rynku w Krakowie Bartosz Ostałowski, który jest jedynym licencjonowanym kierowcą rajdowym, prowadzącym stopą.

Pokonując 5425km przez sześć państw Wyprawa zbierała środki z pomocą serwisu Zrzutka.pl, ale jednocześnie dawała dobry przykład i uczyła. W Warszawie, Gdańsku i Oławie odbyły się pikniki bezpieczeństwa w ruchu drogowym z symulatorami dachowania, czy zderzenia, edukacyjnymi ścieżkami rowerowymi dla najmłodszych, warsztatami i konkursami. Wiele z tych atrakcji mieściła edukacyjna naczepa „Young&Safe – ogarnięci na drodze”. Jej koncepcję przygotowali ambasadorzy Wyprawy – Rafał Sonik, Kajetan Kajetanowicz i Bartosz Ostałowski. Wszyscy uczestnicy, na każdym kroku – również na mecie w Krakowie – przypominali o najważniejszych zasadach bezpiecznej jazdy.

– Dzisiaj przekroczyłam najważniejszą linię mety. Już trzeci raz. To jest linia mety Wyprawy po zdrowie i życie najmłodszych. Dzieci, które powinny mieć beztroskie dzieciństwo. Często powtarzam, iż prawo jazdy to pozwolenie na broń. Tak jest, bo trzymając kierownicę, trzymamy w rękach życie swoje i innych. Dlatego zbiórka pieniędzy jest bardzo ważna, ale najważniejszym celem tej wyprawy jest to, żeby było bezpieczniej na drogach – podkreślił Kajetan Kajetanowicz na finiszu.

Rekordowa zbiórka

Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci pomaga wrócić do zdrowia fizycznego i psychicznego dzieciom po wypadkach. Jednak dużą część środków przeznacza również na edukację i prewencję. Przez cały rok realizowane są różnorodne projekty – głównie dzięki programowi grantowemu „Drogowskaz” Fundacji Inter Cars. Finansowana jest również, poprawiająca bezpieczeństwo, mała infrastruktura drogowa – szczególnie w okolicach szkół i przedszkoli.

Te wszystkie działania pozwalają realizować środki zebrane podczas Wyprawy. Uczestnicy rywalizują ze sobą, ale nie na trasie, ale właśnie w zbieraniu funduszy. Na Zrzutka.pl powstały 102 „Puchy dla Malucha”, a każdy uczestnik starał się, żeby do jego skarbonki wpadło jak najwięcej pieniędzy. Zbiórka trwa do końca lipca, a na prowadzeniu jest puszka Rafała Sonika i jego syna Gniewka.

– Gniewko, mój dziewięcioletni syn, powiedział mi: „tato nie chce prezentu na urodziny. Chcę zebrać pieniądze dla dzieci”. To pokazuje, iż warto pomagać. Bo lepiej przekazać środki komuś kto ich naprawdę potrzebuje, niż na kolejną zabawkę, czy gadżet – powiedział Rafał Sonik, który jednocześnie ogłosił na Rynku Głównym istotną informację. – Na Zrzutka.pl są w tej chwili trzy miliony dwieście tysięcy złotych. Po milionie złotych wpłacą jeszcze dwie wspaniałe fundacje. A to oznacza, iż na mecie pobiliśmy już zeszłoroczny wynik i mamy ponad pięć milionów złotych! I to jest co najwyżej półmetek – jedziemy dalej! – zapowiedział.

Wyprawa jedzie dalej

Choć Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci dojechała do geograficznej mety, to nie zamierza się zatrzymywać. Zbiórka środków na Zrzutka.pl trwa do końca lipca, a środki można wpłacać na: . Dzięki Fundacji Donateo, wciąż można również wspierać cel Wyprawy z pomocą mikrodonacji. Odbywa się to przy dokonywaniu płatności przez „Przelewy24” oraz przy płatności kartą w sieci marketów Carrefour Polska. Planowane są również liczne aukcje i licytacje, które przyniosą kolejne środki. Ostateczny wynik organizatorzy podadzą za kilka miesięcy.

To już pewne, iż Wyprawa pobiła zeszłoroczny rekord zbiórki (5 mln zł). Pewne jest również to, iż za rok ponownie wyruszy w drogę, o czym zapewnia dyrektor generalny Marcin Małysz.

– To było dla nas ogromne wyzwanie logistyczne. W szczególności, iż w tym roku wiele załóg jechało w formie sztafety, zmieniając się za kierownicą co kilka dni. Tym samym w Wyprawie wzięło udział ponad 500 osób. Mamy już zrobione notatki i głowy pełne pomysłów na przyszły rok. I choć jeszcze nie zdradzimy dokąd pojedziemy, to mogę powiedzieć, iż przez cały czas będziemy skalować projekt pod każdym względem. Tym razem w trasę ruszy symboliczne 126 Małych Fiatów – zakończył szef Wyprawy.

* * *

Organizatorami projektu „Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci” jest 126Evolution oraz Fundacja Stars4Stars. Wyprawa została objęta Patronatami Honorowymi Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerem strategicznym jest Q Service Castrol i Fundacja Donateo, a partnerami głównymi Gabona, STS Logistics, Poleasingowe.pl i SAM. Patronem medialnym jest Telewizja Polska, Polskie Radio Kierowców, Jedynka Polskie Radio i Motowizja.

Informacja prasowa

Zdjęcia: Paweł Bielak, tytułowe organizatora

Pozostałe wiadomości tutaj

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to będzie nam miło jeżeli będziesz nas wspierać za pośrednictwem PATRONITE. Poza naszą wdzięcznością uzyskasz też dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji.

Idź do oryginalnego materiału