Volkswagen zamyka fabrykę w Chinach. Niemiecki koncern przegrał bitwę, ale co z wojną?

3 godzin temu
Po raz pierwszy koncern Volkswagen zamyka duży zakład produkcyjny w Chinach. To efekt trudnej sytuacji na tamtejszym rynku. Wycofywać się jednak nie zamierza.


Największy europejski producent samochodów Volkswagen i jego chiński partner SAIC zamykają wspólną fabrykę w Nankinie we wschodnich Chinach. Informacje dziennika "Handelsblatt" potwierdziła w piątek (11.07.2025) spółka Volkswagen China.

Trudne i nieopłacalne


Według firmy produkcja w Nankinie jest już wstrzymana, a ostateczne zamknięcie ma nastąpić stopniowo w drugiej połowie roku. Jest to pierwsze całkowite zamknięcie dużego zakładu VW w Chinach.

Fabryka znajduje się w Strefie Rozwoju Gospodarczego i Technologicznego Jiangning i została otwarta w 2008 roku. Jej roczna zdolność produkcyjna wynosi 360 tys. pojazdów. Ostatnio z linii produkcyjnej zjechały tam VW Passat i Skoda Superb. Według źródeł zbliżonych do firmy lokalizacja w centrum miasta utrudniała przebudowę i logistykę, a przestawienie na produkcję samochodów elektrycznych uznano za nieopłacalne.

Presja ze strony chińskiej konkurencji


Pozostała produkcja ma zostać przeniesiona do sąsiedniego zakładu Yizheng. Według doniesień produkcja i sprzedaż modelu Passat ma być kontynuowana na dużą skalę. Tygodnik "Der Spiegel" informuje nieoficjalnie, iż władze miasta będą również starały się znaleźć nowego użytkownika dla fabryki w Nankinie, aby zapewnić jej dalszą działalność.

Jak ocenia "Der Spiegel", wycofanie się Volkswagena z Nankinu to efekt zmian strukturalnych w Chinach i rosnącej presji na VW ze strony konkurencji z krajowymi markami samochodów elektrycznych, takimi jak BYD czy Nio.

"Na chińskim rynku samochodów sytuacja jest w tej chwili niepewna: jest około stu marek samochodowych, które w tej chwili produkują znacznie więcej pojazdów, niż klienci chcą kupić. Rezultat to zaciekła wojna cenowa, która wpływa również na Grupę VW" – komentuje tygodnik.

Do tej pory Volkswagen wycofał się jednak tylko z jednej mniejszej fabryki w Chinach, co było następstwem ogromnej presji ze strony polityków, inwestorów i obrońców praw człowieka: w listopadzie 2024 r. grupa ogłosiła, iż zakończy swoją obecność w chińskim ujgurskim regionie Xinjiang.

Opracowanie: Anna Widzyk


Idź do oryginalnego materiału