Modele 190 i pierwsza pełnoprawna klasa C pozwoliły Mercedesowi odnieść sukces w segmencie kompaktowych aut klasy premium. Druga generacja W203 rzucała wyzwanie m.in. BMW serii 3. Jakie są opinie o Mercedesie klasy C W203?
Stworzenie klasy C było niemal naturalnym krokiem dla Mercedesa, by stworzyć pewną systematykę w ofercie i sprawić, by coraz większa grupa klientów mogła bezproblemowo odszukać się w portfolio i wybrać interesujący model. Dla wielu miłośników niemieckiej marki klasa C to wstęp do świata luksusu. w tej chwili jest co prawda klasa A i B, ale wciąż dla wielu C to taki prawdziwy model wyjściowy. Nie inaczej było z generacją W203, która wreszcie zaczęła oferować to, co konkurencja od jakiegoś czasu tj. ogromny wybór wersji, silników, jak również wariantów nadwoziowych, dzięki czemu każdy znalazł coś dla siebie. Potrzeba komfortu i przestrzeni? Jest wersja Kombi. Dla zwolenników klasyki przeznaczono sedana, a młodsi i bardziej niezależni mogli wybrać coupe. Oprócz tego w każdej wersji była również odmiana z trzema magicznymi literkami – AMG.
Używany Mercedes klasy C W203 – wymiary, nadwozie
Trudno wymyślić inne określenia dla sylwetki Mercedesa klasy C W203, bowiem jedno nasuwa się bardzo mocno: klasyczna. Zarówno w wersji sedan, jak i kombi, linia boczna jest bardzo klasyczna, elegancka, bez żadnych stylistycznych eksperymentów czy udziwnień. jeżeli ktoś lubi ponadczasowe linie limuzyny, wersja sedan z pewnością przypadnie mu do gustu. Do tego czarny lub srebrny lakier, zadbane felgi i chromowane dodatki – tyle wystarczy, aby zrealizować przepis na dobrze wyglądające auto, po którym tylko nieznacznie widać upływ lat. Również wersja kombi prezentuje się bardzo ładnie i nie przypomina karawanu, jak to ma miejsce wśród niektórych modeli konkurencji. Ładnie gra tutaj łagodna linia klapy bagażnika, którą poprowadzono pod niewielkim kątem. W niektórych autach z nadwoziem kombi z tamtych lat, klapa bagażnika jest niemal pionowa, co nie wygląda zbyt korzystnie. Jak widać już wtedy styliści mimowolnie nawiązywali do modnych dziś wariantów „Shooting Brake”. Odmiana coupe to nieco inna bajka. Nadwozie wydaje się znacznie mniejsze, o wiele zgrabniejsze, ze sporą dawką sportu, ale i odpowiednią dozą elegancji. Tył wyróżnia się zupełnie innymi światłami i charakterystycznym przetłoczeniem z czarną blendą. prawdopodobnie marzeniem miłośników modelu było posiadanie wszystkich wersji nadwozia. jeżeli chodzi o wymiary, wersja sedan W203 mierzy 4526 mm długości, 1726 mm szerokości oraz 1412 mm wysokości. Rozstaw osi to 2715 mm. Dla porównania kombi ma 4541 mm, a coupe 4343 mm długości.
Używany Mercedes klasy C W203 – wnętrze, bagażnik
Z wnętrzem Mercedesa klasy C W203 jest podobnie – klasyka gatunku. Jest nowocześnie, trochę sportowo, trochę elegancko, ale na wskroś ergonomicznie i wygodnie. Wiele zależy od wersji wyposażenia i konfiguracji, bowiem egzemplarze z czarną skórą i srebrnymi wstawkami wprowadzają do wnętrza nieco sportowego i „gangsterskiego” klimatu, podczas gdy warianty ze wstawkami drewnianymi i jasną tapicerką generują łagodny i elegancki styl. Oczywiście są odmiany z tapicerką materiałową i ich znajdziemy najwięcej w ogłoszeniach. Jak widać – jest w czym przebierać i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Pod względem przestrzeni i wyposażenia, Mercedes klasy C W203 niekiedy przewyższał swojego największego rywala tj. BMW serii 3. Miejsca z przodu nie brakuje choćby dla wysokich osób, fotele są bardzo wygodne z szerokim zakresem regulacji, nie zabrakło również ciekawych dodatków, ergonomia jest bez zarzutu. Z tyłu również jest całkiem nieźle, choć naprawdę komfortowo poczują się tam dwie osoby. Trzeci pasażer siedzący w środku będzie musiał walczyć o miejsce na nogi przez ogromny tunel środkowy. Jest jednak problem, przez który Mercedes podpadł wielu swoim fanom – jakość wykończenia. Wnętrze nie sprawia wrażenia wykutego w skale jak np. w BMW czy Audi, choć wyglądem może wiele nadrobić. Funkcjonalność również jest na wysokim poziomie, a bagażnik w wersji kombi to aż 470 litrów w standardowym ułożeniu oparć kanapy. Po ich złożeniu przestrzeń bagażowa rośnie do 1384 litrów.
Używany Mercedes klasy C W203 – silniki
O jednostkach napędowych w W203 można napisać odrębny, bardzo obszerny materiał – jest ich bez liku. Kilkanaście odmian benzynowych, sporo wersji wysokoprężnych w różnych odmianach, a do tego wersje AMG. Jedną z podstawowych jednostek benzynowych jest oczywiście klasyczna 1.8 o mocy 129 KM i momencie obrotowym 190 Nm. W ofertach aut używanych jest mnóstwo tych wersji i trudno się temu dziwić. To prosta, dość niezawodna, ale oferująca niezła dynamikę wersja, która pozwala rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 11 sekund i osiągnąć 210 km/h. Średnie spalanie – 9,4 l/100 km. Dość często spotkamy również wersję 1.8 z kompresorem (C180 Kompressor) o mocy 143 KM i momencie obrotowym 220 Nm. Jest także wersja z 2.0 (C230 Kompressor) o mocy 163 KM i momencie obrotowym 230 Nm. Tu już robi się ciekawiej, bowiem sprint od 0 do 100 km/h zajmuje 9,3 sekundy, a prędkość maksymalna to 230 km/h. Średnie spalanie podobne jak w powyższych wersjach – około 9,7 l/100 km. Dla bardziej wymagających są większe motory np. 3.0 V6 o mocy 231 KM, 3.2 V6 o mocy 218 KM czy też 3.5 V6 o mocy 272 KM i momencie obrotowym 350 Nm.
Zanim przejdziemy do odmian AMG, rzućmy okiem na wersje wysokoprężne. Podstawa jest wersja 2.1 (200 CDI) o mocy 116 lub 122 KM. Wersja mocniejsza, z momentem obrotowym 270 Nm, jest w stanie rozpędzić auto od 0 do 100 km/h w 11,7 sekundy, a średnie spalanie to 6,3 l/100 km. O wiele lepiej spisuje się model 220 CDI o mocy 150 KM i momencie obrotowym 340 Nm, który przy tym samym średnim spalaniu, oferuje sprint do setki w 10 sekund i 224 km/h prędkości maksymalnej. Na szczycie oferty jest silnik 3.0 V6 (320 CDI) o mocy 224 KM i momencie obrotowym aż 415 Nm. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje przyzwoite 8,1 sekundy, prędkość maksymalna to 246 km/h, a wszystko to przy rozsądnym spalaniu 6,9 l/100 km.
A teraz wisienka na torcie – AMG. Bazową wersją AMG był model z silnikiem 3.2 V6 (C 32 AMG) o mocy 354 KM i momencie obrotowym 450 Nm. Już w tej odmianie nie było żartów, bowiem sprint od 0 do 100 km/h zajmował zaledwie 5,2 sekundy, a prędkość maksymalna to ograniczone elektronicznie 250 km/h. Spalanie? Średnio 11,5 l/100 km. Niemal kultem obrósł jednak model C 55 AMG z silnikiem 5.4 V8 o mocy 367 KM i momencie obrotowym 510 Nm. Przepiękny ryk silnika to jedna z największych zalet tego modelu. Sprint od 0 do 100 km/h zajmuje praktycznie tyle samo – 5,2 sekundy, ale wrażenia z jazdy spotęgowane dźwiękiem dla wielu były warte dopłaty. Co ciekawe, była także wersja z silnikiem Diesla tj. 3.0 V6 (C 30 CDI AMG) o mocy 231 KM i momencie obrotowym 540 Nm. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 6,8 sekundy i średnie spalanie 7,6 l/100 km. choćby dziś trudno o takie połączenie.
Używany Mercedes klasy C W203 – opinie użytkowników
Zalety
„Ogromny wybór jednostek napędowych – od oszczędnych po niemal wyczynowe”
„Klasyczna, elegancka i w wielu wersjach bardzo estetyczna stylistyka zewnętrzna”
„Dobrze wyposażone i bardzo komfortowe wnętrze”
„Spory wybór na rynku wtórnym”
Wady
„Trochę rozczarowująca jakość wykończenia i spasowania wnętrza”
„Bagażnik w wersji kombi jest obszerny, ale niepraktyczny”
„Dość sporo egzemplarzy z ogromnymi (nie zawsze uczciwymi) przebiegami”
„Wersje AMG są piekielnie drogie i/lub mocno zużyte”
Używany Mercedes klasy C W203 – awaryjność, typowe usterki
Wykończenie wnętrza Mercedesa klasy C W203 było szczególnie delikatne i nie jest niczym niezwykłym znaleźć samochód pełen „grzechotek”. Warto sprawdzić, czy wszystkie panele są na swoim miejscu i czy siedzenia, dźwignia zmiany biegów i kierownica nie są nadmiernie zużyte. Skomplikowana jednoramienna wycieraczka również może być problematyczna, więc warto dokładnie sprawdzić jej działanie – musi ona regulować swoją wysokość i pole pracy, aby trafiać we adekwatne obszary szyby. Zdobycie oryginalnych części zamiennych do Mercedesa jest dość drogie, ale można znaleźć tańsze zamienniki do wielu wersji. Starsze mercedesy są popularne jako taksówki, więc warto bardzo dokładnie zapoznać się z historią samochodu i uważać na egzemplarze ze zniszczonymi wnętrzami i bardzo dużymi przebiegami. Należy również sprawdzić czy wykonano naprawy związane z pękniętymi rurami wydechowymi, skorodowaną elektryką poduszek powietrznych, pękniętym sprzęgłem układu kierowniczego i wadliwymi zaczepami maski. Wiele problemów można przypisać także złożonemu systemowi elektrycznemu, chociaż na szczęście niektóre z typowych problemów można łatwo i niedrogo naprawić. Na przykład lampka ostrzegawcza ABS to zwykle uszkodzony czujnik, którego wymiana kosztuje kilkaset złotych.
Używany Mercedes klasy C W203 – gdzie jest numer VIN?
Numer VIN w Mercedesie klasy C W203 znajduje się pod fotelem pasażera pod wyciętym fragmentem tapicerki, jak również na słupku B po stronie pasażera, tuż pod ryglem zamka.
Używany Mercedes klasy C W203 – sytuacja rynkowa, ceny
W dniu publikacji na serwisie OTOMOTO.pl umieszczonych było około 370 ogłoszeń dotyczących używanego Mercedesa klasy C W203. Przykładowo egzemplarz z 2004 roku z nadwoziem kombi w wersji C 220 CDI i z przebiegiem 250 000 kilometrów to koszt około 14 000 złotych. Za około 52 000 złotych znajdziemy egzemplarz z 2005 roku w odmianie C 55 AMG i przebiegiem 236 000 kilometrów.
Używany Mercedes klasy C W203 – podsumowanie
Mercedes klasy C W203 nie cechuje się ponadprzeciętną jakością wykończenia czy bezawaryjną pracą, ale ilość egzemplarzy na rynku wtórnym, wersji, konfiguracji i kombinacji jest tak imponująca, iż każdy znajdzie coś dla siebie, a z gąszczu przeciętnych ofert zawsze da się wyłowić coś naprawdę ciekawego. Auto nie tylko dla fanów marki, ale i dla kogoś, kto szuka ciekawego i niedrogiego auta z nutą prestiżu.
Polecamy inne nasze artykuły o używanych Mercedesach:
Używany Mercedes klasy C W204 (2007-2014) – opinie użytkowników
Używany Mercedes klasy A W176 (2012-2018) – opinie użytkowników
Dł./szer./wys. | 434-454/172/139-141 cm |
Rozstaw osi | 271 cm |
Pojemność bagażnika | sed 455 l, kmb 470-1384 l, cpe 310-1100 l |
Pojemność | 1796 cmł | 1998 cmł | 2597 cmł | 2996 cmł | 3199 cmł | 3199 cmł | 5439 cmł |
Paliwo | benz., kompr. | benz., kompr. | benzynowy | benzynowy | benzynowy | benz., kompr. | benzynowy |
Maks. moc | 143 KM | 163 KM | 170 KM | 231 KM | 218 KM | 354 KM | 367 KM |
Maks. moment | 220 Nm | 230 Nm | 240 Nm | 300 Nm | 310 Nm | 450 Nm | 510 Nm |
0-100 km/h | 9,7 s | 9,3 s | 9,2 s | 7,3 s | 7,7 s | 5,2 s | 5,2 s |
Prędkość maks. | 223 km/h | 230 km/h | 235 km/h | 250 km/h | 248 km/h | 250 km/h | 250 km/h |
Śr. zużycie paliwa | 7,9 l/100 km | 9,7 l/100 km | 10,7 l/100 km | 9,4 l/100 km | 10,9 l/100 km | 11,5 l/100 km | 11,9 l/100 km |
Pojemność | 2148 cmł | 2148 cmł | 2685 cmł | 2987 cmł | 2950 cmł |
Paliwo | turbodiesel | turbodiesel | turbodiesel | turbodiesel | turbodiesel |
Maks. moc | 122 KM | 150 KM | 170 KM | 224 KM | 231 KM |
Maks. moment | 270 Nm | 340 Nm | 400 Nm | 415 Nm | 540 Nm |
0-100 km/h | 11,7 s | 10,1 s | 8,9 s | 8,1 s | 6,8 s |
Prędkość maks. | 208 km/h | 224 km/h | 230 km/h | 246 km/h | 250 km/h |
Śr. zużycie paliwa | 6,3 l/100 km | 6,4 l/100 km | 6,8 l/100 km | 6,9 l/100 km | 7,6 l/100 km |