Używana Skoda Kamiq (od 2019 r.) – opinie, dane techniczne, typowe usterki

1 rok temu

Obecnie wielu klientów decydując się na zakup nowego auta z segmentu B lub C z coraz większym zainteresowaniem spogląda na crossovery. Jedną z ciekawszych propozycji jest Skoda Kamiq. Jakie są opinie o tym modelu?

Nie da się ukryć – crossovery i SUV-y zawładnęły rynkiem. Każdy producent ma w swojej ofercie przynajmniej jedno tego typu auto, a wielu z nich stara się zapełnić tego typu konstrukcją każdy szczebel rynku. Podobnie jest ze Skodą Kamiq – w ofercie można znaleźć wiele propozycji wyposażenia i ciekawych konfiguracji. To przedstawiciel segmentu miejskich crossoverów, ale jego gabaryty nie wykluczają go z roli auta dla niewielkiej rodziny, np. 2+2. Owszem, sportowym duchem nie ujmuje, ale wygoda podróży, funkcjonalność, uniwersalny charakter – to może się spodobać. Poza tym to Skoda – lubiana marka na naszym rynku, która cieszy się popularnością, a wybór na rynku wtórnym jest bardzo przyzwoity.

Jeśli komuś odpowiada Skoda Scala, ale wolałby coś odrobinę wyższego, Kamiq może być ciekawą alternatywą.

Używana Skoda Kamiq – wymiary, nadwozie

Skoda Kamiq, pomimo nietypowego rozwiązania przednich świateł, prezentuje stonowaną stylistykę, która przypadnie do gustu przede wszystkim starszym kierowcom. Pod względem charakteru Kamiq przypomina nieco model Yeti, który przed restylizacją był niezwykle charakterystyczny i wyrazisty, ale po zmianach stracił nieco ze swojego pierwotnego charakteru. Mam nadzieję, iż z Kamiqiem nie będzie podobnie, ale to okaże się wkrótce. Tymczasem samochód prezentuje się bardzo interesująco – podzielone przednie światła dodają mu charakteru, są odważne, ale nie w sposób przesadzony. Linia boczna jest bardzo klasyczna i harmonijna. Model z większymi felgami sprawia wrażenie podwyższonego i nieco agresywnego. Dodatkowego uroku dodają stosunkowo krótkie zwisy. Tylna część pojazdu charakteryzuje się nieregularną linią świateł, które przypominają delikatnie zarysowane pazury, łagodnie nachodzące łukiem na klapę bagażnika i prezentujące ładną grafikę wewnętrzną. Ciekawostką jest, iż producent prawie całkowicie zrezygnował z plastikowych nakładek na nadwoziu. Nie znajdziemy ich na nadkolach, a jedynie na progach i zderzakach. O ile w niższych wersjach wyposażenia Kamiq jest idealnym autem, aby wtopić się w tłum, tak w niektórych konfiguracjach np. z czerwonym lub zielonym lakierem można się wyróżnić na ulicy. Model ten mierzy 4241 mm długości, 1793 mm szerokości i 1531 mm wysokości. Rozstaw osi to 2651 mm.

Czerwony kolor świetnie pasuje do Skody Kamiq. Można również trafić bardzo ciekawą odmianę Monte Carlo.

Używana Skoda Kamiq – wnętrze, bagażnik

Skoda Kamiq zaskakuje różnorodnością faktur, kształtów oraz innowacyjnych rozwiązań. W centralnej części wnętrza znajduje się duży panoramiczny ekran, a przed kierowcą można zobaczyć zestaw wirtualnych wskaźników. Pod ekranem centralnym umieszczone są nawiewy w kształcie odwróconego trapezu, a niżej znajduje się niewielki panel do sterowania klimatyzacją i nawiewami. Klienci mają możliwość wyboru spośród kilku kolorów wykończenia wnętrza, co dodaje całości charakteru i rozświetla środek pojazdu. Dodatkowo, chromowane listwy na drzwiach, które płynnie przechodzą w klamki, prezentują się bardzo elegancko. jeżeli chodzi o praktyczne aspekty, standardowy bagażnik ma pojemność wynoszącą bardzo przyzwoite 400 litrów, natomiast po złożeniu oparć kanapy możliwe jest uzyskanie aż 1395 litrów przestrzeni.

Deska rozdzielcza Kamiqa to połączenie wygody, klasycznych rozwiązań i odrobiny elegancji. Wszystko jest pod ręką, a obsługa nie nastręcza żadnych trudności.

Przestronność wnętrza w Kamiqu jest wiodąca w klasie, ponieważ żaden rywal nie jest tak wygodny dla pasażerów z tyłu. Przestrzeń zarówno nad głową, jak i na nogi jest zbliżona do SUV-ów z wyższej klasy, a bagażnik jest świetnie zorganizowany. To prawda, iż ​​​​Puma jest nieco większa w tym obszarze, ponieważ ma sprytnie ukryty schowek pod podłogą, ale Kamiq przez cały czas świetnie nadaje się na zakupy lub np. do przewożenia dużego wózka. Siedzenie i kierownica mają wiele możliwości regulacji, aby kierowca mógł znaleźć wygodną pozycję. Warto wybrać nieco wyższą odmianę, aby zyskać m.in. regulowane podparcie odcinka lędźwiowego.

1 z 4
Fotele nie tylko wyglądają świetnie, ale są niezwykle wygodne. W tym segmencie to coraz częstsze, ale wciąż nie jest normą.
W niektórych autach z wyższych segmentów jest mniej miejsca na kanapie.
W bagażniku udało się wygospodarować mnóstwo miejsca. Liczne schowki i dodatki wynagradzają nieco nieregularną przestrzeń.
Po złożeniu oparć kanapy nie dostajemy równej podłogi.

Używana Skoda Kamiq – silniki

Do napędu Skody Kamiq oddelegowano kilka silników, w tym jeden oferujący naprawdę świetne osiągi – 1.5 TSI o mocy 150 KM i momencie obrotowym 250 Nm. W połączeniu z 7-biegową przekładnią automatyczną DSG daje to naprawdę imponujące osiągi. jeżeli ktoś szuka niepozornego, ale szybkiego auta, taka wersja może go zaskoczyć. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 8,2 sekundy, a prędkość maksymalna to 212 km/h. Dla spokojniejszych kierowców są jednostki 1.0 TSI o mocy od 95 do 115 KM. W tej najmocniejszej kierowca dysponuje 200 Nm momentu obrotowego i może przyspieszyć od 0 do 100 km/h w 9,9 sekundy. Jest także wersja z silnikiem 1.6 TDI o mocy 115 KM i momencie obrotowym 250 Nm. Sprint od 0 do 100 km/h również zajmuje około 10 sekund, a średnie spalanie to nieco ponad 4,2 l/100 km.

Silnik 1.0 TSI to najczęstsza pozycja na liście samochodów używanych. Warto postawić na mocniejszą wersję, która zapewnia o wiele lepszą dynamikę.
Jednostka 1.5 TSI w odmianie Monte Carlo to świetna propozycja dla dynamicznych kierowców.

Używana Skoda Kamiq – opinie użytkowników

Zalety

„Wystarczająco przestronna dla niewielkiej rodziny”.

„Zwinna, sprawna i zadowalająco dynamiczna w mieście, szczególnie w wersji 1.5 TSI”.

„Zaskakująco dobra dynamika i zużycie paliwa wszystkich wersji”.

„Świetne wyposażenie i wykonanie wyższych wersji wyposażenia”.

Wady

„Stylistyka niższych wersji wyposażenia jest bardzo przeciętna i smutna”.

„Bazowe i najsłabsze wersje 95-konne nie oferują zbyt wiele”.

„Nadwozie przy wyższych prędkościach generuje sporo szumu”.

„Nawet po miejskim crossoverze można spodziewać się nieco więcej (np. wyższego zawieszenia)”.

Używana Skoda Kamiq – awaryjność, typowe usterki

Ogólnie rzecz biorąc, Skoda Kamiq to rozsądny i w zasadzie nowy samochód, więc nie warto godzić się na daleko idące kompromisy. Wybór jest spory, więc można śmiało szukać zadbanych egzemplarzy. Oczywiście warto sprawdzić wnętrze pod kątem oznak zużycia, a felgi pod kątem uszkodzeń od krawężników. Oprócz dość często szwankującego systemu info-rozrywki trudno mieć do tego auta jakiekolwiek pretensje. Jest proste, nieskomplikowane w naprawach, a części zamienne są stosunkowo niedrogie. Warto poszukać pewnych aut z gwarancją, aby mieć spokój przynajmniej na początkowe miesiące eksploatacji.

W zasadzie to system sprawia w Kamiqu najwięcej problemów i warto sprawdzić, czy ma wszystkie aktualizacje.

Używana Skoda Kamiq – gdzie jest numer VIN?

Numer VIN w modelu Skoda Kamiq znajduje się za szybą czołową w lewym dolnym rogu oraz na naklejce na prawym słupku B. Oprócz tego numer VIN wytłoczony jest w okolicy mocowania prawego amortyzatora.

Używana Skoda Kamiq – sytuacja rynkowa, ceny

W dniu publikacji na serwisie OTOMOTO.pl umieszczonych było około 110 ogłoszeń dotyczących Skody Kamiq. Przykładowo model z 2020 roku z silnikiem 1.0 TSI 115 KM i z przebiegiem 20 000 kilometrów to koszt około 85 000 złotych. Za około 100 000 złotych można znaleźć model z 2021 roku w wersji Ambition z silnikiem 1.5 TSI i z przebiegiem 10 000 kilometrów.

Używana Skoda Kamiq – podsumowanie

Skoda Kamiq to auto, do którego trudno mieć jakiekolwiek poważne zastrzeżenia. Nie jest specjalnie atrakcyjna wizualnie, ale w odpowiedniej wersji może cieszyć oko. Najważniejsze jest jednak to, co w środku, bowiem w niewielkich gabarytach udało się zamknąć niezwykle przestronne, wygodne i funkcjonalne auto dla rodziny. Do tego z silnikiem 1.5 TSI może oferować zaskakująco dobrą dynamikę i przyjemne adekwatności jezdne.

Polecamy inne nasze artykuły o używanych Skodach:

Używana Skoda Karoq (od 2017 r.) – opinie użytkowników

Używana Skoda Octavia III (2012-2020) – opinie użytkowników

Skoda Kamiq – wymiary, pojemność bagażnika
Dł./szer./wys. 424/179/153 cm
Rozstaw osi 265 cm
Pojemność bagażnika 400-1395 l
Skoda Kamiq – dane techniczne, osiągi, spalanie (silniki benzynowe i Diesla) Silnik 1.0 TSI 1.0 TSI 1.5 TSI 1.6 TDI
Pojemność 999 cmł 999 cmł 1498 cmł 1598 cmł
Paliwo benz., turbo benz., turbo benz., turbo turbodiesel
Maks. moc 95 KM 115 KM 150 KM 115 KM
Maks. moment 175 Nm 200 Nm 250 Nm 250 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h 11,1 s 9,9 s 8,2 s 10,2 s
Prędkość maks. 181 km/h 194 km/h 213 km/h 193 km/h
Śr. zużycie paliwa 5,1 l/100 km 5,1 l/100 km 5,7 l/100 km 4,2 l/100 km

Używana Skoda Kamiq – galeria

1 z 26
Skoda Kamiq - przód
Skoda Kamiq - przód
Skoda Kamiq - bok
Skoda Kamiq - tył
Skoda Kamiq - tył
Skoda Kamiq - tył
Skoda Kamiq - bok
Skoda Kamiq - przód
Deska rozdzielcza w skromniejszych wersjach może być bardzo analogowa, z tradycyjnymi zegarami i niewielkim ekranem systemu inforozrywki.
Dwuramienna kierownica prezentuje się zaskakująco dobrze i jest wygodna w obsłudze.
W dobrze doposażonych edycjach Kamiq może mieć sporej wielkości ekran wirtualnych zegarów.
Analogowe zegary wyglądają dość dobrze, a niewielki ekran w centralnej częsci wyświetla najpotrzebniejsze informacje.
System jest czytelny, prosty w obsłudze i ma sporo opcji konfiguracyjnych.
W wyższych wariantach nie brakuje systemów wsparcia i bezpieczeństwa.
Skromniejszej konfiguracje mają mniejszy ekran z pokrętłami po bokach.
Schowek na telefon w idealnym miejscu. Są również porty do ładowania USB-C.
Przekładnia manualna co prawda nie zapewnia takiego komfortu, ale w skromniejszych wersjach jest akceptowalna.
Podłokietnik jest regulowany i bardzo wygodny.
Niewielki schowek zastosowano również pod fotelem.
Fotele zasługują na ogromny plus. Nieczęsto zdarza się, aby w tym segmencie były tak wygodne i obszerne siedziska.
Gdyby nie bardzo wysoki tunel środkowy, miejsca z tyłu byłyby niemal idealne jak na ten segment.
Warto również wspomnieć o nawiewach dla pasażerów z tyłu.
Bagażnik jest bardzo duży, choć nie regularnych kształtów.
Po złożeniu oparcia tworzą spory próg.
Pod podłogą bagażnika wygospodarowano miejsce na koło dojazdowe.
Wszystko jest na swoim miejscu. Nie brakuje również praktycznych rozwiązań.
Idź do oryginalnego materiału