Oszustwo na kod QR, czyli tzw. quishing, staje się coraz popularniejsze. Brak ostrożności może skończyć się utratą środków z konta, dlatego uważajmy – szczególnie teraz, w okresie świątecznym takich prób oszuści będą podejmować więcej.
Na facebookowym profilu powiatu kluczborskiego pojawiło się ostrzeżenie przed nową metodą działania oszustów, która bazuje na wykorzystaniu fałszywych wezwań do zapłaty mandatów karnych. Powiat przestrzega przed tą niebezpieczną praktyką, która może prowadzić do poważnych strat finansowych.
Oszuści umieszczają na samochodach fałszywe zawiadomienia o wykroczeniu, które niedoświadczeni kierowcy mogą uznać za legalne wezwanie. Temu celowi służy umieszczenie logotypów polskich organów państwowych, takich jak Krajowa Administracja Skarbowa czy policja. Na fałszywym „dokumencie” znajduje się m.in. zmyślony numer sprawy, przywołanie rzekomego przepisu prawa oraz kod QR, który – jak podają oszuści – umożliwia szybką i wygodną płatność elektroniczną za mandat.
Po zeskanowaniu kodu QR, kierowca jest przekierowywany na stronę internetową łudząco przypominającą oficjalny portal płatności online. W rzeczywistości jest to jednak witryna stworzona przez przestępców w celu wyłudzania danych logowania do bankowości internetowej lub bezpośredniego przejęcia kontroli nad kontem ofiary.
Jak działają oszuści?
Fałszywe wezwanie przygotowane jest profesjonalnie, co w stresie może skutecznie wprowadzić w błąd choćby ostrożnego kierowcę. Widzimy tam logotypy Krajowej Administracji Skarbowej, policji, informację o rzekomym złamaniu przepisu, sformułowanie sugerujące pilność zapłaty, i kod QR, który rzekomo kieruje do szybkiej płatności online.
To właśnie korzystanie z kodu QR stanowi największe zagrożenie, ponieważ ofiara, przekonana o autentyczności dokumentu, sama przekierowuje się na stronę przestępców i może podać tam swoje dane logowania.
Jak się bronić przed oszustwem?
Aby uniknąć utraty środków zgromadzonych na koncie bankowym, należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim warto mieć w świadomości, iż ani policja, ani KAS nie wystawiają takich „dokumentów”. Informacje przyklejone do samochodu nie są bowiem uznawane za skutecznie doręczenie wezwania. Organy państwowe rzadko przesyłają dokumenty drogą inną niż list polecony.
Nigdy nie skanuj podejrzanych kodów QR, może on prowadzić na niebezpieczną stronę internetową. jeżeli masz wątpliwości, co do autentyczności dokumentu, skontaktuj się bezpośrednio z instytucją, która rzekomo go wystawiła. Warto także przypadki takich „wezwań” zgłaszać na policję.
Jakie mogą być konsekwencje?
Osoby, które dadzą się oszukać, mogą stracić dostęp do swoich kont bankowych, a oszuści mogą przejąć środki finansowe zgromadzone na rachunku. W najgorszym wypadku oszustwo może prowadzić do zaciągania pożyczek w imieniu ofiary. Apelujemy zatem o rozwagę i ostrożność. W przypadku podejrzenia, iż otrzymane wezwanie do zapłaty jest fałszywe, należy natychmiast poinformować odpowiednie służby oraz unikać podejmowania jakichkolwiek działań finansowych na podstawie podejrzanego dokumentu.