To już naprawdę koniec Top Gear. BBC wydało oficjalne oświadczenie

10 miesięcy temu
Zdjęcie: Top Gear


Spis treści

  • Top Gear został zdjęty z anteny przez BBC
  • Co jest powodem końca Top Gear?
  • Jakie były początki Top Gear i jak program przeszedł do legendy?

Top Gear został zdjęty z anteny przez BBC

To naprawdę ostateczny i definitywny koniec Top Gear. Legendarnego, rozpoznawalnego na całym świecie programu motoryzacyjnego, który był nadawany od 46 lat. Powody tej decyzji BBC podało w swoim oficjalnym oświadczeniu:

Biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności, BBC podjęło decyzję o zakończeniu nadawania brytyjskiego programu w dającej się przewidzieć przyszłości. BBC pozostaje oddane Freddiemu, Chrisowi oraz Paddy’emu, którzy byli w samym sercu programu, od czasu jego renesansu w 2019 roku i jesteśmy podekscytowani nowymi projektami, które rozwijamy razem z każdym z nich. W niedalekiej przyszłości będziemy mieli więcej do powiedzenia na ten temat. Zdajemy sobie sprawę, iż zakończenie programu będzie rozczarowaniem dla fanów, ale jest to w tej chwili najwłaściwsza decyzja.

Przedstawiciele BBC dodają również na koniec oświadczenia, iż wszystkie inne aktywności pod szyldem Top Gear, pozostają niezagrożone. Chodzi zatem o czasopisma, serwisy internetowe oraz programy na licencji.

BBC's Top Gear motoring show will not return to screens for "foreseeable future" after accident involving host Freddie Flintoff https://t.co/xXcFLCNwvp

— BBC Breaking News (@BBCBreaking) November 21, 2023

Co jest powodem końca Top Gear?

Przypomnijmy, iż pogłoski o końcu Top Gear pojawiały się już od dłuższego czasu, a wszystko za sprawą wypadku jednego z prowadzących na planie filmowym. Freddie Filtoff prowadził Morgana Super 3 na słynnym torze Top Gear – trójkołowy, ważący 635 kg pojazd o mocy 118 KM. Prezenter miał go rozpędzić do maksymalnej prędkości 210 km/h, przy której stracił panowanie nad pojazdem. Morgan przewrócił się, a Freddie nie miał choćby kasku, co kazało się ogromnym błędem w samochodzie z całkowicie otwartym nadwoziem.

Prowadzący przeżył, ale doznał licznych obrażeń twarzy i miał połamane żebra. Wypadek miał miejsce w grudniu 2022 roku, ale po raz pierwszy publicznie Filtoffa widziano dopiero we wrześniu i nie wyglądał on dobrze. Wiele wskazywało na to, iż nie wróci on przed kamerę.

Początkowo jedynie wstrzymano kręcenie 34. sezonu Top Gear, licząc chyba na pełną rekonwalescencję prowadzącego. W międzyczasie jednak program opuściła reżyserka Claire Pizey oraz producent Chris Payne. Do tej pory mówiło się jednak, iż powrót Top Gear jest możliwy, prawdopodobnie z innym prowadzącym oraz z mocno zaostrzonymi procedurami dotyczącymi bezpieczeństwa. Niestety dla fanów programu, uznano, iż nie będzie to adekwatny ruch.

Jakie były początki Top Gear i jak program przeszedł do legendy?

Top Gear pojawił się na antenie BBC w 1977 roku i był zwykłym programem motoryzacyjnym, gdzie schludnie ubrani prezenterzy przekazywali wiele pożytecznych informacji na temat samochodów, pomagając widzom w ewentualnym zakupie pojazdu. Sporo zmieniło się wraz z pojawieniem się w programie Jeremiego Clarksona w 1988 roku, którego o wiele bardziej żywy i często humorystyczny sposób prezentowania samochodów, przyczynił się do dużego wzrostu oglądalności.

Prawdziwa rewolucja nadeszła w 2002 roku, gdy zadebiutował zupełnie nowy format Top Gear, stworzony przez Jeremiego Clarksona i Andy’ego Wilmana. To był Top Gear jakiego dobrze znamy i jaki zdobył ogromną widownię na całym świecie, którą szacowano choćby na 300 milionów. Program święcił triumfy, aż do skandalu, jaki miał miejsce w 2015 roku. Gdy ekipa po całym dniu zdjęciowym pojechała do hotelu, Clarkson miał być wyjątkowo zdenerwowany, iż kuchnia została już zamknięta i pozostała jedynie zimna płyta. Miał oskarżać o niedopilnowanie tego jednego z producentów, którego zwyzywał i miał uderzyć. BBC, która przez lata tolerowała wiele wybryków Clarksona, zdecydowała się nie przedłużać z nim kontraktu.

Jeremy Clarkson znów straci pracę przez własną głupotę? Amazon chce skasować The Grand Tour

Razem z nim odeszli współprowadzący, czyli Richard Hammond oraz James May, tworząc później program The Grand Tour dla Amazona. BBC natomiast zatrudniło aż sześciu nowych prowadzących, w tym gwiazdę „Przyjaciół” Matta LeBlanca, legendę Nurburgringu Sabine Schmitz, czy też popularnego dziennikarza motoryzacyjnego Chrisa Harrisa. Próba wejścia w buty legendarnego trio, starając się jednocześnie stworzyć coś nowego, nie wyszły najlepiej. Rok 2019 oznaczał kolejny restart, w którym Chris Harris występował razem z Paddym McGuinnessem oraz Freddiem Filtoffem. Kolejne odświeżenie programu okazało się udane i Top Gear znów stał się jednym z najważniejszych programów BBC.

Idź do oryginalnego materiału