To już pewne: w miejscu obleganej, szczególnie w okresie wakacyjnym, drogi krajowej powstanie nowoczesna trasa ekspresowa. Kiedy będzie udostępniona kierowcom? Znamy terminy.
W Polsce nie brakuje wysokiej jakości dróg szybkiego ruchu, pozwalających gwałtownie i bezpiecznie dotrzeć do wielu zakątków kraju. Drogi ekspresowe doceniają zwłaszcza osoby udające się samochodem na wypoczynek, choć niektórym z pewnością ułatwiają też one codzienny dojazd do pracy. Niestety, mimo systematycznego oddania do użytku kolejnych „ekspresówek”, podróż do niektórych regionów Polski wciąż wiąże się ze żmudnym pokonywaniem kilometrów na niebezpiecznych drogach krajowych, na których w dodatku spotkamy mnóstwo fotoradarów.
Z tym wyzwaniem muszą mierzyć się np. kierowcy podróżujący z województwa kujawsko-pomorskiego w stronę Szczecina, lub urlopowicze z Warszawy kierujący się na zachodnie wybrzeże Bałtyku. Obydwie grupy podróżnych z pewnością będą przejeżdżać przez drogę krajową nr 10, łączącą aglomerację warszawską ze Szczecinem. „Przy okazji” przebiega także przez inne większe miasta (m.in. Bydgoszcz i Toruń), stąd na DK10 panuje wzmożony ruch w zasadzie podczas każdej pory roku. Istnieją co prawda alternatywy dla tej zatłoczonej „krajówki”: podróżujący z Warszawy na Pomorze Zachodnie mogą przedostać się do Szczecina autostradą A2 i drogą S3, jednak wiąże się to ze znacznym wzrostem kosztów podróży (większe zużycie paliwa, więcej kilometrów, opłaty autostradowe). Dlatego niektórzy wciąż decydują się na dłuższą, ale tańszą jazdę drogą krajową.
Droga S10 – jak będzie przebiegała?
Na szczęście na przestrzeni lat pojawi się „trzecia opcja” w postaci drogi ekspresowej S10, która połączy autostradę A1 (w okolicach Torunia) z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej, zapewniając tym samym szybkie połączenie między województwami mazowieckim i kujawsko-pomorskim. Prace nad budową tej ok. 100-kilometrowej drogi (wraz z niewielkim, około 20-kilometrowym odcinkiem drogi S50) systematycznie posuwają się do przodu. W sierpniu 2022 roku podpisano umowy z konsorcjum TPF i Databout na kwotę 22 mln zł, a w tej chwili projektanci dokładają wszelkich starań, by jak najszybciej uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Jednocześnie opracowywane jest niezbędne dla dalszych prac nad drogą Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ). Niedawno GDDKiA przeprowadziła spotkania z przedstawicielami samorządów obydwu województw, podczas których mogli zapoznać się z planami drogowców i zgłosić swoje uwagi oraz wnioski. Dotyczą one przede wszystkim połączenia przyszłej trasy S10 z innymi drogami (m.in. dwujezdniowej DK60 z Płocka) i wpływu nowej inwestycji na istniejącą i planowaną w okolicy zabudowę. Zostaną one uwzględnione podczas dalszych działań nad drogą S10.
Droga ekspresowa S10 – kiedy nią pojedziemy?
Większe zaawansowanie prac nad drogą ekspresową S10 widać z kolei na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Uzyskano już decyzję środowiskową dla odcinka z Wyrzyska do Bydgoszczy (40 km) i w tej chwili trwa przetarg na badania geologiczne. Podpisano też wszystkie niezbędne umowy dla realizacji innego fragmentu S10 – długo wyczekiwanej trasy ekspresowej z Bydgoszczy do Torunia. Aktualnie przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Planowo droga S10 Bydgoszcz-Toruń będzie gotowa w 2026 roku, natomiast dalszy odcinek Wyrzysk-Bydgoszcz – w 2029 roku. W swojej ostatecznej formie trasa przetnie całe województwo kujawsko-pomorskie z zachodu na wschód.
Polecamy również:
Zatłoczona droga krajowa stanie się „ekspresówką”. Korki odejdą w niepamięć!
Coraz bliżej ukończenia ważnej drogi ekspresowej nad morze. Zostały ostatnie kilometry!