Tauron buduje magazyny energii ze starych akumulatorów

2 tygodni temu

Projekt „Recykling, Elektromobilność, Magazynowanie energii – drugie życie baterii pojazdów elektrycznych” ma za zadanie wdrożyć innowacyjną technologię magazynowania energii, opartą na częściowo wyeksploatowanych bateriach pojazdów elektrycznych. Instalacja będzie połączona z farmą fotowoltaiczną i stacjami szybkiego ładowania.

Przedsięwzięcie jest rozwinięciem wcześniejszych prac badawczo rozwojowych, Second LIFE ESS, podczas których testowano to rozwiązanie.

W Jaworznie istniejąca farma fotowoltaiczna o mocy 5 MW zostanie uzupełniona o dodatkowe 200 kW, magazyn energii „2nd life” (moc 1 MW i pojemność użytkowa 3 MWh) oraz dwie stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych (minimum 150 kW każda).

Opracowana technologia przedłuża życie wyeksploatowanych akumulatorów z pojazdów (np. autobusów elektrycznych), których pojemność spadła do poziomu około 80%. Nie nadają się już do potrzeb elektromobilności, ale mogą znaleźć inne zastosowania. Ponowne ich wykorzystanie wydłuża czas funkcjonowania o dodatkowe co najmniej 10 lat.

Magazyny energii stanowią najważniejszy element transformacji energetycznej, optymalizując wykorzystanie energii generowanej przez odnawialne źródła. Przyczyniają się do zwiększenia stabilności pracy sieci i redukcji strat energii – powiedział Michał Orłowski, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju spółki Tauron Polska Energia.

Projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie 10 mln zł z Narodowe Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przeczytaj także: Odnawialne źródła energii. Nowa ustawa lepsza dla mikroinstalacji

Idź do oryginalnego materiału