Szef Mercedesa wspiera produkcję ogniw akumulatorowych w Serbii

2 miesięcy temu

Szef Mercedesa Ola Källenius (55 l.) podkreślił znaczenie złóż litu w Serbii dla Europy. “To jest ważne. Jesteśmy w trakcie konfigurowania naszych łańcuchów dostaw surowców aż do kopalni na poziomie regionalnym” – powiedział Källenius w piątkowym wywiadzie dla telewizji Reuters w Belgradzie. „To złoże litu w Serbii jest jednym z największych”. Przedsiębiorstwo surowcowe Rio Tinto zbuduje bardzo nowoczesną kopalnię. „Jesteśmy potencjalnym klientem tego projektu”.

Källenius podkreślił, iż popiera serbskie dążenie do zbudowania części wartości dodanej także w Serbii, a nie tylko eksportowania litu jako surowca. „Aby zrobić to ekonomicznie, z pewnością będziemy mieli tutaj w kraju niektóre łańcuchy wartości – być może aż do produkcji ogniw akumulatorowych”. Decyzję w tym zakresie musieliby podjąć dostawcy ogniw akumulatorowych. „Ale my też wspieralibyśmy taki projekt” – podkreślił szef Mercedesa.

Nie ma sprzeczności w tym, iż Mercedes nieco naciągnął swoje plany dotyczące produkcji akumulatorów w obliczu powolnej sprzedaży samochodów elektrycznych, ale stara się pozyskiwać lit z Serbii. Jest to ważne przy produkcji akumulatorów. „Przyszłość jest elektryczna. Może nie jest to linia prosta, ale rośnie i musimy tu myśleć długoterminowo” – podkreślił Källenius. „Oznacza to, iż w latach trzydziestych i do końca lat trzydziestych te łańcuchy dostaw będą niezwykle ważne”. Fakt, iż na rynku jest w tej chwili nieco spokojniej, niż sądzono trzy lata temu, nie zmienia tego.

Dziś rano w Belgradzie w obecności kanclerza Olafa Scholza (66 l.) i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosa Sefcovica (57 l.) mają zostać podpisane dwie deklaracje woli. Jedna dotyczy umowy w sprawie surowców pomiędzy Serbią, krajem kandydującym do przystąpienia do UE, a UE. Serbia chce także osiągnąć porozumienie z takimi firmami jak Mercedes i Stellantis w sprawie budowy łańcucha wartości. Według prezydenta Aleksandara Vucicia (54) lit, który w przyszłości będzie wydobywany przez spółkę wydobywczą, pokryje łącznie 17 proc. europejskiego zapotrzebowania.
Idź do oryginalnego materiału