
Chińskie akcesoria potrafią pozytywnie zaskoczyć, ale też bardzo rozczarować. Jak będzie w przypadku uniwersalnej osłony przeciwsłonecznej? Producent zapewnia, iż nie tylko redukuje ona oślepianie kierowcy przez słońce i refleksy świetlne, ale także poprawia jakość „przefiltrowanego” przez nią obrazu.
Oślepienie przez promienie słońca to coś, co za kierownicą może zdarzyć się praktycznie o każdej porze roku. Latem słońce operuje dłużej i częściej, z kolei zimą, odbijane od śniegu, może oślepiać szczególnie mocno. A samo zjawisko może być wyjątkowo niebezpieczne. Praktycznie każdy kierowca znalazł się kiedyś w sytuacji, kiedy np. po wyjechaniu z zakrętu został silnie oślepiony przez słońce – do tego stopnia, iż przez krótki czas nie był w stanie dostrzec szczegółów na drodze.
https://magazynauto.pl/porady/niewidzialna-wycieraczka-czy-to-dziala,aid,1032Jazda w zmiennych warunkach oświetleniowych
O ile wielu użytkowników samochodów nauczyło się zabezpieczać wzrok przed silnym słońcem, o tyle w przypadku gorszych warunków oświetleniowych bywa różnie. Mowa o prowadzeniu pojazdu w głębokim cieniu czy po zmroku. Wtedy często mogą występować problemy z dostrzeganiem szczegółów, takich jak krawędzie drogi czy choćby piesi idący poboczem.
Aby poprawić widoczność w trudnych warunkach, niektórzy kierowcy stosują okulary z żółtymi szkłami, takie jak stosuje się m.in. w wędkarstwie.
https://magazynauto.pl/porady/okulary-dla-kierowcow-to-musisz-wiedziec,aid,1383Podwójna osłona z Chin
Przeglądając ogłoszenia w chińskim sklepie internetowym, natrafiliśmy na dodatkową osłonę poprawiającą widoczność, którą montuje się w polu widzenia kierowcy do oryginalnego daszku przeciwsłonecznego. Postanowiliśmy sprawdzić, jak w praktyce działa taki produkt.
Zamówiliśmy osłonę cieszącą się dobrymi opiniami klientów. Zapłaciliśmy niecałe 26 zł i odebraliśmy ją od kuriera po około 2 tygodniach. Test produktu przeprowadziliśmy w trudnych zimowych warunkach podczas pobytu w Szwecji. Zalegający na drodze i poboczach śnieg pogarsza tam widoczność zarówno w dzień, jak i po zmroku. Jak osłona poradziła sobie w teście?
https://magazynauto.pl/porady/naprawa-odpryskow-szyby,aid,264Osłona poprawiająca widoczność

- Redukuje oślepianie podczas jazdy pod słońce
- Poprawia widoczność w cieniu i po zmroku
- Zmniejsza odbicia światła
- Cena: 25,89 zł
Osłonę poprawiającą widoczność zamówiliśmy w chińskim sklepie internetowym. Zgodnie z opisem sprzedającego produkt przeznaczony jest do jazdy zarówno w dzień, jak i nocą. Przyciemniana osłona zapobiega oślepianiu kierowcy przez słońce, a żółta ma pomagać podczas jazdy w cieniu i po zmroku, rozjaśniając obraz i pomagając w zauważaniu szczegółów. Produkt jest uniwersalny i pasuje do większości aut.
Sprawdzamy działanie osłony
Odpakowanie i ocena produktu

Osłonę odebraliśmy od kuriera po około dwóch tygodniach od zamówienia jej w chińskim sklepie internetowym. Produkt był dobrze zapakowany w sztywny karton. Osłonę obłożono w pudełku twardą gąbką, a dodatkowo owinięto ją folią. Po usunięciu zabezpieczeń oceniliśmy stan przedmiotu. Okazało się, iż był w dobrym stanie i nie doznał żadnego uszczerbku podczas dalekiej podróży.
Montaż w samochodzie

Po rozpakowaniu osłony przystąpiliśmy do jej montażu w samochodzie. Produkt wiesza się na daszku przeciwsłonecznym. Służy do tego uchwyt, którego rozstaw można regulować. Mechanizm wyposażony jest w zapadkę blokującą szczęki montażowe, które po zamontowaniu osłony na daszku przeciwsłonecznym wystarczy docisnąć. Uchwyt był solidny i zapewnił stabilne zamocowanie osłony.

Oślepienie przy niskim słońcu

Po zamontowaniu osłony zauważyliśmy, iż pomiędzy podsufitką a przyciemnioną powierzchnią znajduje się kilkucentymetrowa szczelina. Okazało się, iż podczas jazdy pod słońce – zwłaszcza gdy to znajduje się nisko – wpadające nieosłoniętym fragmentem promienie oślepiały kierowcę. Jednak warto zauważyć, iż problem dotyczył tylko godzin porannych i popołudniowych, kiedy słońce było tuż nad horyzontem.
Ograniczenie otwierania daszku

Kolejnym mankamentem wynikającym z zamontowania osłony był fakt, iż produkt blokował daszek przeciwsłoneczny samochodu podczas próby rozłożenia. W przypadku Volkswagena Passata daszek osłaniający górną część szyby dało się rozłożyć jedynie do połowy, a w tej pozycji zasłaniał on widok kierowcy.
Skuteczność w słońcu

Przeprowadzona na śniegu próba jazdy w pełnym słońcu potwierdziła skuteczność osłony przeciwsłonecznej. Patrząc przez przyciemniony fragment, kierowca nie był oślepiany i miał lepszą widoczność. Bez osłony ośnieżona droga zlewała się z poboczem i ciężko było dostrzec przebieg i krawędzie jezdni.
Działanie o zmroku

Działanie żółtej osłony poprawiającej widoczność w cieniu i po ciemku przeprowadziliśmy na ośnieżonej drodze o zmroku. W takich warunkach ciężko dostrzec szczegóły, takie jak np. krawędź drogi. Tu efekt okazał się znacznie słabszy niż w przypadku osłony przeciwsłonecznej, choć obraz był nieco bardziej szczegółowy.
https://magazynauto.pl/porady/folia-przeciwdeszczowa-na-lusterka-czy-tani-gadzet-poprawia-widocznosc,aid,1962Warto wiedzieć
- Trzeba się przyzwyczaić
Większość kierowców do ochrony wzroku przed promieniami słonecznymi używa przyciemnianych okularów. Osoby przyzwyczajone do takiego rozwiązania patrząc przez znajdującą się znacznie dalej od oczu osłonę przeciwsłoneczną, początkowo mogą czuć dyskomfort. Trzeba się przyzwyczaić do sytuacji, w której zaciemniony jest jedynie fragment, a nie całe pole widzenia, jak ma to miejsce w przypadku okularów. Podobnie jest z żółtą osłoną – na początku dla wielu kierowców może być niekomfortowa.
- Nieprzyjemne odgłosy

Kiedy nie używamy osłony, możemy ją złożyć na dwa sposoby. Najlepiej wybrać ułożenie, w którym żółty fragment przylega do daszku przeciwsłonecznego, a przyciemniająca osłona odgięta jest w kierunku szyby. Taka konfiguracja jest cicha, w przeciwieństwie do sytuacji, w której obie części osłony są złożone w tym samym kierunku. Wtedy podczas jazdy drgają, emitując nieprzyjemne trzaski i hałasy.
- Różna jakość produktów
Kupując w chińskich sklepach internetowych, nie warto kierować się jedynie ceną, ponieważ jakość produktów bywa różna. Aby nie trafić na tandetne wyroby, warto sprawdzać opinie innych klientów i omijać oferty z negatywnymi komentarzami.
PODSUMOWANIE
Przeprowadzony przez nas test potwierdził skuteczność dodatkowej osłony przyciemniającej. Wprawdzie wielu kierowców początkowo może odczuwać dyskomfort, jednak po przyzwyczajeniu produkt sprawdza się w słoneczne dni. Przyciemniana osłona zabezpiecza kierowcę przed oślepianiem i w znacznym stopniu poprawia widoczność, choćby podczas jazdy pod słońce. Jednak w niektórych sytuacjach promienie mogą wpadać szczeliną pomiędzy osłoną a podsufitką, oślepiając kierowcę.
Żółta osłona do jazdy w cieniu i po zmroku nie daje już tak dużego efektu – w nieznacznym stopniu poprawia widoczność szczegółów.