Ładowanie samochodu elektrycznego to nie jest rzecz, o której trzeba specjalnie pamiętać, jeżeli robimy to w domu. Podpięcie auta do ładowania to popołudniowy lub wieczorny nawyk, czynność, którą z czasem będziemy wykonywać mechanicznie i bez zbędnego myślenia. To podejście trzeba zmienić, gdy wyruszymy w trasę.
Z domu możemy ruszyć samochodem naładowanym do pełna, ale czasami konieczne będzie uzupełnianie energii poza nim. Słabo rozwinięta infrastruktura ładowania może stawiać opór. Żeby podróż odbyć bezstresowo, trzeba będzie ją zaplanować, z uwzględnieniem miejsc, w których skorzystamy ze stacji ładowania.
Dobrze, jeżeli nasz elektryczny samochód wspomoże nas w tym procesie i wykona pracę, którą musielibyśmy wykonać dzięki wszechobecnych aplikacji. Zasięg naszego samochodu trzeba porównać z planem podróży i sprawdzić, kiedy należy uzupełnić zapasy energii. Trzeba poznać dostępne opcje i wybrać te, które nas najbardziej satysfakcjonują. Nowa elektryczna Skoda Enyaq Coupe ma narzędzia, które wspomogą planowanie podróży elektrycznym samochodem.
⛰️🏕️ Bieszczady to miejsce, w którym można oderwać się od rzeczywistości, naprawdę zmienić otoczenie. Elektryczna Skoda Enyaq Coupe pomogła nam przeskoczyć między dwoma światami, z wielkomiejskiej dżungli do dzikiej przyrody. Elektryczny napęd dostarczył nas w najbardziej odległe miejsce Polski.#REKLAMA Materiał reklamowy zrealizowany we współpracy z marką Skoda.🎥 Nagrania, montaż, produkcja: Paweł FrenczakAsystent – Bieszczady: Paweł MrowiecAsystent, driver – WWA: Daniel RaczyńskiProdukcja: Krzysztof Basel❤️ Podziękowania:Bieszczadzki Park NarodowyBieszczadzki Oddział Straży GranicznejAntolos Studio – Rental sprzętuPiotr Wieczorek Canon Live Pro – wsparcie technologiczne
Posted by SPIDER'S WEB on Tuesday, May 30, 2023
Na co zwrócić uwagę przy wyborze elektrycznego samochodu?
Jeśli nasze elektryczne auto ma często służyć do dalekich podróży, lepiej dobrze poznać jego możliwości. Sprawdzić, czy w systemie multimedialnym łatwo jest dotrzeć do informacji o stacjach ładowania i czy umożliwia on zaplanowanie podróży. Rozwiązania producentów różnią się od siebie i nie wszystkie auta ułatwiają w jednakowym stopniu planowanie ładowania z wykorzystaniem fabrycznej nawigacji. Ważne jest by znać moc wyszukiwanych stacji ładowania, odległość do nich i by auto samo podpowiedziało, gdzie najlepiej jest się naładować. Samochód sam powinien wskazać, jaki cel leży już poza jego zasięgiem. Wtedy możemy świadomie zaplanować podróż autem elektrycznym.
Elektryczna Skoda Enyaq Coupe — prognozowanie zasięgu
Samochody elektryczne zwykle mają większy zasięg w mieście niż poza nim, przy wyższych prędkościach podróży. Przy codziennej eksploatacji nie jest on tak ważny, gdyż każdego wieczora możemy uzupełnić go w garażu. jeżeli nim nie dysponujemy, to w wielu miastach łatwo jest znaleźć odpowiednią stację ładowania, ale zasięgiem musimy przejąć się w trasie. Znajomość zasięgu samochodu w podróży to podstawa planowania.
Ważne jest więc, by samochód uczciwie go prognozował. Po wyjechaniu z miasta auto powinno dostosować prognozowany zasięg do obecnego, zwykle wyższego zużycia energii. Elektryczna Skoda Enyaq Coupe jest w tym podobna do wersji spalinowych, podaje swój zasięg precyzyjnie, uwzględniając nasze ostatnie zużycie, a nie wielomiesięczną średnią.
Zawsze mamy dostęp do informacji o aktualnym stanie poziomu energii. Auto nie zaskoczy nas i zawsze wiemy, na ile kilometrów jazdy możemy jeszcze liczyć. Nie dość, iż nie sprawi nieprzyjemnych niespodzianek, to jeszcze nauczy nas jak jeździć. jeżeli uważnie będziemy obserwować wskazania komputera pokładowego, zobaczymy, kiedy nasz styl i tempo jazdy negatywnie wpływają na zasięg auta.
Szybkość uzupełniania energii i jej magazyn
Pojemność akumulatorów to rzecz, którą powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze elektrycznego auta, jeżeli chcemy nim często podróżować. Elektryczna Skoda Enyaq Coupe występuje wyłącznie z zestawem akumulatorów o pojemności 82 kWh (brutto). Jej maksymalny zasięg to aż 552 km, co ułatwia planowanie podróży. Moc ładowania, jaką jest w stanie przyjąć samochód to 135 kW. Dzięki temu uzupełnienie energii od 5 do 80 proc. pojemności akumulatora może trwać około pół godziny. Przy takich parametrach, istotnie skraca się czas spędzany przy stacji ładowania. Bardzo często wystarczy trwające zaledwie kilkanaście minut ładowanie, by dojechać bez obaw do celu. Jedno ładowanie w trakcie długiej trasy da nam łączny zasięg na poziomie kilkuset kilometrów. Ilu dokładnie? To zależy od naszego stylu jazdy.
Jak zaplanować ładowanie samochodu elektrycznego w trasie?
Wszystko zależy od tego, z jaką prędkością planujemy się poruszać. Przepisowa i stała prędkość jazdy pozwoli nam przewidzieć postój i czas poświęcony na ładowanie. Planowanie ładowania nie wymaga siedzenia przed mapami i studiowania wspomagających je aplikacji. jeżeli wprowadzimy cel naszej podróży do fabrycznej nawigacji Skody, zasięg naszego pojazdu zostanie uwzględniony w kalkulacji trasy. Miejsce postoju zostanie nam zaproponowane na podstawie dostępnych na naszej trasie punktów ładowania. Stanie się tak, gdy nasz punkt docelowy jest położony poza prognozowanym zasięgiem auta. Prognoza zasięgu na podstawie zużycia energii również dokonuje się automatycznie. Dodatkowo możemy też przejrzeć listę punktów ładowania i samodzielne ją filtrować.
Trasa zostanie wyliczona tak, by uwzględnić najlepszą opcję ładowania oraz natężenie ruchu ulicznego. Zostaną też zaproponowane warianty przebiegu trasy. Będziemy mogli wybrać, czy chcemy dwukrotnie naładować się w trakcie kilkuminutowego postoju, czy wybrać jeden, ale dłuższy. Nie będziemy również zaskoczeni tym, ile pozostanie nam energii w akumulatorach po przyjeździe na miejsce. Ta wartość będzie nam podana.
Jeśli w podróży trafią się niespodzianki, na przykład w postaci robót drogowych, czy objazdów, nawigacja zareaguje. Zostanie zaproponowana nowa trasa, a droga zostanie przeliczona na nowo. Funkcje nawigacji pomogą obniżyć koszty ładowania i skrócić jego czas. System dokładnie podaje nam czas, kiedy zakończy się ładowanie do wskazanego przez nas poziomu. Możemy też kontrolować to zdalnie.
Inteligentne ładowanie z MySkoda
Nie musimy wszystkiego obsługiwać z samochodu. Dzięki aplikacji MySkoda i usłudze Skoda Connect możemy zarządzać procesem ładowania z poziomu naszego telefonu. Ustawimy tu maksymalny poziom, do jakiego ma ładować się samochód lub zablokujemy kabel. Można też zdalnie zakończyć proces ładowania, co może być istotne dla rodzin, które w trakcie ładowania postanowią zjeść posiłek.
Aplikacja pokazuje też aktualny poziom naładowania akumulatorów. Jest też opcja włączania klimatyzacji, czy podgrzewania foteli lub szyb, zależnie od potrzeb i pory roku. Wszystko to wydarzy się w trakcie ładowania, a my wyruszymy w podróż nagrzanym samochodem, nie tracąc energii na nagrzewanie samochodu w trasie.
Samochód wspiera kierowcę nie tylko przy ładowarce
Ładowanie to nie wszystko. Ważne jest też, jak elektryczny samochód wspiera kierowcę w czasie podróży. W standardzie dostaje się ciszę i funkcje takie jak Lane Assist, czy Front Assist. Zapobiegają niespodziewanej zmianie pasa na skutek zmęczenia i kontrolują odstęp od poprzedzającego pojazdu, by uruchomić funkcję awaryjnego hamowania.
Dostępny jest także Travel Assist, który przewiduje ograniczenia prędkości na drodze. Zareaguje na ograniczenia wynikające z przepisów, jak i te z ukształtowania drogi. Zbliżające się zakręty i skrzyżowania spowodują, iż samochód dostosuje do nich prędkość. Z kolei reflektory Full LED Matrix sprawią, iż choćby nocna podróż przebiegnie w komfortowej atmosferze. Rozsądne gospodarowanie zużyciem energii zgromadzonej w akumulatorach czyni podróż tańszą i mniej stresującą. Ważne są też szczegóły. Decydując się na elektryczną Skodę Enyaq Coupe otrzymamy kable do ładowania, które rozszerzą nasze możliwości ładowania.
Dalekie podróże elektrycznym samochodem są możliwe. Wystarczy dobrze wybrać samochód, który pomoże się do nich przygotować.