Przydatne akcesoria i preparaty – dzięki nim ułatwisz sobie użytkowanie auta

2 tygodni temu

Ładna pogoda zachęca do dokładniejszego przyjrzenia się kondycji auta. Pomogą w tym akcesoria i preparaty, dzięki którym sprawdzimy stan najbardziej obciążonych w niskich temperaturach elementów i przygotujemy samochód do dalszego użytkowania.

Długi weekend majowy to dobra okazja do przyjrzenia się kondycji auta. Przydają się w tym podstawowe akcesoria, zwłaszcza te, które pozwolą nam na sprawdzenie stanu podzespołów po sezonie zimowym i wymianie opon, a także przydadzą się do przygotowania go do użytkowania w kolejnych miesiącach. Oto kilka pomysłów.

https://magazynauto.pl/porady/10-rzeczy-ktore-warto-zrobic-przy-aucie-po-zimie-kluczowe-czynnosci-sprytne-triki-przydatne-niedrogie-narzedzia,aid,3011

Kompresor do kół i akcesoriów

  • Osram TYREinflate 6000
  • Cena: ok. 470 zł

Połączenie akumulatora Li-Ion, wydajnego kompresora oraz dużego cyfrowego wyświetlacza sprawia, iż kontrola i ewentualna korekta ciśnienia w oponach są banalnie proste. Na wyświetlaczu można wybrać pożądane ciśnienie opony – gdy zostanie osiągnięte, kompresor automatycznie się wyłącza, dokładnie tak, jak w profesjonalnych kompresorach na stacjach paliw.

Urządzenie działało bardzo precyzyjnie podczas testów, ma też funkcję pompowania materacy powietrznych. Kompresor wyposażony jest dodatkowo w port USB (np. do ładowania telefonów) oraz lampę roboczą LED.

  • Łatwy do odczytania wyświetlacz, duży akumulator, torba transportowa, solidna obudowa
  • Zawór śrubowy nie jest obsługiwany bez utraty ciśnienia, głośna i słaba funkcja dmuchania
Port USB typu A do ładowania np. telefona jest pod klapką.
Lampa oraz węże do pompowania piłek, koła ratunkowego itp.
https://magazynauto.pl/porady/pompowanie-bez-wysilku-test-kompresora-bezprzewodowego-jak-sprawdza-sie-akumulatorowe-urzadzenie,aid,3349

Klucz dynamometryczny

  • Gedore Torcofix TF-K
  • Cena: ok. 980 zł

Po zmianie kół – właśnie na teraz przypada szczyt sezonu wymiany zimowych na letnie – należy zwrócić uwagę na ich bezpieczne zamocowanie. Śruby kół nie powinny być dokręcane ani tak mocno, na ile starczy nam sił (przeciągniemy w ten sposób gwinty w śrubach i piastach), ani za lekko (wiadomo, czym to grozi), ale z dokładnie wyznaczonym momentem obrotowym. Parametr ten jest ściśle określony przez producenta pojazdu, należy go sprawdzić przed samodzielną wymianą kół.

Zastosowanie testowanego przez nas klucza dynamometrycznego z serii Torcofix TF-K marki Gedore sprawia, iż jest to bardzo proste. Moment obrotowy można precyzyjnie ustawić w zakresie od 40 do 200 Nm dzięki pokrętła. Skalibrowany jest na maksymalne dopuszczalne odchylenie wynoszące +/-3 % i tym samym dokładniejszy niż +/-4% wymagane przez normę. Na czytelnym wyświetlaczu zawsze możemy dokładnie odczytać wybrany moment obrotowy. Nadaje się do gwintów prawo- i lewoskrętnych, zabierak 1/2 cala.

  • Solidny i dokładny, umożliwia precyzyjną pracę, dobrze leży w dłoni, wysoka dokładność ustawień
  • Drogie narzędzie – prawdopodobnie częściej będzie wykorzystywane, profesjonalnie, odpowiednie nasadki do kół nie są dołączone
Tylko dobry klucz dynamometryczny pozwoli na sprawdzenie, czy koła przykręcone są do auta w bezpieczny sposób.
https://magazynauto.pl/porady/klucze-dynamometryczne-sprawdzamy-czy-dokrecaja-sruby-wlasciwym-momentem-5-produktow-roznej-klasy,aid,2978

Tester akumulatorów z prostownikiem

  • Topdon TB6000 pro
  • Cena: ok. 600 zł

Opieka nad akumulatorem pozwala uniknąć problemów z rozruchem przez cały rok. dzięki tego urządzenia da się zarówno sprawdzić, jak i naładować baterię. Dzięki łączu Bluetooth można przeprowadzić kontrolę na poziomie warsztatowym, zapisać i przesłać dalej pomiary. Dostępne są różne tryby ładowania dla baterii 6 V i 12 V. Oprócz ołowiowych można ładować również baterie żelowe, AGM, EFB oraz Li-Ion.

  • Poręczny, wiele opcji, działa także jako ładowarka do podtrzymania poziomu naładowania
  • Mały wyświetlacz, słaba jakość menu, pełna kontrola tylko dzięki aplikacji na telefonie

Pełna informacja o stanie baterii na telefonie komórkowym, w tym poziom naładowania, opór wewnętrzny, napięcie ładowania i rozruchowe.

https://magazynauto.pl/porady/akumulatory-dlaczego-sa-coraz-drozsze-i-sprawiaja-coraz-wiecej-problemow,aid,2920

Zestaw do czyszczenia biegunów akumulatora

  • Szczotka plus smar liqui Moly
  • Cena: ok. 45 zł

Po zimie warto rzucić okiem na stan klem i biegunów akumulatora – i w razie potrzeby je oczyścić. dzięki skrobaka/szczotki za ok. 25 zł usuwanie warstwy tlenków odbywa się łatwo i szybko. Następnie warto nałożyć smar do biegunów, na przykład od Liqui Moly (ok. 20 zł). Akumulatory coraz częściej odmawiają posłuszeństwa także latem, obciążenie elektryczne układu jest dużo większe niż w starszych modelach.

  • Szybko, łatwo i dokładnie, narzędzie nie zużywa się, smar wystarcza na długi okres
  • W trakcie czyszczenia resztki ołowiu i smaru mogą zabrudzić przestrzeń wokół akumulatora
Skrobak do klem i biegunów jest dostosowany do różnych rozmiarów tych elementów. Działa bardzo skutecznie.
https://magazynauto.pl/porady/akumulator-przysparza-problemow-takze-latem-czy-to-najslabszy-punkt-samochodu,aid,2257

Ochrona przed przejęciem sygnału keyless go

  • Etui na kluczyk Go Lanpard
  • Cena: ok. 40 zł

Najnowszym sposobem złodziei jest odczytanie danych z kluczy radiowych dzięki prostej aplikacji na telefon. Przez komunikację bliskiego zasięgu złodzieje kradną kod klucza. Następnie korzystając z uzyskanych danych, uzyskują dostęp do samochodu. Etui na klucze ma ekranowanie RFID, które zapobiega kradzieży danych.

  • Elegancki design w wykończeniu z włókna węglowego, łatwy do użycia, z pętlą na brelok i czerwonym przeszyciem
  • Dość duży, przez to nieco nieporęczny, pierścień na klucze mógłby być lepszej jakości
https://magazynauto.pl/porady/nowoczesne-zabezpieczenia-antykradziezowe-w-czym-mozemy-wybierac,aid,399

Preparat do odświeżania gumy

  • Nigrin
  • Cena: ok. 7 zł

Zima, choćby niezbyt ciężka, była dla samochodu najtrudniejszym okresem. W chłodne dni guma staje się twarda, a wilgoć i następnie mróz powodują, iż uszczelki maski, bagażnika czy drzwi mają tendencję do przywierania do metalu. Nie jest to dla nich niczym dobrym.

Na nowy sezon warto je potraktować środkiem pielęgnacyjnym. Pozwoli on powrócić gumie do stanu elastyczności oraz zapobiegnie osadzaniu się wilgoci, co także jest szkodliwe. Ponadto odświeża on kolor i konserwuje. Zaletą jest to, iż dzięki niemu elementy gumowe są trwalsze i lepiej uszczelniają, co również zmniejsza poziom hałasu. Łatwy w aplikacji, działa długo, guma pozostaje miękka. W obszarze zawiasu ciężko się aplikuje, może powodować zabrudzenia.

  • Preparat w większości sytuacji jest łatwy w aplikacji, efekt utrzymuje się długo, guma pozostaje miękka
  • Trudne nakładanie w okolicach zawiasów, może powodować zabrudzenia okolicznych powierzchni
https://magazynauto.pl/porady/pielegnacja-i-konserwacja-elementow-gumowych,aid,955

Preparaty poprawiające widoczność przez szyby

  • Brestol Antifog i niewidzialna wycieraczka
  • Cena: ok. 60 zł

Zestaw do zewnętrznej i wewnętrznej pielęgnacji szyb, podobne oferuje wiele innych firm zajmujących się chemią samochodową. Antifog jest rozpylany na wewnętrzną stronę szyby, a następnie wycierany szmatką papierową. Zapobiega to parowaniu. Zewnętrznie nakładany jest preparat powodujący szybsze spływanie wody w czasie jazdy.

  • Łatwo się aplikuje, poprawia widoczność, często nie trzeba choćby używać wycieraczek przy szybszej jeździe – woda sama spływa
  • Odblaski świetlne przy niewłaściwym zastosowaniu (zbyt gruba warstwa, słabe rozprowadzenie), możliwe smugi na szybie
https://magazynauto.pl/porady/niewidzialna-wycieraczka-czy-to-dziala,aid,1032
Idź do oryginalnego materiału