Klient kupił auto reklamowane jako do jazdy po torze i jechał nim po torze. Silnik zaliczył grubą awarię. Sprzedawca: to była nieprawidłowa eksploatacja.
Toyota GR86 to jeden z ostatnich małych samochodów sportowych, które są dostępne w „normalnej” cenie. Nie ma może rakietowych osiągów, ale to nic nie szkodzi, bo daje więcej przyjemności z jazdy niż niejedno o wiele mocniejsze auto. Oczywiście jej żywiołem jest jazda torowa, w mieście się męczy, a w trasie jest głośna. Problem pojawia się, gdy takie auto, będące jeszcze na fabrycznej gwarancji, zabierzesz na tor wyścigowy. Wtedy nie uratuje cię żaden brak modyfikacji i regularna wymiana oleju w ASO. Przekonał się o tym amerykański nabywca GR86.
Popełnił on zasadniczy błąd, mianowicie pojechał swoją Toyotą GR86 na tor
I jeszcze nagrał z tego film. Podczas filmu pojawia się niepokojący dźwięk, kierowca przez jakiś czas to ignoruje (ponoć zdawało mu się, iż coś przyczepiło się do opony i uderza o błotnik). W końcu zauważa, iż to awaria silnika. W bloku powstała dziura, co nie jest niczym szczególnie zaskakującym gdy mowa o bokserach Subaru – a właśnie taki silnik napędza GR86. jeżeli ktoś chce zobaczyć dym spod maski, to proponuję oglądać od ok. 7:20.
Klient zwrócił się do Toyoty o naprawę silnika na gwarancji. Olej był wymieniany dzień wcześniej, przebieg to kilkanaście tysięcy mil, modyfikacji brak. Dealer Toyoty oczywiście odmówił, ponieważ podano mu na tacy powód: film przedstawiający jazdę torową. Właściciel auta zresztą od razu się do tego przyznał. Nie wiem, czy gratulować mu prawdomówności, czy współczuć mu za naiwność. Wszyscy wiemy, iż jazda po torze w tym przypadku nie przyczyniła się do awarii – widać na filmie, iż samochód nie jest upalany, wiadomo też o awariach silników Subaru. Ale z drugiej strony wszyscy wiemy, iż jeżeli producent dostanie powód, żeby gwarancji nie uznać, to można być pewnym, iż będzie się go trzymał jak [ten dowcip pominę]. Koszt naprawy silnika wyliczono na 13 tys. dolarów, to w sumie niewiele. Cena GR86 w Stanach zaczyna się od 27 700 dolarów.
Wniosek z tego zdarzenia:
Wyrażenia, jakimi reklamowany jest dany pojazd, można sobie wsadzić w kolektor – są nic niewarte. Zwykłe samochody osobowe i auta sportowe mają dokładnie te same warunki gwarancji i te same wyłączenia. To oznacza, iż jeżeli dziś weźmiesz swojego GR Yarisa na tor i tam trafi go coś złego, to będziesz potraktowany tak samo, jak gdyby był to zwykły Yaris 1.0 bez doładowania. Zresztą jeżeli ktoś jest ciekaw warunków gwarancyjnych Toyoty w Polsce, to tutaj znajduje się oficjalny dokument. A w nim punkty, które powodują anulowanie gwarancji, w tym „Używanie samochodu niezgodnie z jego przeznaczeniem, np. wyścigi samochodowe lub przeciążanie itp.”. I wszystko jasne.
Samochody sportowe są sportowe, ale to nie znaczy, iż producent odpowiada za ich uszkodzenia, gdy używamy ich sportowo. Dlatego też w opisywanym przypadku wystąpienie awarii należało zaplanować na moment poruszania się po drodze publicznej. Innymi słowy: wygrywa ten, kto lepiej kłamie i oszukuje. Moim zdaniem sprawa jest przegrana, ale następni powinni wiedzieć…
Nie wrzucajcie swoich przejazdów po torze do internetu.
Czytaj również:
Wyciął katalizator na gwarancji, producent żąda 150 tys. zł za naprawę silnika