Ledwo kierowcy przyzwyczaili się do nowych regulacji odnośnie punktów karnych, a już na horyzoncie widać kolejne zmiany. Na czym będą polegały? Kierowcy powinni je znać.
Ubiegły rok przyniósł ogromne zmiany w systemie karania popełniających wykroczenia kierowców. Od początku 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów, przewidujący kary finansowe liczone choćby w tysiącach złotych (z możliwością podwojenia jej za tzw. recydywę, czyli popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat). Od 2022 roku funkcjonuje również mocno zaostrzony taryfikator punktów karnych. U niektórych kierowców budzi on jeszcze większy respekt, bo nie brakuje w nim wykroczeń, za które można otrzymać aż 15 punktów karnych. Biorąc pod uwagę, iż dopuszczalny limit punktów karnych na koncie kierowcy pozostał bez zmian (nadal jest ich 24), wystarczy na dobrą sprawę popełnić dwa przewinienia, by pożegnać się z prawem jazdy.
Punkty karne. Co się zmieniło w 2022 roku?
Sytuację tylko zaogniła zmiana przepisów z 17 września 2022 roku. Wtedy dokonano niemal drastycznych modyfikacji systemu karania kierowców punktami karnymi. W świetle nowego prawa punkty kasują się bowiem dopiero po 2 latach (wcześniej był rok), i to od daty opłacenia mandatu, a nie jego otrzymania. Wielu użytkowników pojazdów wpadło w panikę z jeszcze jednego powodu – zlikwidowano kursy redukujące punkty karne, stąd prawo nie dopuszczało już jakiejkolwiek możliwości zmniejszenia liczby punktów karnych na koncie kierowcy.
Kasowanie punktów karnych. Co się zmieni?
Wszystko jednak wskazuje na to, iż był to chwilowy „postrach”, bo Sejm przyjął nowelizację przepisów drogowych, w której zawarto kwestie nowego systemu karania kierowców punktami karnymi. „Nowego” może w tym przypadku znaczyć zbyt dużo, ponieważ zmiany przywracają „stary” porządek obowiązywania punktów karnych – znów będą kasować się po roku, a nie po dwóch. Oprócz tego w życie wejdzie procedura automatycznego zwracania zatrzymanego prawa jazdy, co zwolni kierowców z obowiązku wystawiania w tym celu odpowiedniego wniosku.
Kurs redukujący punkty karne. Na czym będzie polegał?
Oprócz tego nowe przepisy zakładają również powrót płatnych kursów redukujących punkty karne. Przejście szkolenia pozwoli zlikwidować z konta 6 punktów, z tym iż ukarany kierowca będzie mógł z niego skorzystać maksymalnie raz na pół roku. Kurs ma odbywać się w formie stacjonarnej. Na razie nie jest znana jego cena. Podobnie jak w „starych” regulacjach, ze szkolenia redukującego punkty karne nie będą mogli skorzystać młodzi kierowcy, tj. posiadający prawo jazdy krócej niż rok.
Niestety, 2-letni okres obowiązywania punktów karnych nie zostanie zniesiony u kierowców ukaranych za wykroczenia po 17 września 2022 roku, a także do czasu wejścia nowych przepisów w życie. Nastąpi to po 3 miesiącach od dnia ogłoszenia nowelizacji. Aktualnie ustawa czeka na podpis prezydenta, więc jej zatwierdzenie jest kwestią czasu. Nowe przepisy odnośnie punktów karnych prawdopodobnie zaczną obowiązywać wczesną jesienią 2023 roku.
Polecamy również:
Ile można mieć punktów karnych? Nie każdy ma taki sam limit
Punkty karne za prędkość. Ile dostaniemy za przekroczenie prędkości?