Porsche ze słabym początkiem roku

1 dzień temu

Porsche, producent samochodów sportowych należący do Grupy VW, rozpoczął rok od znacznego niepowodzenia z powodu problemów w Chinach i planowanej restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Sprzedaż w pierwszym kwartale wyniosła 8,86 mld euro, czyli o 1,7 proc. mniej niż w roku poprzednim, jak ogłosiła we wtorek spółka DAX, której większościowym udziałowcem jest Volkswagen. Zysk operacyjny spadł jednak o 40,6 proc. do 0,76 mld euro, co było wynikiem jeszcze gorszym, niż obawiali się eksperci. Odpowiednia marża spadła z 14,2 do 8,6 procent.

Blume obniża prognozę zysku

Już w poniedziałek wieczorem prezes Porsche Oliver Blume (56) niespodziewanie obniżył prognozy finansowe grupy DAX dotyczące sprzedaży i zysków, ponieważ wyższe koszty działalności związanej z akumulatorami i konwersją, nowe cła importowe ze Stanów Zjednoczonych oraz słaba działalność w Chinach spowalniają grupę. Akcje spółki, które od dłuższego czasu radziły sobie słabo, spadły przed otwarciem rynku.

Na platformie transakcyjnej Tradegate akcje spadły o 2,8 procent w porównaniu do ceny zamknięcia Xetra. Oznacza to, iż cena akcji powiększa straty: w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy straciła prawie połowę wartości. W poniedziałek podczas sesji posesyjnej Tradegate akcje uprzywilejowane Volkswagena były notowane o pół procenta poniżej ceny zamknięcia Xetra.

Firma ze Stuttgartu ogłosiła, iż ​​zarząd spodziewa się, iż w tym roku sprzedaż wyniesie od 37 do 38 miliardów euro. Wcześniej grupa planowała przejąć aktywa o wartości od 39 do 40 miliardów euro. Docelowy przedział rentowności operacyjnej ze sprzedaży został zmniejszony o 3,5 punktu procentowego do 6,5–8,5 procent.

14,1 proc. marży w roku poprzednim

W ubiegłym roku Porsche osiągnęło sprzedaż na poziomie 40,1 miliarda euro i marżę operacyjną na poziomie 14,1 procent. Ambicje Blumego są w rzeczywistości zupełnie inne: w perspektywie długoterminowej firma powinna zatrzymać ponad 20 procent swojej sprzedaży w postaci zysku operacyjnego przed odliczeniem odsetek i podatków.

Jednym z czynników, który znalazł odzwierciedlenie w obniżonych prognozach, jest fakt, iż Porsche bierze teraz pod uwagę cła USA na samochody importowane z UE – jednak w zmieniającej się sytuacji początkowo tylko na kwiecień i maj. Stwierdzono, iż wiarygodna ocena skutków dla roku obrotowego nie jest w tej chwili możliwa.

Porsche nie ma własnej produkcji w USA , samochody są importowane z Europy. Prezydent USA Donald Trump nałożył dodatkowe cło w wysokości 25 procent na import samochodów z UE.

1,3 miliarda euro wydatków specjalnych

Dodatkowe koszty Porsche wynikają z faktu, iż firma ze Szwabii nie chce już samodzielnie rozwijać produkcji wydajnych akumulatorów w swojej spółce zależnej Cellforce. W rezultacie tego i innych obciążeń Blume szacuje, iż tegoroczne wydatki specjalne wyniosą 1,3 mld euro, a nie tylko 0,8 mld. Powodem jest plan Porsche zwolnienia około 3900 pracowników (wliczając pracowników tymczasowych) oraz zwiększenie nakładów na rozwój silników spalinowych i hybrydowych.

W Chinach podaż również została dodatkowo ograniczona w celu zaspokojenia słabej sprzedaży. W pierwszym kwartale Porsche dostarczyło klientom w Chińskiej Republice Ludowej nieco poniżej 9500 samochodów, o 42 procent mniej niż rok wcześniej. przez cały czas trudne warunki rynkowe i malejący popyt w segmencie luksusowych samochodów całkowicie elektrycznych znacząco spowalniają rozwój Porsche.

Jednakże firma chce ograniczyć marżę do minimum, dlatego rabaty nie powinny przyczynić się do zwiększenia sprzedaży. Ponieważ ze względu na kryzys na rynku nieruchomości i ogólną sytuację gospodarczą w kraju zamożni klienci w Chinach wydają mniej pieniędzy na dobra luksusowe i drogie samochody, Porsche stara się przekierować produkcję samochodów do innych regionów świata. Konflikt handlowy w USA – będącym również ważnym rynkiem zbytu dla Porsche – pojawia się zatem w niekorzystnym dla firmy momencie. Porsche musi też sięgnąć głębiej do kieszeni, aby wesprzeć dostawców. Już we wtorek (29 kwietnia) Porsche przedstawi wyniki za pierwszy kwartał.
Idź do oryginalnego materiału