Porażające wyniki sondy nt. dozwolonej prędkości. Tyle Polacy wiedzą o problemie

2 dni temu
Europejski Dzień Kontroli Prędkości to nie jest przypadkowa inicjatywa policji. Dzieje się tak w wyniku alarmujących statystyk na drogach dotyczących przekraczania prędkości, które, niestety, często skutkują najgorszym. Służby robią wszystko, by zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. I nie ma co się dziwić, bo wiedza Polaków na temat dozwolonej prędkości wydaje się być porażająca.


Europejski Dzień Kontroli Prędkości, który przypada 16 kwietnia, to reakcja na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Tak przedstawia to polska policja. Tego dnia na drogach kierowcy widzą znacznie więcej radarów.

Europejski Dzień Kontroli Prędkości – co to?


To inicjatywa Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego ROADPOL (ang. European Roads Policing Network). ROADPOL zrzesza krajowe policje z większości państw członkowskich Unii Europejskiej.

Pomysł dnia wynika – rzecz jasna – z faktu, iż nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków na drogach w Europie. Dodajmy, iż aż 30 procent śmiertelnych zdarzeń na drogach wynika ze zbyt szybkiej jazdy.

W Europejskim Dniu Kontroli Prędkości biorą udział prawie wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Ale nie tylko, bo chodzi też o kraje, które współpracują z ROADPOL, czyli Norwegię, Szwajcarię czy Serbię.

W Polsce akcję koordynuje Wydział Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Tego dnia wzmożone kontrole drogowe mają miejsce nie tylko na autostradach, ale także drogach krajowych, wojewódzkich, a choćby lokalnych.


Obowiązuje zasada "zero tolerancji". Oznacza to, iż za przekroczenie prędkości choćby o kilka kilometrów można dostać mandat.

Ile wiedzą Polacy o dozwolonej prędkości na drogach [SONDA]?


Poniżej przedstawiamy wyniki sondy na instagramowym profilu Mercedes-Benz Autotorino Warszawa. Procentowy rozkład głosów na temat dozwolonej prędkości na poszczególnych rodzajach dróg nie wymaga komentarza, szczególnie "ciekawe" są wyniki przy wyjeździe z terenu zabudowanego, zresztą oceńcie to sami:


Dodajmy tylko, iż na:


autostradach dopuszczalna prędkość dla samochodów osobowych, motocykli i pojazdów ciężarowych o masie całkowitej do 3,5 t wynosi 140 km/h,

120 km/h na drogach ekspresowych dwujezdniowych,

na drogach ekspresowych jednojezdniowych i na dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla wszystkich kierunku ruchu – 100 km/h,

90 km/h – na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym,

dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym wynosi zaś 50 km/h przez całą dobę,

wszystkie pojazdy w strefie zamieszkania mogą poruszać się z prędkością maksymalnie 20 km/h.

Idź do oryginalnego materiału