
Niewielkie manufaktury motoryzacyjne potrafią zaskoczyć choćby największych graczy na rynku. Giamaro Automobili Albor jest tego znakomitym przykładem. Stanowi mieszankę wszystkich pożądanych cech – zarówno przez konserwatystów, jak i fanów nowoczesności. I jest to naprawdę udana kompilacja.
Giamaro Automobili Albor z bliska
Prezentuję się wręcz obłędnie. Swoją sylwetką przypomina Lamborghini Huracan Sterrato. Wydaje się jednak nieco wyższe i masywniejsze, czyli bardziej przypomina szalonego crossovera o sportowych aspiracjach. Krótko mówiąc, Giamaro Automobili Albor robi ogromne wrażenie.
Pas przedni ma swój indywidualny sznyt. Zderzak ma wysoko umieszczony splitter, co zdradza duży prześwit. Bardzo ładnie prezentują się także elementy oświetlenia, które zostały dyskretnie wkomponowane pod dolną krawędzią maski.

Profil to mieszanka wspomnianego nowoczesności i klasyki. Sylwetka przypomina nieco Lamborghini Countach, co jest bardzo godną konotacją. Różnicę stanowią jednak plastikowe, duże nakładki, które chronią dolne partie karoserii.
Tył też jest podniesiony, co wygląda futurystycznie. Minimalistyczne lampy wkomponowano naprawdę wysoko. Pod nimi znalazły się dwie podwójne końcówki układu wydechowego, a jeszcze niżej – dwuczęściowy dyfuzor.
Mnóstwo mocy
Giamaro Automobili Albor to szaleństwo na kołach, co potwierdzają dane techniczne. Pragniemy od razu uspokoić purystów. To samochód dysponujący potężnym silnikiem spalinowym. To poczwórnie doładowane V12 o pojemności 7 litrów. Krótko mówiąc, nie ma żartów.
Ze wstępnych informacji wynika, iż prezentowany samochód oddaje do dyspozycji 2127 koni mechanicznych i 2008 niutonometrów. Biorąc pod uwagę ten segment, włoska nowość przebija choćby Bugatti Tourbillon.

Producent jeszcze nie ujawnił wszystkich danych technicznych, ale z nieoficjalnych wieści wynika, iż przenoszeniem mocy na koła zajmuje się siedmiobiegowa przekładnia automatyczna. I tu kolejne zaskoczenie. Otóż, te potężne wartości trafiają wyłącznie na tylną oś.
Włosi postarali się, by duża moc szła w parze z niewielką masą własną. Efekt jest taki, iż auto waży 1450 kilogramów. Rozkład masy też jest przyzwoity – wynosi dokładnie 42:58. Uzyskanie takich efektów to zasługa między innymi lekkiej skorupy z włókna węglowego.
Giamaro Automobili Albor – atrakcyjnie i szybko
Biorąc pod uwagę charakterystykę napędu, należy założyć, iż okiełznanie tego samochodu będzie niezwykle trudne. Taki potencjał na tylnych kołach wymaga od kierowcy niezwykłych umiejętności i dużej pokory. I warto mieć to na uwadze.
Albor dysponuje oczywiście mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu, ale to kilka zmienia, jeżeli chodzi o kwestie związane z użytkownikiem. Mówiąc wprost, trzeba doskonale panować nad autem.
Ambicje producenta są naprawdę spore. Krótko mówiąc, ten projekt ma być z czasem udoskonalany. Wiemy, iż już realizowane są prace nad nową przekładnią. Z nieoficjalnych informacji wynika, iż może mieć choćby 11 biegów.