Od 15 stycznia 2025r. na A2 między Poznaniem a Koninem uruchomiony zostanie videotolling

3 dni temu

Od 15 stycznia 2025 roku kierowcy korzystający z koncesyjnego odcinka autostrady A2 pomiędzy Poznaniem a Koninem będą mieli możliwość opłacania przejazdu dzięki nowoczesnego systemu videotollingu. Technologia ta wykorzystuje kamery do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych, co eliminuje konieczność zatrzymywania się w celu dokonania płatności gotówką czy kartą.

Kierowcy, poruszający się po wybranych bramkach autostradowych w Nagradowicach (181 km A2), Słupcy (228 km A2) i Lądku (238 km A2), będą mogli skorzystać z tej usługi, bez konieczności otwierania okna pojazdu. Wystarczy, iż zarejestrują swój pojazd w aplikacji Autopay i aktywują funkcję videotollingu.

Videotolling to rozwiązanie nowoczesne i skuteczne, które pozwala na sprawne pobieranie opłat za przejazdy. System ten zapewnia wysoki poziom niezawodności, komfortu oraz płynność ruchu, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla użytkowników. Dzięki współpracy z Autostradą Wielkopolską, videotolling działa zgodnie z europejskimi standardami i jest kompatybilny z systemami innych koncesjonariuszy autostrad.

Nowa usługa obejmie 80-kilometrowy odcinek autostrady A2 między Poznaniem a Koninem. Wprowadzenie tego systemu jest wynikiem różnic w sposobie naliczania opłat na dwóch koncesyjnych fragmentach autostrady A2: Świecko – Nowy Tomyśl oraz Nowy Tomyśl – Konin, a także kwestii rozliczeń z podmiotami publicznymi. Aktualnie prowadzone są rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury na temat wdrożenia videotollingu na odcinku między Świeckiem a Nowym Tomyślem (106 km), co pozwoliłoby objąć tym systemem wszystkie punkty poboru opłat na koncesyjnych częściach autostrady A2.

Warto również zaznaczyć, iż niezależnie od wprowadzenia videotollingu, przejazd autostradową obwodnicą Poznania (między węzłami Poznań Zachód i Poznań Wschód) pozostaje bezpłatny.

Jak działa videotolling na Autostradzie Wielkopolskiej?

  1. Rejestracja pojazdu w aplikacji lub w panelu www operatora videotollingu (Autopay) – użytkownik zakłada konto w systemie Autopay i powiązuje z nim numer rejestracyjny swojego pojazdu oraz aktywuje usługę. W przypadku klientów już zarejestrowanych w systemie Autopay wystarczy aktywować usługę videotollingu na A2 w aplikacji.
  2. Przejazd przez specjalnie oznaczone ikoną kamery bramki autostrady – na każdym placu poboru opłat będą po 2 pasy dedykowane wyłącznie videtollingowi i obsługujące ten system. To skrajne lewe pasy z oznakowaniem poziomym w postaci strzałek i kamery, ikoną kamery na pomarańczowym tle nad bramką oraz symbolem przekreślonego kasjera. Kamery automatycznie odczytują tablice rejestracyjne pojazdu. Aby przejechać przez te bramki, należy być użytkownikiem systemu obsługującego płatności za pośrednictwem videotollingu (np. być aktywnym użytkownikiem aplikacji Autopay)
  3. Automatyczne pobranie opłaty – system obciąża konto użytkownika odpowiednią kwotą za przejazd.

    UWAGA: jeżeli kierowca będzie chciał skorzystać z tradycyjnych metod płatności (karta, gotówka, płatność zbliżeniowa, karta paliwowa) powinien wybrać inną bramkę niż ta oznaczona symbolem kamery na pomarańczowym tle.

    Aby zarejestrować się w systemie videotolling, należy wykonać kilka prostych kroków:

    Na Autostradzie Wielkopolskiej videotolling obsługiwany jest przez Autopay – najpopularniejszą w Polsce platformę, która działa także na autostradach A1 i A4 oraz płatnych odcinkach publicznych autostrad, lub przez wybrane aplikacje bankowe, np. Santander, Millenium, ING, Pekao czy Alior. Pełną listę aplikacji zewnętrznych obsługiwanych przez Autopay znajdziesz na: https://mobility.autopay.pl/.

    Wybierz operatora videotollingu

Należy jednak zaznaczyć, iż na ten moment na odcinku A2 z videotollingu można skorzystać jedynie poprzez aplikację Autopay.

1. Zarejestruj konto w Autopay:

    • Pobierz aplikację z App Store (iOS) lub Google Play (Android) – istnieje także możliwość zarejestrowania się z poziomu panelu www operatora videotollingu.

    • Zarejestruj się, podając swoje dane, w tym numer telefonu i adres e-mail.

    • Dodaj numer rejestracyjny pojazdu oraz dane karty płatniczej.

  1. Aktywuj usługę videotollingu

Po rejestracji i dodaniu pojazdu należy aktywować usługę w aplikacji. Nie musisz posiadać urządzeń pokładowych – wystarczą zarejestrowane tablice rejestracyjne.

  1. Korzystaj z videotollingu

    • Podczas przejazdu przez bramki A2 między Poznaniem a Koninem kamery rozpoznają tablicę rejestracyjną, a opłata zostanie pobrana automatycznie z Twojego konta.

    • Informacje o przejazdach i pobranych opłatach znajdziesz w aplikacji lub na stronie internetowej operatora.

  2. Dodatkowe wskazówki:

    • Upewnij się, iż masz wystarczające środki na koncie lub aktywną kartę płatniczą.

    • Sprawdź, czy Twój pojazd jest poprawnie zarejestrowany w systemie.

Videotolling jest wdrażany w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce, gdzie działa m.in. na wybranych odcinkach autostrad, np. A1 i A4. Zapewnia bezpieczeństwo i wygodę przejazdu oraz przede wszystkim płynność ruchu – skraca czas oczekiwania i płatności na bramkach. Dodatkowo, co szczególnie ważne dla kierowców flotowych – nie wymaga posiadania dodatkowego sprzętu i umożliwia płatność także właścicielom kart paliwowych akceptowanych jako forma płatności przez operatora videotollingu.

Idź do oryginalnego materiału