Nowe odcinkowe pomiary prędkości. 9 miejsc na polskich drogach

2 dni temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Uwaga kierowcy. Mapa działających w Polsce odcinkowych pomiarów prędkości systematycznie się zapełnia. Tylko w ostatnim czasie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu czterech kolejnych OPP. Od początku roku przybyło ich już dziewięć, w tym jeden zlokalizowany na autostradzie.


W najbliższym czasie można się spodziewać wysypu takich informacji, bo blisko 30 innych systemów do odcinkowego pomiaru prędkości czeka już tylko na doprowadzenie energii elektrycznej. W których miejscach kierowców czeka odcinkowa kontrola prędkości i jak poznać, czy zamontowane kamery działają?


Jeden mandat co 1,5 minuty. Żyła złota na A4


Odcinkowe pomiary prędkości to bardzo skuteczne narzędzie w ostudzaniu zapędów zbyt szybkich kierowców. Rekordzista - opp na dolnośląskim fragmencie autostrady A4 między węzłami Kostomłoty - Kąty Wrocławskie, zarejestrował w ubiegłym roku 152 475 wykroczeń. OPP na A4 średnio "strzelał" kierowcom ponad 935 zdjęć na dobę (uruchomiono go w lipcu 2023 roku). To ponad 38 wykroczeń na godzinę, czyli - jeden mandat co 1,5 minuty!Reklama


37 nowych systemów odcinkowego pomiaru prędkości w Polsce


Przypominamy, iż w ramach planowej rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym CANARD, na polskich drogach zamontowano już 37 nowych systemów do odcinkowego pomiary prędkości. Uruchomienie wszystkich to kwestia tygodni. Z punktu widzenia GITD urządzenia są gotowe do pracy, brakuje jedynie podłączenia ich do sieci energetycznej, co leży po stronie dostawców energii. W sumie nowymi urządzeniami zostanie objętych aż 180 km dróg, w tym autostrad i dróg ekspresowych.


9 nowych OPP w Polsce już działa. W tych miejscach lepiej się nie spiesz


Mapa aktywnych OPP w Polsce systematycznie się zapełnia. Tylko w ostatnich tygodniach Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym CANARD poinformowało o uruchomieniu rejestracji wykroczeń w czterech nowych lokalizacjach. W sumie, od początku roku, na polskich drogach przybyło już dziewięć takich miejsc:
na odcinku Biała Pierwsza - Biała Rządowa (woj. łódzkie) - DK74 długość odcinka pomiarowego - 3,8 km dozwolona prędkość - 50 km/hna odcinku Gniewczyna Łańcucka - Gniewczyna Tryniecka (woj. podkarpackie) - DK835 długość odcinka pomiarowego - 3 km dozwolona prędkość 50 km/h w Dukli (woj. podkarpackie) - DK19 długość odcinka pomiarowego - 1,6 km dozwolona prędkość - 50 km/h w miejscowości Lutcza (w woj. podkarpackie) - DK19 długość odcinka pomiarowego - 1,7 km dozwolona prędkość - 50 m/hna odcinku Kietlice - Klisino (woj. opolskie) na DW416 długość odcinka pomiarowego - 2,4 km, dopuszczalna prędkość dla samochodów osobowych 90 km/h,na ul. Gliwickiej w m. Mikołów (woj. śląskie) - DK44 długość odcinka pomiarowego - 1,3 km dopuszczalna prędkość - 50 km/hw miejscowości Białcz w (woj. lubuskie) - DW132, długość odcinka pomiarowego - ponad 3 km dozwolona prędkość - 50 km/h, na odcinku Łubianka - Brynka (woj. zachodniopomorskim) - DW151 na autostradzie A2 pomiędzy węzłami Poznań Komorniki i Poznań Krzesiny dozwolona prędkość na monitorowanym odcinku - 120 km/h


Jak poznać czy odcinkowy pomiar prędkości robi zdjęcia kierowcom?


Sytuacja na fotoradarowej mapie Polski jest w tej chwili dynamiczne. Chcąc sprawdzić, czy na danej trasie czekają nas odcinkowe pomiary prędkości warto zerknąć do internetowego serwisu Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Canard, gdzie znajdziemy z zaznaczonymi aktywnymi urządzeniami pomiarowymi.
Przypominamy, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy fragment drogi objęty odcinkowym pomiarem prędkości musi być poprzedzony znakiem "D-51 - automatyczna kontrola prędkości" uprzedzającym o miejscu, "w którym prędkość jazdy jest kontrolowana i rejestrowana przez stacjonarne urządzenie rejestrujące". Brak takiego oznakowania oznacza, iż - choćby jeżeli urządzenia do OPP zostały już zamontowane - system na konkretnym odcinku nie został jeszcze przełączony w tryb rejestracji wykroczeń.
Idź do oryginalnego materiału