Nowe kary za przekroczenie prędkość i brak OC. Ci kierowcy mogą zapłacić choćby 30 tys. zł mandatu

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. istock/Tomasz Śmigla


Nowy rok nie przyniósł co prawda drastycznych zmian w wysokościach mandatów za wykroczenia drogowe, ale za to wzrost kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC może zaskoczyć wielu kierowców. Poza tym rząd nie zrealizował jeszcze zapowiedzi dotyczących zaostrzenia przepisów. Zmiany najprawdopodobniej wejdą w życie w pierwszym kwartale 2025 roku. Co to oznacza dla właścicieli pojazdów?
W 2025 roku mandaty za przekroczenie prędkości pozostają na poziomie z roku poprzedniego. W przypadku recydywy, czyli powtórnego popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat, kary będą jednak wyższe - grzywna może wzrosnąć dwukrotnie. Dodatkowo podwyższono opłaty za brak obowiązkowego OC, co z pewnością zaskoczy wielu kierowców. Rząd planuje również kolejne zmiany w przepisach, które wpłyną na codzienne życie właścicieli pojazdów.


REKLAMA


Zobacz wideo 5000 zł kary za popisy na parkingu w Fordzie Mustangu


Za jaką prędkość można stracić prawo jazdy? Rząd planuje zmiany w przepisach
W 2025 roku kierowcy zapłacą takie same mandaty za przekroczenie prędkości jak w roku ubiegłym. Przykładowo, za jazdę o 30 km/h szybciej niż jest to dozwolone, grozi kara w wysokości 400 złotych (7 punktów karnych), a za przekroczenie o 31 km/h - 800 złotych (9 punktów karnych). Maksymalny mandat wynosi 2500 złotych, ale w przypadku recydywy grzywna rośnie dwukrotnie, sięgając choćby 5000 złotych. Rząd zapowiada zmiany. Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku - prawo o ruchu drogowym przewiduje między innymi zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h także poza terenem zabudowanym. Przepisy te mogą wejść w życie już w pierwszym kwartale 2025 roku.


Mając na uwadze potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przewiduje się zwiększenie uprawnień policji w zakresie zatrzymywania prawa jazdy kierującego pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym


- czytamy na stronie gov.pl.
Zobacz też: Jest petycja o zmianę przepisów dla krwiodawców. Dostaliby więcej wolnego, ale to nie wszystko
Kierowcy powinni pamiętać, iż w przypadku skierowania sprawy do sądu, wysokość grzywny może sięgnąć choćby 30 tysięcy złotych (art. 24 ustawy - Kodeks wykroczeń, t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2119). Takie rozwiązanie wprowadzono w wyniku nowelizacji przepisów w 2022 roku. Sąd, decydując o wymiarze kary, bierze pod uwagę sytuację finansową sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, a także możliwości zarobkowe i majątkowe.


Ile auto może być bez ubezpieczenia? Wzrosły kary za brak OC
Od 1 stycznia 2025 roku wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ich wysokość zależy od płacy minimalnej, która w tej chwili wynosi 4666 złotych brutto. Przerwa w OC do trzech dni kosztuje kierowcę 1870 złotych, od czterech do 14 dni - 4670 złotych, a powyżej 14 dni - aż 9330 złotych. Warto więc pilnować terminów, aby uniknąć tak wysokich opłat. Maksymalna kara to dwukrotność pensji minimalnej (art. 88 ust. 2 pkt 1 lit. a oraz art. 88 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2500).


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału