Nowa Skoda Kodiaq – bardziej premium | Wrażenia z pierwszych jazd

1 rok temu

Popularny SUV czeskiej marki doczekał się nowego wydania. Jako jedni z nielicznych mieliśmy okazję jeździć zamaskowanymi egzemplarzami nowej Skody Kodiaq.

  • Druga generacja SUV-a Skody z miejscem dla choćby 7 osób
  • Do wyboru silniki benzynowe, diesle oraz – nowość –hybryda plug-in

Pierwsza generacja Kodiaqa zadebiutowała w 2016 r. i dała początek rodzinie SUV-ów Skody o nazwach na literę K. Rok później dołączył do niej kompaktowy Karoq, a w 2019 pojawił się miejski Kamiq.

https://magazynauto.pl/testy/skoda-karoq-toyota-corolla-cross-liczy-sie-nie-tylko-spalanie-porownanie,aid,3179

Aktualny Kodiaq korzysta z techniki znanej z wielu modeli grupy VW, na czele z platformą MQB, i ma swoich odpowiedników w innych markach koncernu (Seat Tarraco oraz VW Tiguan Allspace). Model cieszy się niemałą popularnością: do dziś znalazł blisko 800 tys. nabywców. Około 40% z nich wybrało wersję 7-osobową, a aż 6 na 10 zdecydowało się na napęd 4x4.

Druga generacja Kodiaqa korzysta ze zaktualizowanej wersji platformy MQB. Skoda

Nowa Skoda Kodiaq – z dodatkowymi centymetrami i litrami

Nowa odsłona Kodiaqa będzie o 6,1 cm dłuższa od poprzednika (długość urośnie do 475,8 cm). Szerokość wyniesie 186,4 cm (-1,8 cm), a rozstaw osi to 279,1 cm (bez zmian). Zmiana wymiarów korzystnie wpłynie m.in. na ilość miejsca na głowy w trzecim rzędzie siedzeń (+1,5 cm) oraz na pojemność bagażnika, która w wersji 5-osobowej ma wynosić bazowo aż 910 l (7-osobowa: 345 l z kompletem siedzeń oraz 845 l z pięcioma miejscami).

Skoda ujawniła zdjęcia zamaskowanego Kodiaqa, ale mieliśmy już okazję oglądać go w pełnej krasie. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz samochód wyszlachetniał. W opcji będą m.in. podświetlany grill, nowa generacja matrycowych reflektorów (dwa razy więcej segmentów) czy ekran head-up. Na uwagę zasługują umieszczone na poszyciach drzwi lusterka, dzięki czemu kierowca cieszy się dużo lepszą widocznością w przód.

Poza tym, tak jak wcześniej, Kodiaq ma bardzo przestronne nadwozie z dużą ilością miejsca na nogi i nad głowami dla podróżujących w drugim rzędzie oraz funkcjonalny bagażnik.

Przy niezmienionym rozstawie osi nowy Kodiaq jest o ponad 6 cm dłuższy – co owocuje m.in. większym bagażnikiem. Skoda

Diesle wciąż w ofercie, dochodzi hybryda plug-in

Druga generacja modelu debiutuje z benzynowymi silnikami TSI oraz wysokoprężnymi jednostkami TDI (moc 150-204 KM), a także – po raz pierwszy – z hybrydowym napędem plug-in z silnikiem benzynowym. Wszystkie jednostki będą seryjnie współpracować z dwusprzęgłową przekładnią DSG.

https://magazynauto.pl/testy/dacia-sandero-eco-g-100-stepway-expression-skoda-fabia-1-0-tsi-110-monte-carlo-porownanie,aid,3295

Nowa Skoda Kodiaq – pierwsze wrażenia z jazdy

W ramach prezentacji mieliśmy okazję pokonać przedprodukcyjnymi Kodiaqami kilkadziesiąt kilometrów. Benzynowa wersja 1.5 TSI, podobnie jak w przypadku obecnej generacji, nadaje się do jazdy po mieście oraz do spokojnych podróży pozamiejskich bez znacznego obciążenia. Plus za żwawe reakcje skrzyni DSG oraz przyjemną, gładką pracę silnika i systemu start-stop (miękka hybryda). 150-konny diesel z uwagi na wysoki moment obrotowy sprawia wrażenie silniejszego i został dobrze wygłuszony.

Na tle aktualnej generacji uwagę zwraca lepsza pozycja kierowcy, za bardziej pionowo ustawioną kierownicą. Jednocześnie wciąż można poczuć się tu jak w aucie terenowym, bowiem fotel zamocowano wysoko i widać maskę silnika. Drugą odczuwalną cechą jest przyjemnie zbalansowane podwozie, które z wyczuciem tłumi dziury, a przy tym skutecznie chroni nadwozie przez przechyłami i „pływaniem”. Po części to zasługa zawieszenia DCC z amortyzatorami nowej generacji (dwuzaworowymi).

Nowa Skoda Kodiaq ma nie tylko większe nadwozie, ale i bogatszą ofertę silnikową. Skoda

Skoda Kodiaq: napędy

Silniki benzynowe

  • 1.5 TSI (150 KM)
  • 2.0 TSI (204 KM)

1,5-litrowa jednostka – z instalacja miękkiej hybrydy (mHEV).

Silniki Diesla

  • 2.0 TDI (150KM)
  • 2.0 TDI (193 KM)

Mocniejsze silniki 2.0 TSI oraz 2.0 TDI – seryjnie z 4x4.

Hybryda plug-in

  • iV 1.5 TSI (204 KM – syst.)

Akumulator 25,7 kWh, ponad 100 km zasięgu „na prądzie”, ładowanie AC 11 kW i DC 50 kW.

Nowa Skoda Kodiaq – naszym zdaniem

Nowy Kodiaq łączy walory poprzednika z bogatszym wyposażeniem i dostępnością hybrydy plug-in. Na szczęście w ofercie pozostały solidne spalinowe propozycje, a projektanci skupili się na poprawie ergonomicznych detali, a nie utrudnianiu obsługi.

ocena 5/5

W dobie elektryfikacji i cyfryzacji Skoda buduje rozsądnego rodzinnego SUV-a dla szerokiego grona klientów. najważniejsze jest to, czego jeszcze nie widać – nowy Kodiaq jest „bardziej premium”.

Marcin Sobolewski, „Motor”

Pierwsza generacja Skody Kodiaq – historia

2016 r.

  • Kodiaq – pierwszy SUV Skody na MQB
Skoda

Kodiaq był pierwszym – i największym – z nowych SUV-ów Skody budowanych na modułowej platformie MQB.

2018 r.

  • Kodiaq GT, czyli Coupe
Skoda

Ciekawostka z chińskiego rynku – wersja z mocno opadającym dachem, inspirowana autami z nadwoziem coupe.

  • Kodiaq RS z dieslem
Skoda

Dwa lata po debiucie do oferty Kodiaqa dołączył topowy wariant RS z 240-konnym biturbodieslem 2.0. 100 km/h w 6,9 s.

2021 r.

  • Czas na lifting
Skoda

Po 5 latach od premiery Skoda zmodernizował Kodiaqa. Smuklejszy design, opcjonalne reflektory matrycowe LED.

  • Kodiaq RS w wersji benzynowej
Skoda

W ramach liftingu RS z dieslem ustąpił miejsca odmianie benzynowej, zasilanej lżejszą jednostką 2.0 TSI (245 KM).

Idź do oryginalnego materiału