Najciekawsze restomody – Kimera EVO37

profiauto.pl 3 lat temu

Kimera EVO37 to hołd wobec Lancii 037 – ostatniego samochodu z napędem na tylne koła, który wygrał World Rally Championship.

Lancia 037 ma stałe miejsce w historii rajdów Grupy B

W 1983 roku tylnonapędowa Lancia 037 zdobyła tytuł mistrza świata wśród konstruktorów, zostawiając w pokonanym polu Audi Quattro. Zwycięstwo było wyjątkowym momentem, bo niedługo dominacja napędu na wszystkie koła stała się normą. Do tej legendy odwołuje się włoski projekt Kimera Automobili.

Nazywa się o Kimera EVO37 i jest dość wierny stylistyce oryginalnej Lancii 037

Linia i kształt są niemal identyczne, a jedyną zmianą w wyglądzie stanowią światła LED. Auto jest dłuższe od oryginału o 14 cm, a jego nadwozie zamiast z włókna szklanego wykonano z włókna węglowego, co z pewnością wpłynęło na obniżenie masy. Popracowano też nad zawieszeniem, za które odpowiada firma Ohlins, a Brembo dostarczyło nowe karbonowo-ceramiczne hamulce.

Silnik umieszczony wzdłużnie za plecami kierowcy to 4-cylindrowa, 2,1-litrowa jednostka od Italtecnica

Przeprojektowano go w zasadzie od podstaw, a osobą odpowiedzialną za wszelkie prace był znany inżynier Lancii – Claudio Lombardi. Nad autem pracowało zresztą więcej wybitnych specjalistów, by wymienić choćby Sergio Limone, Massimo Biasiona, czy Franco Innocentiego.

Dzięki turbosprężarce i dorzuceniu kompresora udało się wycisnąć ponad 505 KM i 550 Nm momentu obrotowego

Cała moc wędruje na tylne koła za sprawą manualnej, 6-biegowej przekładni. Ci którzy liczą na jakiekolwiek wspomagacze – to nie ten adres. Kierowca za kierownicą Kimery EVO37 zdany jest adekwatnie tylko na siebie i swoje umiejętności.

Kimera EVO37 – na rynek trafi jedynie 37 sztuk

Cenę 480 000 euro za egzemplarz ciężko nazwać okazyjną, ale z pewnością chętnych na taką interpretację legendy nie zabraknie. Debiut auta przewidziano na zbliżający się Goodwood Festival of Speed (lipiec),
a pierwsze dostawy do klientów rozpoczną się we wrześniu.

Zdjęcia: motor1.com

Idź do oryginalnego materiału