Najbardziej stroma droga w Polsce. Nie bez powodu nazywają ją "Rzeźnią"

1 dzień temu
Przejeżdżając przez poszczególne zakątki Polski, można natknąć się na prawdziwe perełki. Jedną z nich jest droga, która dla kierowców stanowi interesujące urozmaicenie trasy, dla rowerzystów natomiast prawdziwe zawody wytrzymałościowe. Już na samą myśl o tym wysiłku mogą rozboleć nogi.
Góra Laskowa koło Limanowej, nazywana również "Rzeźnią", to najbardziej stromy podjazd w kraju. Droga lokalna, która prowadzi do kilku domów prywatnych oraz stadniny koni, wygląda imponująco już na pierwszy rzut oka. I choć mogłoby się wydawać, iż nikt dobrowolnie nie chce podjąć się podróży tym odcinkiem, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Co ciekawe, trasa ta cieszy się sporym zainteresowaniem wśród rowerzystów.


REKLAMA


Zobacz wideo Rowerzysto! Uważaj i poznaj znaki drogowe


Największe nachylenie drogi w Polsce. Trasa ta prowadzi do stadniny koni
Zaledwie godzinę drogi od Krakowa, we wsi Laskowa (powiat limanowski, województwo małopolskie), znajduje się dość nietuzinkowa droga licząca nieco ponad kilometr, która została rozsławiona na całą Polskę dzięki swojemu charakterystycznemu położeniu. "Rzeźnia" wyróżnia się średnim nachyleniem 19 proc. na 1 km, 25 proc. na 500 m i 28 proc. na 100 m, przez co jest uznawana za najbardziej stromy podjazd w kraju. Warto jednak zaznaczyć, iż dla osób kierujących samochodami przejechanie tej trasy nie będzie stanowiło większego problemu (wyjątkiem może być sezon zimowy). Niemniej rowerzyści niezależnie od pory roku mają tutaj możliwość sprawdzić swoje siły.
Zobacz też: Ta wyspa co sześć miesięcy ma inne barwy narodowe. Od setek lat na zmianę rządzą nią dwa kraje
Przed wjazdem widnieje znak A-23, który ustawia się zawsze w miejscach wyróżniających się stromym podjazdem o nachyleniu wynoszącym 6 proc. (wyjątkiem są tereny górskie, gdzie informuje się o zmianie ułożenia drogi dopiero od 8 proc.). Towarzyszy mu także oznaczenie T-9 poświęcone dokładnemu poinformowaniu uczestnika ruchu o stopniu nachylenia. Zanim jednak ktoś zechce się podjąć tego wyzwania, warto potrenować na nieco skromniejszym odcinku, który znajduje się również na południu Polski.


Szlaki rowerowe w Polsce. Wjeżdżając na trasę, uważnie przyjrzyj się znakom
Za jeden z najbardziej wymagających podjazdów rowerowych przez długi czas uznawano trasę prowadzącą na Przełęcz Karkonoską. Odcinek ten liczy 15,7 proc. nachylenia na 1 km co również dla niejednej osoby stanowi spore wyzwanie. Najczęściej wymagające przejazdy można znaleźć na terenie niewielkich miejscowości, przez które prowadzą drogi lokalne. Dlaczego? Ponieważ ich budowa jest okupiona znacznie mniej rygorystycznymi przepisami w przeciwieństwie do zasad tworzenia dróg krajowych. Niemniej zawsze znajdują się przy nich odpowiednie oznaczenia. Oprócz tych wcześniej wspomnianych, jedną z równie popularnych tablic wystawianych przy tego typu ścieżkach jest znak A-22, który należy czytać jako "niebezpieczny zjazd".


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału