Motopodsumowanie tygodnia #52 – mocniejsze Audi RS 6 i RS 7, kamper nowej generacji od VW, księżycowa Toyota, nowy Opel Corsa i elektryczne megawatowe Lambo

1 rok temu

Przed Wami kolejne motopodsumowanie, tym razem będzie sporo mocnych aut, bo i mocniejsze Audi RS niż zwykle, nowe GLC od AMG już dostępne, ale też księżycowy projekt Toyoty, nowy koncept Opla, nowa Corsa, nowy Mercedes-AMG GT Coupé i elektryczne Lamborghini o mocy powyżej 1 megawata. Zapraszam.

Mocniejsze Audi RS 6 Avant performance i Audi RS 7 performance

Niemiecka marka ogłosiła wprowadzenie do oferty jeszcze mocniejszych wersji i tak już mocnych modeli RS 6 Avant i RS 7. W obydwu przypadkach warianty performance oznaczają m.in. wzrost mocy o 30 KM (do 630 KM) i momentu obrotowego o 50 Nm (do 850 Nm), sprint do setki w 3,4 s. (o 0,2 s. szybciej niż w wersjach bazowych RS 6 Avant i RS 7), matowe elementy nadwozia i niebieskie akcenty we wnętrzu.

Oprócz tego Audi obiecuje bardziej precyzyjne prowadzenie, dzięki wprowadzonej optymalizacji samoblokującego, międzyosiowego mechanizmu różnicowego. Seria performance to również nowe, lekkie, aż 22-calowe koła. Obydwa modele w wersji performance mają też poszerzone nadkola o 20 mm po każdej ze stron.

Volkswagen California Concept – kamper nowej generacji

Pierwsza California, dla której bazą był Volkswagen Transporter T3, zadebiutowała na światowych targach Caravan Salon w roku 1988. Dokładnie 35 lat i 260 000 wyprodukowanych pojazdów później, Volkswagen Samochody Dostawcze po raz kolejny organizuje światową premierę swojego modelu na tej największej imprezie branżowej odbywającej się w Düsseldorfie. California Concept to spojrzenie w przyszłość tej serii modelowej. Wersja produkcyjna nowej generacji Californii ma pojawić się w roku 2024. Auto będzie można oglądać już za kilka dni podczas targów Caravan Salon w Düsseldorfie (25.08 – 3.09.2023). Nowa California będzie pierwszą, która oferowana będzie również z napędem typu hybryda plug-in.

Toyota Lunar Cruiser

Pojazd, który widzicie na powyższej ilustracji to efekt współpracy Toyoty, Mitsubishi Heavy Industries oraz japońskiej agencji kosmicznej JAXA. Rozwijany od 2019 roku łazik księżycowy (czemu na samochody poza Ziemią mówimy „łazik”?). Pojazd ma z kabiną ciśnieniową dla dwóch członków załogi z awaryjnym miejscem dla dwóch kolejnych osób ma szansę uczestniczyć w przyszłych japońskich misjach załogowych. Zapewnia 7 metrów kwadratowych izolowanej od surowych warunków Srebrnego Globu przestrzeni. Pojazd ma być przygotowany na przetrwanie 10 lat i pokonanie 10 tys. km na bezdrożach Księżyca.

Napęd? Ma korzystać z wodorowych ogniw paliwowych zdolnych do regeneracji (RCF). Pojazd będzie miał panele słoneczne, zbiorniki na wodę oraz na wodór i silniki elektryczne. Technologia RCF umożliwia uzyskiwanie wodoru w procesie elektrolizy przy pomocy energii słonecznej, co w przypadku łazika będzie miało fundamentalne znaczenie w trakcie dni księżycowych (trwających 14 dni). Podczas nocy księżycowych (noc na Księżycu również trwa 14 dni) pojazd będzie korzystał z tych zapasów, a wodę, będącą efektem ubocznym wytwarzania energii w ogniwach paliwowych, zgromadzi w specjalnym zbiorniku, by wykorzystać ją ponownie do produkcji wodoru w trakcie dnia księżycowego. Perpetuum mobile? Nie, równanie spina się dzięki energii słonecznej pozyskiwanej w dzień. Oczywiście lata miną, zanim – o ile w ogóle – pojazd faktycznie trafi na Srebrny Glob.

Renault powiększa katalog aplikacji dla swojego systemu OpenR link

System OpenR link to najnowszy system multimedialny w autach francuskiej marki, znajdziemy go dziś w elektrycznym Megane E-Tech czy nowym Renault Austral. System jest oparty na fundamencie Android Automotive OS. Renault pochwaliło się, iż udostępniło bezpłatnie posiadaczom tych modeli zestaw aplikacji opracowanych specjalnie dla wymienionych modeli samochodów. Liczba aplikacji (11) nie jest może powalająca, ale pamiętajmy, iż platforma Android Automotive OS daje znacznie większe możliwości użytkownikom, którzy mogą w swoich autach korzystać nie tylko z aplikacji wydawanych przez producenta. Aplikacje sprawdzę, bo akurat w chwili gdy przygotowuję niniejszy materiał mam do dyspozycji model Renault Austral. Wnioski opublikuję w dedykowanym temu pojazdowi materiale.

Koncepcyjny Opel Experimental z koncepcyjną oponą Goodyear

Opel zaprezentował koncepcyjny model Opel Experimental. Stylistycznie auto ma pokazywać jaką drogą marka ma podążać przez najbliższe lata. Auto faktycznie będzie można zobaczyć podczas targów IAA Mobility w Monachium (5-10 września br.). Styl pozostawiam Waszej ocenie, ja natomiast chciałem zwrócić uwagę na jeszcze jedną ciekawostkę. Koncepcyjny Opel Experimental „obuto” w nowe, eksperymentalne ogumienie Goodyear, w którym ścianka boczna opony została zintegrowana stylistycznie z felgą koncepcyjnego pojazdu niemieckiej marki.

Mercedes-AMG GLC 43 4Matic SUV już dostępny w Polsce

Klienci zainteresowani mocną wersją najnowszego SUV-a GLC Mercedesa mogą już zamawiać w naszym kraju przygotowany w Affalterbach wariant Mercedes-AMG GLC 43 4Matic SUV. Ten usportowiony wariant nowego GLC przyciąga wzrok między innymi osłoną chłodnicy AMG z pionowymi poprzeczkami oraz specyficznym przednim zderzakiem z prowadnicami powietrza i chromowanymi wykończeniami. Do napędu GLC 43 4MATIC służy dwulitrowy czterocylindrowy silnik AMG z elektryczną turbosprężarką, rozwijający moc 310 kW (421 KM). Rozrusznikoalternator z napędem pasowym (BSG) na krótko zapewnia dodatkowe zwiększenie mocy w dolnym zakresie obrotów silnika o 10 kW (14 KM). Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje jedynie 4,8 s. Standardowa specyfikacja obejmuje napęd na wszystkie koła, zawieszenie AMG RIDE CONTROL z adaptacyjną regulacją tłumienia, aktywną tylną oś skrętną i błyskawicznie zmieniającą biegi przekładnię. Ceny w Polsce startują od 398 900 zł.

Zupełnie nowy Opel Corsa wjeżdża do Polski

Opel Corsa doczekał się zmian. Marka obiecuje więcej elektryfikacji, technologii, osiągów i więcej Corsy w Corsie. Opel otworzył już zamówienia na najnowszą Corsę, ceny startują od 77 200 zł choć auto na żywo będzie można zobaczyć dopiero podczas nadchodzących targów IAA Mobility w Monachium we wrześniu. Gamę silników benzynowych tworzą jednostki o mocy 55 kW/75 KM z 5-biegową manualną skrzynią biegów oraz 74 kW/100 KM z 6-biegową skrzynią manualną lub 8-biegową skrzynią automatyczną. Natomiast Opel Corsa Electric dostępny będzie z nowym silnikiem elektrycznym o mocy 115 kW/156 KM.

Nowy Mercedes-AMG GT Coupé

Niemiecka marka przedstawiła drugą generację sportowego Mercedesa-AMG GT Coupé. Jego charakter wyostrzają zaawansowane technicznie rozwiązania, takie jak zawieszenie AMG Active Ride Control z aktywną stabilizacją przechyłów, standardowa skrętna tylna oś i aktywna aerodynamika. Po raz pierwszy sportowe coupé przenosi swoją siłę napędową na drogę, korzystając z całkowicie zmiennego napędu na wszystkie koła AMG Performance 4MATIC+. To wszystko w połączeniu z 4,0-litrowym silnikiem V8 biturbo AMG. Architektura sportowego samochodu AMG, z wyrafinowaną aluminiowo-kompozytową strukturą nadwozia, pozwala wygospodarować wnętrze w układzie 2+2. W momencie rynkowej premiery drugiej generacji AMG GT Coupé debiutują warianty AMG GT 63 4MATIC+ Coupé o mocy 430 kW (585 KM) oraz AMG GT 55 4MATIC+ Coupé o mocy 350 kW (476 KM).

Lamborghini Lanzador – koncepcyjny elektryk z Sant’Agata Bolognese

Lamborghini Lanzador to zaprezentowane przed kilkoma dniami włoskie, sportowe Grant Turismo o dużym, jak na tę markę, prześwicie i miejscami 2+2. Tym co najbardziej wyróżnia ten koncepcyjny jeszcze model jest napęd. To w pełni elektryczne Lambo, z napędem na wszystkie koła i elektrycznym silnikiem na każdej osi z mocą szczytową przekraczającą… megawat! Oczywiście można tylko zgadywać realne parametry takiego napędu i dynamikę wykorzystującego go pojazdu. To śmiały koncept, choć w przypadku tej marki nie mam wątpliwości, iż chętnych by nie brakowało.

Idź do oryginalnego materiału