Motocykl 125 na kat. B to świetny pomysł na start motocyklowej paski lub/i ekonomiczna forma transportu. Od czego zacząć, żeby spełnić o nim marzenie? Przede wszystkim od przekonania się, czy to pasja dla was, a później to same przyjemności – czyli zakupy i frajda z pierwszych kilometrów na jednośladzie.
Motocykl 125 na kat. B – od czego zacząć?
Motocykl 125 – czy warto?
Wiele osób, które już złapały bakcyla motocyklowego, zadaje sobie pytanie – lepiej zacząć od motocykla 125 na kat. B czy zdobyć kat. A i kupić większy motocykl? Plusy z wyboru motocykla 125 są takie, iż łatwiej nauczyć się na takim motocyklu jeździć oraz jest to rozwiązanie tańsze w realizacji i utrzymaniu pojazdu, niż zakup i utrzymanie większego motocykla, razem z wyrobieniem kat. A. Mały motocykl jest zwinny, świetnie się sprawdza podczas jazdy miejskiej, wszędzie się wciśnie i w dodatku mało pali.
Minus jest taki, iż pojemność 125 ma swoje ograniczenia, które można odczuć podczas dłuższych wyjazdów turystycznych. Przyspieszenia, prędkość, komfort i stabilność, jakie oferuje motocykl 125, mogą nie być wtedy wystarczające. Odpowiedź zależy więc od tego, jak macie zamiar korzystać ze swojego motocykla. Warto też wziąć pod uwagę swój wzrost i wagę, żeby do nich dopasować wielkość motocykla, bo to też ma wpływ na jakość jazdy nim. Najlepiej usiąść na kilku motocyklach, np. w salonie motocyklowym czy komisie i wyrobić sobie zdanie na temat tego, jaka pozycja zapewnia nam komfort.
Czy warto kupić motocykl chiński?
Zwykle, po podjęciu decyzji o zakupie motocykla 125, stoi się przed dylematem – zakupić nowy motocykl chiński/indyjski czy używany marki japońskiej, włoskiej, austriackiej, szwedzkiej? Taki wybór powinien być przede wszystkim przemyślany i poprzedzony rozeznaniem na rynku. Warto wziąć pod uwagę opinię użytkowników danego modelu (można poszukać tematycznego forum na Facebooku i zapytać) oraz opinie mechaników (co do ilości napraw i dostępności części).
Motocykle europejskie mają opinie mniej awaryjnych, a i dostępność części do nich zwykle nie jest problemem. Wybierając je, pozbawimy się jednak frajdy wybierania nowego motocykla, wedle własnego upodobania, zadowalając się tym, co znajdziemy w ofertach maszyn używanych w różnym stanie. o ile motocykl 125 to wasza inwestycja na długie lata, to warto przyjrzeć się jak wygląda status danego modelu po latach użytkowania.
Zakup odzieży motocyklowej na 125
W naszym kraju do jazdy motocyklem potrzebny jest tylko kask. Jednak wystarczy sobie wyobrazić, co się stanie w sytuacji, gdy nagle podczas jazdy spadniemy z motocykla (w wyniku upadku czy wypadku), by zdać sobie sprawę, iż ochrona głowy to nie wszystko. Bo przecież cenimy sobie swoje sprawne ręce, więc warto je chronić rękawicami. Wiemy też jak bolą urazy, siniaki, zdarta skóra, a czasami i złamania/obicia – dlatego warto pomyśleć o ochronie całego ciała.
Odzież motocyklowa nie musi być bardzo droga, żeby spełniała swoje zadanie. Zachęcamy do odwiedzenia kilku sklepów motocyklowych lub podpytania znajomych motocyklistów, co by mogli polecić w budżecie, jakim dysponujecie. Odzież motocyklowa powinna służyć latami, warto więc przemyśleć swój zakup pod tym kątem.
Zobacz także: Kaski motocyklowe – czym się różnią? Na co zwrócić uwagę?
Motocykl 125 na kat. B – od czego zacząć?
Najlepiej jest zacząć od sprawdzenia, czy jazda motocyklem 125 to jest to, czego szukacie i potrzebujecie. Jazda motocyklem nie jest dla wszystkich, a początkowa fascynacja tematem nie zawsze gwarantuje późniejsze zadowolenie. Nauka jazdy motocyklem 125 dla jednego może być łatwa, a dla innego być „drogą przez mękę”. Warto się o tym przekonać, jeszcze przed wydaniem pieniędzy na własny motocykl i strój. Bo z motocyklem może być tak, jak ze sprzętem/ubiorem sportowym, który zakupiliście z gorącym postanowieniem poprawy swojej kondycji, a teraz leży w szafie i powoduje wyrzuty sumienia.
Jak się nauczyć jeździć na motocyklu 125?
Tu z pomocą przychodzą szkoły jazdy, gdzie można wykupić pojedyncze lekcje nauki jazdy na motocyklu o pojemności 125. Skorzystanie z takiej oferty niesie wiele korzyści. Po pierwsze pozwoli się przekonać, czy jazda motocyklem jest tym, czego szukacie. Po drugie – nauka jazdy z doświadczonym instruktorem uchroni was przed uczeniem się na własnych błędach i pozwoli poznać prawidłową technikę jazdy. Jazda motocyklem znacznie różni się od jazdy samochodem, a ewentualne błędy początkującego, które popełnicie w ruchu drogowym, mogą mieć katastrofalne skutki.
Wyszukaj: szkoły nauki jazdy motocyklem
Dlatego tez warto stopniować sobie trudność nauki jazdy i pierwsze trasy planować na drogach mniej uczęszczanych. Zanim wyskoczycie na miasto, gdzie dzieje się bardzo dużo – dobrze jest mieć jazdę motocyklem opanowaną do tego stopnia, by wszystkie czynności robić odruchowo i móc się skupić na otoczeniu.
A o ile znacie doświadczonego motocyklistę/tkę – to nie bójcie się poprosić o pomoc przy nauce lub wyborze motocykla. Większość motocyklistów uwielbia rozmawiać o swojej pasji, doradzać i zarażać entuzjazmem. Ich doświadczenie może być konkretnym wsparciem w pierwszych krokach na drodze motocyklowej pasji.