W precedensowej sprawie dotyczącej instalacji ładowarki do samochodu elektrycznego, Sąd Rejonowy w Warszawie stanął po stronie właściciela miejsca parkingowego. Zgodnie z wyrokiem, wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa blokować montażu stacji ładowania, jeżeli nie zagraża to bezpieczeństwu innych lokatorów. Wyrok otwiera nowy rozdział w kwestii prawa do elektromobilności w budynkach wielorodzinnych.
Precedensowy wyrok w sprawie ładowarki do samochodu elektrycznego
Pan Krzysztof o zgodę na montaż ładowarki do samochodu elektrycznego w garażu starał się od 2023 roku. Zasadność jego planów potwierdziła zlecona ekspertyza, z której jednoznacznie wynikało, iż instalacja jest dopuszczalna. Przeszkodą była wspólnota mieszkaniowa, której członkowie utrzymywali, iż montaż ładowarki może zagrażać bezpieczeństwu pozostałych lokatorów. Pan Krzysztof nie zrezygnował ze swoich planów – w lutym 2024 roku złożył pozew do Sądu Rejonowego w Warszawie.
– Sprawa wyglądała tak, jakby zarząd wspólnoty szukał kruczków prawnych, aby zablokować montaż stacji ładowania przy moim miejscu parkingowym – tłumaczył pan Krzysztof.
Wyrok zapadł po dwóch latach – 8 kwietnia 2025 roku sąd przyznał rację składającemu pozew i uznał, iż zarząd naruszył przepisy ustawy o elektromobilności.
– Dobra wiadomość dla elektromobilności, zła dla „wspólnotowych strażników kabla”! […] To ważne orzeczenie potwierdza, iż prawo stoi po stronie mieszkańców chcących ładować swoje auta w domu – ocenił ten wyrok we wpisie na LinkedInie Dawid Piorun, prezes Arinea sp z o.o., firmy budującej stacje ładowania samochodów elektrycznych.
Po otrzymaniu wyroku pan Krzysztof rozważa pozew cywilny o odszkodowanie za koszty ładowania, które musiał ponieść w związku z brakiem zgody na montaż własnej ładowarki.
Montaż stacji ładowania w garażu – przepisy w 2025 roku
Zgodnie z prawem od 24 grudnia 2024 roku, na podstawie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, w budynkach wielorodzinnych, w których znajdują się więcej niż trzy lokale, montaż punktu ładowania zależy od zgody wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni, lub zarządcy. Równocześnie wyrok sądu jednoznacznie wskazuje, iż właściciel miejsca postojowego ma prawo korzystać z niego zgodnie z jego przeznaczeniem, a montaż stacji ładowania, nie narusza bezpieczeństwa pozostałych mieszkańców. Oznacza to, iż wspólnota nie ma prawa arbitralnie blokować takich inwestycji.
Od 2025 roku w życie weszły również nowe przepisy dotyczące punktów ładowania w budynkach mieszkalnych i lokalach usługowych. Na mocy ustawy o elektromobilności każdy właściciel biurowca i centrum handlowego, hotelu, obiektu sportowego i kulturalnego jest zobowiązany do zainstalowania ładowarki na parkingu, o ile oferuje więcej niż 20 miejsc postojowych. W przypadku nowopowstałych budynków mieszkalnych deweloper musi zapewnić przyłącze dla minimum jednej ładowarki do “elektryka” na 10 miejsc postojowych.
Źródła: finanse.wp.pl, msn.com, tvnturbo.pl
Fot. Canva