MObywatel dla zmotoryzowanych – dokumenty auta i kierowcy w telefonie. Zasady działania i możliwości aplikacji

10 miesięcy temu

Dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy i polisy OC kierowcy nie muszą wozić ze sobą od dawna, ale czasami warto mieć je pod ręką. Choćby w telefonie, co umożliwia aplikacja mObywatel.

Obowiązek posiadania przy sobie w trakcie prowadzenia auta dowodu rejestracyjnego i polisy OC został zniesiony pod koniec 2018 roku, od 2020 roku nie trzeba też wozić prawa jazdy.

Dane pojazdu, informacje o ubezpieczeniu obowiązkowym i uprawnieniach kierowcy zgromadzone są Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, do której zdalny dostęp mają uprawnione służby, m.in. policja. W razie kontroli lub interwencji nie będziemy więc musieli się legitymować – potrzebne dane patrol pozyska we własnym zakresie.

https://magazynauto.pl/porady/nagrales-pirata-drogowego-jak-i-gdzie-to-zglosic,aid,1622

Czasami jednak dokumenty się przydają. Uczestnicy drobnej stłuczki mogą załatwić wszystko między sobą, bez wzywania mundurowych. To przyspieszy sprawę i pozwoli na uniknięcie mandatu dla sprawcy. Konieczne jest jednak przepisanie danych z prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i OC do wspólnego oświadczenia. Prawo jazdy będzie trzeba okazać także np. przy wypożyczaniu auta.

Zamiast papierowych dokumentów możemy mieć ich cyfrowy substytut, obowiązujący w naszym kraju na takich samych zasadach co fizyczne oryginały. Trzeba tylko zarejestrować się w rządowej aplikacji mObywatel 2.0. Po zakończeniu szybkiej procedury wszystko trafi na nasz telefon.

https://magazynauto.pl/porady/oszczedzaj-sma-rtfonem,aid,321

Dane dostępne przez mObywatel

Elektroniczny dowód rejestracyjny, prawo jazdy i potwierdzenie opłaty OC z aplikacji mObywatel są tak samo ważne jak fizyczne dokumenty. Uwaga – dokumenty są ważne tylko w Polsce! Za granicę trzeba zabrać oryginały.

Dowód rejestracyjny

Elektroniczny dowód rejestracyjny (zakładka Moje pojazdy) zawiera m.in. informacje o:

  • polisie OC
  • terminie ważności badania technicznego
  • historii pojazdu
  • danych identyfikacyjnych wszystkich zarejestrowanych na siebie samochodów

Prawo jazdy

Cyfrowe prawo jazdy zawiera wszystkie dane z papierowego odpowiednika, czyli m.in.:

  • posiadane kategorie
  • daty uzyskania uprawnień i wystawienia dokumentu
  • numer (blankietu też)
  • organ wydający dokument
  • mObywatel pozwala też na sprawdzenie punktów karnych i mandatów

Wyrabianie (m)dokumentów

Wszystkie etapy procedury przechodzimy z poziomu aplikacji. Nie trzeba składać dokumentów, chodzić do urzędu itp.

Pobieranie aplikacji

Zaczynamy od pobrania bezpłatnej aplikacji mObywatel 2.0. Dostępna na urządzenia z Androidem w wersji 7.0 lub z systemem iOS 15 (albo nowszymi).

Aktywacja

mObywatel Na tym etapie najważniejszy jest wybór hasła (minimum 8 znaków, duża i mała litera, cyfra, znak specjalny). Trzeba też udzielić wymaganych zgód.

Podpis elektroniczny

Dodajemy pierwszy dokument – jest to dowód osobisty. Konieczne jest zatwierdzenie działania poprzez profil zaufany lub bankowość elektroniczną.

Dodawanie dokumentów

Gdy już mamy mDowód, możemy dodać kolejne dokumenty – mPrawo jazdy i Moje pojazdy (czyli swoje dowody rejestracyjne). Dostępne są też liczne e-usługi.

Idź do oryginalnego materiału