Większość kierowców doskonale wie, ile można jechać na autostradzie, ale kwestia minimalnej prędkości bywa niejasna. Zobaczmy, co na ten temat mówią przepisy.
W Polsce systematycznie przybywa dobrych jakościowo autostrad, stąd w naturalny sposób korzysta z nich coraz więcej kierowców. Wśród nich są osoby, którzy dotychczas preferowali inne drogi. Niestety, nie zawsze zdają sobie oni sprawę z panujących na autostradzie przepisów. To już niedaleka droga do tragedii, bowiem wystarczy jeden nieodpowiedzialny kierowca, by autostrada z szybkiej i bezpiecznej drogi stała się miejscem, w którym doszło do poważnego wypadku. Przeważnie następują one wskutek lekceważącego podejścia do ograniczeń prędkości. Warto zdawać sobie sprawę, iż na drogach szybkiego ruchu równie niebezpieczna jak przekraczanie prędkości jest również jazda ze zbyt niską prędkością. Kwestia minimalnej dopuszczalnej prędkości na autostradzie dla wielu wciąż pozostaje niejasna, co nie powinno dziwić z uwagi na fakt, iż w przepisach ciężko znaleźć na ten temat jakiekolwiek konkrety. Ile wobec tego trzeba jechać minimum na autostradzie?
Minimalna prędkość na autostradzie. Co o niej mówią przepisy?
O ile prawo w sposób jednoznaczny określa dopuszczalną maksymalną prędkość na autostradzie, tak w przypadku prędkości minimalnej trzeba głębiej zajrzeć w przepisy. Po pierwsze mówią one (a konkretnie art. 19 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym), że:
„Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.”
Oprócz tego ustęp drugi tak reguluje kwestie prędkości, z jaką powinien poruszać się pojazd na drogach
„Kierujący pojazdem jest obowiązany:
- jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;
- hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;
- utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu”
Bardziej konkretnych informacji można się jednak doszukać dopiero w definicji autostrady. Według art. 2 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym autostrada jest drogą oznaczoną odpowiednimi znakami, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość wynoszącą co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep. Wspomnianej prędkości 40 km/h nie można jednak uznać za oficjalną minimalną prędkość na autostradzie. Jest to bowiem prędkość, jaką musi rozwijać pojazd, by w ogóle mógł wjechać na autostradę. W świetle przepisów musi to być pojazd samochodowy, stąd z autostrad nie mogą korzystać np. motorowery i pojazdy wolnobieżne.
Minimalna prędkość na autostradzie – ile wynosi?
Ile wobec tego można minimum jechać na autostradzie? Konkretnych zaleceń nie ma, stąd trzeba zdać się na zdrowy rozsądek i pamiętać o obowiązku jazdy z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierowcom. Na autostradzie, gdzie większość samochodów jedzie znacznie więcej niż 100 km/h (lub wręcz korzysta z dopuszczalnych 140 km/h), jazda z prędkością 40 km/h z pewnością nie ułatwi „życia” innym uczestnikom ruchu. To samo można powiedzieć choćby w przypadku wyższych prędkości rzędu 50-70 km/h, nie mówiąc już o tym, iż tak wolno poruszający się pojazd stwarza na autostradzie niebezpieczeństwo. Inna sprawa, iż za zbyt wolną jazdę grozi mandat z tytułu tamowania lub utrudniania ruchu na drodze publicznej (do 500 zł).
Powyższe zalecenia tracą na znaczeniu, gdy na drodze stoi znak C-14 „prędkość minimalna”. Oznacza on, iż kierujący ma obowiązek poruszania się z prędkością nie mniejszą niż określona na znaku, chyba iż warunki drogowe wymagają zmniejszenia tej prędkości. Odwołanie nakazanego limitu minimalnej prędkości stanowi znak C-15.
Oczywiście nie oznacza to, iż na autostradzie w każdej sytuacji trzeba jechać szybko. Kierowca powinien na bieżąco dostosowywać prędkość do innych uczestników ruchu oraz zmieniających się warunków pogodowych, a także do rzeźby terenu oraz konkretnych odcinków autostrad (np. zwolnić na fragmencie z mniej łagodnymi łukami albo z wieloma zjazdami).
Polecamy również:
Ograniczenia prędkości i inne limity na autostradach. Musisz je znać!
Autostrady w Polsce. Jest ich więcej niż myślisz