Przyjechałem brudnym autem, wyjechałem naprawdę czystym. Przy okazji przekonałem się, jak działają nowe myjki wysokociśnieniowe Kärcher do użytku domowego. Mowa o modelach od K2 do K7.
Żółty pył jest wszędzie. Po raz pierwszy można było zobaczyć go mniej więcej w połowie kwietnia, a artykuły na ten temat tłumaczą, iż zostanie z nami mniej więcej do połowy czerwca. Skąd się bierze? To efekt pylenia drzew iglastych. Najbardziej widać go oczywiście na samochodach. A najmocniej – na tych z ciemnym lakierem. Tak się składa, iż moje auto jest czarne.
Lubię, gdy auto jest czyste
Niektórzy nie przywiązują do tego większej wagi, ale dla mnie to naprawdę ważne. Lubię myć auto, a wizyta na pobliskim „bezdotyku” to dla mnie sposób na relaks. Szkoda, iż robi się to coraz droższe. No i teraz, przez żółty pył, auto brudzi się błyskawicznie. Dobrze, iż nie szkodzi on na stałe lakierowi – ale wygląda nieciekawie.
Chciałbym nie musieć jeździć na myjnię, stać tam w kolejkach (no dobrze, zwykle ich unikam i wybieram się w nocy) i dorzucać kolejnych monet. Jednocześnie lubię myć auto. Rozwiązanie dla mnie nazywa się „własna myjka ciśnieniowa”. Jest tylko jeden problem. Nie mam podwórka, na którym mógłbym legalnie i w spokoju myć auto. Ale jeżeli wy macie, czytajcie dalej. Sprawdziłem nowe myjki firmy Kärcher.
Ta nazwa często służy za synonim słowa „myjka ciśnieniowa”
Kärcher to prawdziwa legenda tej branży. Tak jak na sportowe buty mówi się „adidasy”, tak i myjki ciśnieniowe są określane jako Kärcher, niezależnie od tego, jakiej tak naprawdę są firmy. Trzeba jednak przyznać, iż to rzeczywiście lider rynku. Nie bez powodu.
Podczas wizyty w pewnej podwarszawskiej miejscowości zobaczyłem najnowszą ofertę firmy – czyli modele K2, K3, K4, K5, K6 i K7. Są przeznaczone do użytku prywatnego – czyli możesz korzystać z nich w sobotni poranek przed swoim garażem. Nazwa oznacza klasę wydajności. Im wyższa klasa wydajności, tym sprzęt ma bogatsze wyposażenie i szersze możliwości zastosowań. Są jednak kwestie, które je łączą.
Elementy wyposażenia myjek
Nowa gama myjek wysokociśnieniowych została wyposażona w szybkozłącza Quick Connect, wąż ssące do środka czyszczącego, uchwyt na lance spryskujące i wysokociśnieniowy pistolet spustowy. Każdy z modeli ma inne akcesoria. Poza myjką K2, wszystkie modele mają koła, co ułatwia ich przemieszczanie. Z kolei sprzęty K4 i wyższe mają silnik elektryczny chłodzony wodą.
Silny i dokładny strumień wody pozwala na usunięcie brudu (np. żółtego pyłu…), a także mocniejszych zabrudzeń. W przypadku lancy Vario Power (w wyższych modelach) można regulować – bezstopniowo, więc to łatwe i płynne – ciśnienie. Zależnie od potrzeb. W każdym modelu – z podstawowymi włącznie – ciśnienie jest wystarczające, by skutecznie umyć samochód i nie tylko. W przypadku topowego modelu K7 WCM ciśnienie wynosi 180 barów, a sprzęt może tłoczyć 600 litrów na godzinę. Ma też 10-metrowy wąż (w innych modelach ma 4, 6 lub 8 metrów).
Myjki K2-K7 wyróżnia nowoczesny, modułowy design. Urządzenia są estetyczne, dobrze wykonane i proste w obsłudze. Różnią się wyglądem (np. w wyższych modelach skonfigurowanych w opcji Premium mamy bęben na wąż, w niższych odwiesza się go na hak dodany do wyposażenia). Waga najmniejszego sprzętu to zaledwie 4,66 kg (bez akcesoriów). Topowe urządzenie waży ponad 19 kilogramów, jednak nie ma się o co martwić – zainstalowane przez producenta koła sprawiają, iż myjka z łatwością przesuwa się podczas mycia czy przywożenia na miejsce z garażu.
Mycie samochodu to nie wszystko
Efekt był naprawdę miły dla oka. Na karoserii mojego auta nie pozostał ślad ani po żółtym pyle ani po innych zabrudzeniach. Resztki ptasich odchodów (uwielbiam, gdy nie ma do wyboru innych miejsc niż te pod drzewem…), fragmenty asfaltu i smoły, błoto – to wszystko zostało doskonale zmyte. Zobaczyłem na nowo, jak dobrze potrafi wyglądać mój wóz. Ale sprzęt Kärcher nie służy tylko do cieszenia kierowców.
Tak naprawdę, używanie myjek tylko do mycia auta oznacza… iż nie dajemy im szans, by mogły się w pełni wykazać. Mało tego – używanie słowa „myjka” też jest pewnym niedopowiedzeniem. To prawdziwe urządzenie wielofunkcyjne. Ich „umiejętności myjące” rewelacyjnie sprawdzą się przy czyszczeniu elewacji czy kostki na podwórku. Można za ich pomocą, po doposażeniu w dodatkowe akcesoria na przykład przetykać rury i rynny czy piaskować na mokro. Mycie elewacji myjką jest nie tylko przyjemnie satysfakcjonujące, ale i może zupełnie zmienić wygląd budynku. Dzięki marce Kärcher można sobie przypomnieć, iż te ściany rzeczywiście były kiedyś białe, a nie szare.
Tego akurat sprawdzić niestety nie mogłem, bo… trudno zjawić się na spotkaniu razem z całym domem (czy raczej blokiem, jak w moim przypadku). Jedno jest pewne – gdy kiedyś dorobię się domu, myjka będzie wyposażeniem obowiązkowym. W sobotnie poranki będę niedostępny dla nikogo, a moje auto zawsze będzie czyste…
Materiał powstał we współpracy z firmą Kärcher