Mercedes-Benz Polska wspiera technologicznie Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

3 miesięcy temu
  • Partnerem technologicznym MCNC jest Mercedes-Benz Polska, który w otwartym lobby – dostępnym
    bezpłatnie, przed sekcją biletowaną – stworzył specjalną wystawę na temat mobilności.
  • Wystawa zabiera gości w podróż przez dzieje motoryzacji na przykładzie Mercedes-Benz
    – najstarszego producenta samochodów na świecie – i pomaga zrozumieć kierunek, w którym podąża nowoczesna mobilność, podkreślając znaczenie elektromobilności dla redukcji emisyjności.
  • Pierwszego dnia otwarcia odbyły się m.in. wykład Rogera Penrose’a, noblisty z dziedziny fizyki, oraz
    debata naukowa na temat muzyki kosmosu i koncert Leszka Możdżera, a drugiego – pokazy naukowe i animacje dla dzieci, spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem oraz występ Majki Jeżowskiej.
  • Centrum Cogiteon wspiera lokalny dealer Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive, który
    dostarczył elektrycznego Mercedesa EQV – ten lokalnie bezemisyjny, komfortowy van będzie służył
    naukowcom i pracownikom Cogiteonu do odwiedzania szkół w ramach misji „Odkryj to!”.

Wielkie otwarcie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon (MCNC). To unikalne miejsce, stworzone z myślą o edukacji przez zabawę i angażowanie się w samodzielne lub zespołowe eksperymenty naukowe oraz projekty badawcze i społeczne. Misją instytucji jest rozbudzanie w uczestnikach zamiłowanie do nauki, pomaganie w zrozumieniu świata, budowanie postawy kreatywności, otwartości i nawyków twórczego, ale też krytycznego myślenia. Partnerem technologicznym Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon (MCNC) jest Mercedes-Benz Polska, który w otwartym lobby prezentuje specjalną wystawę o przeszłości i teraźniejszości motoryzacji. Wyjaśnia ona najważniejsze wyzwania mobilności na przyszłość, pomagając zrozumieć zagadnienia zrównoważonego rozwoju i uzyskać odpowiedź na pytanie, dlaczego to elektromobilność jest optymalnym środkiem do realizacji celu zerowania emisyjności transportu.

Jedyne takie miejsce na mapie południowej Polski

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon (MCNC) to instytucja edukacyjno-technologiczna, która przyjmuje na siebie niezwykle odpowiedzialne zadania i zamierza działać na wielką skalę. Jej hasłem przewodnim jest „Odkryj to!” – i te dwa krótkie słowa doskonale opisują misję placówki: edukowanie przez działanie oraz zachęcanie do samodzielnego zgłębiania wiedzy i krytycznego myślenia. Od neuronów po konstelacje, od pachnącej muffinki po warkot wiertarki – Cogiteon to miejsce pozwalające na eksperymentowanie, zmianę perspektywy, spróbowanie czegoś nowego lub doskonalenie umiejętności.

W Cogiteonie przestrzeń doświadczania, tworzenia, dialogu i edukacji łączy się z możliwością odpoczynku pośród szumiących liści i traw. Siedziba centrum mieści się przy al. gen. T. Bora-Komorowskiego w Krakowie. Znajdują się tam m.in.: nowoczesna ekspozycja stała „Człowiek i jego marzenia” (która będzie obejmować ponad 100 interaktywnych urządzeń), a także 6 specjalistycznych laboratoriów i pracowni edukacyjnych, Akademia Dzieci z osobną ekspozycją o polskiej przyrodzie oraz strefa konferencyjna. Na dachu czeka ogólnodostępny ogród spacerowy, a obok budynku – park z licznymi drzewami i krzewami, placem zabaw oraz plenerowymi eksponatami. Cały teren inwestycji zajmuje ok. 4 ha, z czego ¾ to tereny zielone. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi ok. 14 tys. m kw. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Specjalna wystawa Mercedes-Benz Polska o przyszłości mobilności

Mercedes-Benz Polska wspiera Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon jako partner technologiczny, bowiem cele misyjne placówki wpisują się w wartości producenta luksusowych aut ze Stuttgartu: kształtowanie postawy otwartości, aktywności i ciekawości świata, pogłębianie wiedzy naukowej oraz wyzwalanie potencjału wynikającego ze współpracy przedstawicieli różnych dziedzin.

Partnerstwo zyskało wymiar praktyczny: Mercedes-Benz Polska ma w gmachu Cogiteonu własną wystawę, poświęconą szeroko pojętej przyszłości mobilności. Wystawa jest zlokalizowana w lobby, przed sekcjami biletowanymi, toteż każdy gość może obejrzeć ją bezpłatnie. Na przykładzie Mercedes-Benz, najstarszego producenta samochodów na świecie, przybliża ona dzieje motoryzacji, począwszy od trójkołowca Carla Benza z 1886 r. – pierwszego automobilu w historii. Ta podróż przez rozwój samochodu ma jednak konkretny cel: zrozumienie tego, co już się wydarzyło, ma pomóc widzom w holistycznym spojrzeniu na mobilności przyszłości oraz wyzwania, jakie stoją przed nią w kontekście zmieniającego się świata i klimatu.

Wystawa Mercedes-Benz w przystępny, obrazowy sposób wyjaśnia przyczyny rewolucji związanej z wejściem w epokę elektromobilności, za którą stoi potrzeba wpływająca na życie nas wszystkich – potrzeba zrównoważonego rozwoju. Odwiedzający będą mogli prześledzić drogę, jaką samochody – nie tylko Mercedesy – pokonały do dziś i sprawdzić, co czeka nas w niedalekiej przyszłości. Dowiedzą się, czym jest zrównoważony rozwój, co już teraz umożliwia zautomatyzowana jazda i dlaczego zamiast tankować auta będziemy je ładować, a inteligentna nawigacja oraz nowe technologie pozwolą nam poruszać się w sposób bardziej ekologiczny. Odkryją ekscytujące historie i ciekawostki, które wzbogacą spojrzenie na świat motoryzacji i pozwolą lepiej zrozumieć wyzwania, przed jakimi staje współczesna mobilność.

Cieszymy się, iż razem z Mercedes-Benz Polska podzielamy wspólne wartości, takie jak innowacja, dialog i zrównoważony rozwój. Kiedy łączą nas wspólne wartości, kooperacja pomiędzy instytucjami kulturalno-oświatowymi a sektorem prywatnym może być nie tylko korzystna, ale i inspirująca dla obu stron” -powiedział Oskar Błachut z działu komunikacji Cogiteonu.

Jako jeden z pionierów epoki elektromobilności, Mercedes-Benz przybliża gościom Cogiteonu przełomowe wynalazki w dziejach motoryzacji, naświetlając perspektywy związane z rozwojem aut elektrycznych – i podkreślając, iż właśnie jesteśmy świadkami dynamicznego postępu w tym obszarze. U podstaw tego postępu niezmiennie leży motto Carla Benza, twórcy pierwszego samochodu z 1886 r.: „Zamiłowanie do wynalazków nigdy nie wygasa”. Te słowa najpełniej oddają pionierskiego ducha Mercedes-Benz – firmy, która od prawie 140 lat nieustannie napędza innowacyjność i przekracza granice tego, co wcześniej wydawało się nierealne. Do dziś Mercedes-Benz zapisał na swoim koncie ponad 90 000 zgłoszeń patentowych, umacniając się na pozycji technologicznego lidera – w służbie wydajności, bezpieczeństwa i komfortu. W skrócie: by życie człowieka było lepsze.

Na przestrzeni dekad Mercedes-Benz udowodnił, iż jest czymś więcej niż producentem najbardziej pożądanych samochodów świata. Nasza marka odpowiada za wiele innowacji, które uczyniły jazdę samochodem lepszą i bezpieczniejszą. Jesteśmy pionierami technologii, kiedyś i dziś, u progu epoki elektromobilności. Dlatego z wielką chęcią wsparliśmy centrum Cogiteon i jego misję, która wpisuje się w wartości Mercedes-Benz. Mam nadzieję, iż nasza wystawa zapewni gościom nie tylko cenne informacje i rozrywkę, ale przede wszystkim pomoże zrozumieć kierunki rozwoju mobilności jutra, wyzwania, jakie stoją przed motoryzacją, oraz perspektywy na przyszłość – a te, pragnę uspokoić entuzjastów samochodów, są bardzo korzystne. A co najważniejsze, rozwój motoryzacji zmierza w zielonym kierunku, z korzyścią dla całego społeczeństwa” – powiedział Marcin Kwoka, Head of Market Operations Mercedes-Benz Polska.

Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive wspiera Cogiteon

W projekty edukacyjno-naukowe Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon angażuje się Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive, lokalny dealer marki spod znaku trójramiennej gwiazdy, który do dyspozycji obiektu przekazał Mercedesa EQV. Samochód zapewni komfortową i bezpieczną mobilność naukowcom oraz pracownikom Cogiteonu, którzy będą odwiedzać placówki edukacyjne w ramach misji „Odkryj to!”. EQV to luksusowy van z napędem elektrycznym, oferujący cichą, lokalnie bezemisyjną jazdę. Jego silnik rozwija moc 204 KM, a zasięg w cyklu mieszanym może wynosić ponad 360 km. Wnętrze reprezentuje najwyższej jakości standardy Mercedes-Benz w połączeniu z najnowszymi cyfrowymi technologiami, a wśród nich system multimedialny MBUX. Aplikacja Mercedes me umożliwia zdalne uruchomienie ogrzewania lub schłodzenie kabiny, np. podczas ładowania, co pozwala rozpocząć podróż w komfortowej temperaturze bez utraty energii. „Ta kooperacja pokazuje, jak innowacje w motoryzacji mogą wspierać rozwój naukowy i edukacyjny. Dzięki naszym wspólnym działaniom Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon korzysta z najnowszych technologii Mercedes-Benz i umożliwia zaprezentowanie ich w praktyce. Nasze partnerstwo jest przykładem efektywnej i synergicznej współpracy między sektorem naukowym a biznesowym. To dowód, iż przez wspólne działania możemy kształtować przyszłość nauki i technologii w harmonii z potrzebami środowiska” – powiedziała Barbara Bednarczyk, szefowa marketingu w Sobiesław Zasada Automotive.

Bogaty program aktywności z okazji otwarcia Cogiteonu

Dla pierwszych gości Cogiteonu przygotowano atrakcyjny program otwarcia, który rozpoczął się w piątek 21 czerwca o godzinie 17:00. Bohaterami wieczoru byli wybitni przedstawiciele świata nauki i sztuki. O 18:00 wydarzenie zainaugurował wykład wybitnego naukowca Rogera Penrose’a, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, popularyzatora wiedzy. W ramach motywu przewodniego „Co słychać we wszechświecie?” uczestnicy mogli wziąć udział w debacie na temat muzyki kosmosu – niezwykłej symfonii, jaką tworzą ciała niebieskie, a także odbyć podróż przez różne wizje wszechświata. Wieczór uświetnił koncert cenionego pianisty jazzowego Leszka Możdżera, który zagrał na fortepianie klasycznym oraz stworzonym na zamówienie przez polskich naukowców fortepianie dekafonicznym (10-stopniowy system strojenia zamiast tradycyjnego, 12-stopniowego). Można było posłuchać m.in. premierowego wykonania utworu inspirowanego muzyką kosmosu przy akompaniamencie pulsarów. Wieczór zwieńczył retrospektywny mapping twórczości Wojciecha Siudmaka, malarza i rzeźbiarza nurtu realizmu fantastycznego, którego prace związane z „Diuną” uchodzą za ikony w świecie fantastyki naukowej.

Sobotni program wystartował o godzinie 12:00, od kiermaszu naukowych rozmaitości. Równocześnie odbyły się pierwsze oprowadzenia po wystawie i zjawiskowe pokazy naukowe. Na 15:00 zaplanowano spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem; wiersze z książki przeczytał wybitny aktor teatralny i filmowy Piotr Fronczewski. Na gości czekały także kosmiczne degustacje kuchni Andrzeja Polana. O 18:00 odbyła się kolejna atrakcja – koncert Majki Jeżowskiej, która zaśpiewała swoje kultowe przeboje, serwując gościom międzypokoleniową rozrywkę.

A wszyscy, którzy do krakowskiego Cogiteonu wybiorą się w najbliższym czasie, obok ekspozycji Mercedes-Benz Polska mogą zobaczyć niezwykłą wystawę stałą „Człowiek i jego marzenia”, wzbogaconą o interaktywne obiekty, a także odwiedzić kilka różnych laboratoriów, gdzie będą odbywać się zajęcia edukacyjne dotyczące różnych dziedzin nauki. Centrum zaoferuje również atrakcyjny program wydarzeń towarzyszących. Już teraz można rezerwować miejsca na spotkania z Arturem Chmielewskim, jedynym Polakiem pracującym dla agencji kosmicznej NASA. Rozmowy z wyjątkowymi osobistościami ze świata nauki i kultury będą stałym elementem działalności Cogiteonu.

Więcej informacji na temat oferty Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon (MCNC), w tym możliwość zakupu biletu, na stronie: https://cogiteon.pl/.

Idź do oryginalnego materiału