Kierowcy nagminnie rozmawiają przez telefon w trakcie jazdy. Jaki jest mandat za telefon w samochodzie? Ile punktów karnych grozi za używanie telefonu?
Telefony komórkowe, odkąd tylko się pojawiły, regularnie rozpraszają uwagę kierowców i przyczyniają się do wielu wypadków. Kiedyś użytkownicy aut korzystali z nich jedynie celem rozmawiania. Później systematycznie przechodzili na pisanie SMS-ów, by w końcu intensywnie pisać „za kółkiem” na internetowych czatach. Dość świeży trend stanowi nagrywanie filmów w trakcie jazdy – głównie przez młodych ludzi udostępniających je w ramach relacji na mediach społecznościowych. Duża w tym „zasługa” współczesnych telefonów, w których funkcja dzwonienia niemal schodzi na dalszy plan (ustępuje miejsca m.in. czatom wideo i wiadomościom tekstowym).
Niestety, używanie telefonu w trakcie jazdy wciąż jest zjawiskiem powszechnym, i to mimo rosnącej dostępności urządzeń umożliwiających bezpieczne (i przede wszystkim zgodne z przepisami) korzystanie z telefonu. Mowa o wszelkiego rodzaju uchwytach na telefon (przytwierdzających go do szyby lub deski rozdzielczej) i zestawach głośnomówiących w różnych przedziałach cenowych. choćby wyposażenie fabryczne wielu aut pozwala dogodnie korzystać z telefonu podczas jazdy, np. łącząc się z nim poprzez aplikację Android Auto/Apple CarPlay. Każda taka operacja wymaga jednak poświęcenia chwili czasu i niekiedy poniesienia dodatkowych kosztów. Między innymi dlatego przez cały czas spotyka się wielu kierowców prowadzących auto i jednocześnie trzymających telefon przy uchu. Nie trzeba uświadamiać, iż za takie zachowanie mundurowi mają prawo ukarać „rozmownego” użytkownika auta. Ile wynosi mandat za rozmowę przez telefon w aucie?
Mandat za telefon. Ile zapłacimy za używanie telefonu w samochodzie?
Podobnie jak w przypadku innych kar finansowych dla kierowców, zmiana taryfikatora mandatów z września 2022 roku przyniosła nową stawkę mandatu za rozmowę przez telefon w aucie. Biorąc pod uwagę wysokie, kilkutysięczne kary za groźne drogowe przewinienia, mandat za telefon wcale nie jest taki drogi – wynosi bowiem 500 zł. Znacznie poważniej wygląda kwestia punktów karnych za używanie telefonu w trakcie jazdy. Przez długi czas groziło za to 5 punktów, natomiast nowy taryfikator z września 2022 roku za jazdę z telefonem przewiduje już 12 punktów karnych. Wystarczy zatem dwukrotne „przyłapanie” kierowcy z telefonem i drobne, 1-punktowe wykroczenie, by stracić prawo jazdy i podjąć późniejsze kroki celem odzyskania go.
Ile można mieć punktów karnych? Nie każdego obowiązuje taki sam limit!
Mandat za rozmowę przez telefon. Kiedy go dostaniemy?
Przepisy jasno regulują kwestię korzystania z telefonu podczas jazdy. Według ustawy Prawo o ruchu drogowym (art. 45 ust. 2 pkt 1) „kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”. Z mandatem trzeba się wobec tego liczyć po przyłapaniu z telefonem przy uchu lub przed twarzą, gdy np. mówimy wprost do mikrofonu. Karę może nałożyć policjant, ale kierowca nie uniknie odpowiedzialności także wtedy, gdy niewłaściwe korzystanie z telefonu namierzy np. kamera monitoringu lub fotoradar.
Z telefonu można skorzystać podczas postoju auta, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, jak termin „postój” określają przepisy. Wg art. 2 ust. 30 ustawy Prawo o ruchu drogowym jest to „unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę”. Wobec tego o postoju nie można mówić w przypadku zatrzymania się np. pod sygnalizatorem świetlnym, w korku lub celem spytania kogoś o drogę. W tych sytuacjach używanie telefonu za kierownicą przez cały czas jest zabronione i obarczone ryzykiem mandatu.
Jak używać telefonu w aucie, by nie dostać mandatu za telefon?
Liczne obostrzenia z zakresu korzystania z telefonu w samochodzie wcale nie oznaczają, iż nie można przez niego rozmawiać podczas jazdy. Trzeba jedynie spełnić dwa warunki:
- Połączyć telefon z systemem pokładowym samochodu (przez kabel lub Bluetooth);
- Zamontować telefon w dedykowanym uchwycie i przełączyć go w tryb głośnomówiący.
Nie trzeba wobec tego podejmować nadzwyczajnych działań, by legalnie i w sposób bezpieczny rozmawiać przez telefon w trakcie jazdy. Chwila zaangażowania uchroni nas przed mandatem i solidną dawką punktów karnych.
Polecamy także:
Mandat za telefon. Ile zapłaci pieszy?
Mandaty za prędkość w Polsce. Ile kosztuje szybka jazda?