Mandat za bagaż na dachu. Jak go uniknąć i co mówią przepisy?

1 rok temu
Zdjęcie: Bagażnik dachowy


Podobno są tacy, którzy dostali mandat za nieprzepisowe przewożenie przedmiotów na dachu. Bagażnik dachowy pozwala zwiększyć praktyczność auta – co warto o nich wiedzieć i do jakich przepisów należy się zastosować?

Spis treści

Bagażnik dachowy – sprawdź nośność dachu
Duże gabaryty to kiepski pomysł
Jak dobrać bagażnik dachowy?
Alternatywa dla bagażnika dachowego

Zaczął się sezon na rowery, kajaki i rozmaite aktywności, które skłaniają kierowców do mocowania bagażników dachowych. To prosty sposób na to, by zwiększyć praktyczność auta, a czasem choćby jedyny, by spakować wszystko co niezbędne na wyjazd. Czy da się popełnić błąd przy pakowaniu przedmiotów na dach auta? Oczywiście, choćby całą masę! Nim załadujemy graty na bagażnik dachowy, warto zerknąć do instrukcji obsługi samochodu.

Bagażnik dachowy – sprawdź nośność dachu

Przepisy obligują prowadzącego pojazd między innymi do zadbania o to, aby ładunek nie przekroczył dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu. Warto przy tym pamiętać o również o nośności dachu – maksymalny ciężar przewożonego na nim ładunku najczęściej wskazany jest w instrukcji obsługi.

Prawo o ruchu drogowym mówi ponadto, iż przewożone rzeczy nie mogą naruszać stateczności pojazdu, utrudniać kierowania i nie mogą ograniczać widoczności drogi. Te dwa ostatnie punkty są oczywiste, ale o co chodzi z tą statecznością pojazdu? Naruszać mogą ją np. ciężkie przedmioty, które przemieszczają się w boksie dachowym i potencjalnie utrudniałyby manewry takie, jak awaryjne hamowanie czy ominięcie przeszkody. Podniesiony środek ciężkości i siła bezwładności to przepis na kłopoty, zwłaszcza w małych, lżejszych samochodach. Niestosowanie się do obowiązujących przepisów związanych z przewożeniem ładunku daje nam szansę na mandat. Jego wysokość określa ustawa Prawo o ruchu drogowym – grzywna ma wysokość od 100 do 200 zł. Niewiele, ale zawsze lepiej unikać niepotrzebnych spotkań z policją.

Duże gabaryty to kiepski pomysł

Wbrew scenom z filmów, w których przewiązany sznurkiem dobytek życia ląduje na dachu auta, bagażnik dachowy nie jest również dobrym sposobem na przewożenie ponadgabarytowych ładunków. Co to oznacza? Całkowita szerokość pojazdu nie może przekraczać 2,55 metra, a ładunek nie powinien wystawać z tyłu na odległość większą niż 2 metry i z przodu na odległość większą niż 0,5 metra (i większą niż 1,5 metra od siedzenia kierującego) licząc od obrysu pojazdu. Wystające poza obrys nadwozia przedmioty należy oznaczyć zgodnie z obowiązującymi przepisami – np. z tyłu czerwoną chorągiewką, a z przodu pomarańczową.

Jak dobrać bagażnik dachowy?

Wybór odpowiedniego bagażnika uzależniony jest przede wszystkim od tego, jakim autem jeździmy i co zamierzamy wozić. Na rynku roi się od propozycji o przeróżnych adekwatnościach, funkcjach i cenach.

Bagażnik dachowy może być zamontowany w samochodzie na kilka sposobów, które uzależnione są od modelu samochodu. Na przykład mocowaniem do krawędzi dachu, do specjalnych punktów montażowych lub na relingach (…) Przed zakupem warto też sprawdzić maksymalną ładowność pojazdu oraz maksymalne obciążenie danego bagażnika. Warto również dodać, iż ze względów bezpieczeństwa lepiej wybierać takie modele bagażników dachowych, które można zablokować, zapewniając ochronę przed kradzieżą

Grzegorz Handzlik, dyrektor sprzedaży samochodów osobowych Ford Polska.

Alternatywa dla bagażnika dachowego

Bagażniki dachowe są popularne, bo można je zamontować niemal w każdym osobowym aucie. Nie oznacza to jednak, iż na rynku nie istnieją sensowne alternatywy. W najlepszej sytuacji są kierowcy aut wyposażonych w hak. Bagażnik montowany z tyłu, za klapą bagażnika, pozwala zmniejszyć opór aerodynamiczny i ogranicza poziom hałasu, który w przypadku dachowego rozwiązania zwykle daje się we znaki. Świetnie sprawdza się w długich trasach, a i załadunek rowerów jest w tym przypadku nieco łatwiejszy.

Warto jednak wspomnieć o tym, iż taki typ bagażnika utrudnia dostęp do kufra auta, a oprócz tego wymaga zwykle dorobienia wtórnika tablicy rejestracyjnej. Bagażnik dachowy jest także znacznie bardziej uniwersalny – możemy wozić na nim również boksy, a na rynku dostępnych jest mnóstwo akcesoriów, takich jak pasy montażowe czy uchwyty do przewożenia drabiny. Niezależnie od tego, który typ bagażnika wybierzemy, warto pakować na niego ładunek z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Idź do oryginalnego materiału